Kokteilis
Mīli

Kad radi sanāk kopā… Kaitinošas ainiņas no ģimeniskām situācijām un to risinājumi0

Foto: shutterstock.com

Kad radu bērni dara traku…

Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Svētku laikā, kad prātu nodarbina dāvanu sagādāšana līdzcilvēkiem, kā arī dažādu pasākumu apmeklējumi, nereti stress ņem virsroku un, to nemaz negribot, sastrīdamies ar tuvākajiem. Tad savstarpējā harmonija pazūd, bet svētku noskaņu sabojā dažādas ķildas un nesaprašanās. Lai no tā izvairītos, iepazīsties ar Realsimple.com sagatavotajiem situāciju izklāstiem un padomiem, kā svētkos izvairīties no liekiem pārpratumiem un nesaskaņām!

Kad radu bērni dara traku… Tavi radinieki saviem bērniem ļauj izpausties pēc sirds patikas. Tie vēlu var palikt nomodā, trakot, kā arī izdomāt naktīs cept cepumus. Lai gan tu nevēlies būt Grinčs, kuram nepatīk Ziemassvētki, tu uzskati, ka visam ir savas robežas – bērniem jāievēro dienas režīms un jāiet gulēt laikus…

“Tas, protams, ir grūti, jo tev bērni ir pirmajā vietā, un tu dari visu iespējamo, lai viņi justos labi. Taču jāatceras, ka tās ir tikai dažas reizes gadā, kad ģimenes sanāk kopā, tāpēc labāk pievērt acis par iespējamām neērtībām un troksni, ko rada bērni. Šī kopā būšana ar ģimeni būs neaizmirstama un īpaša jums visiem,” atzīst Hilarija Franka, TV raidījuma The Longest Shortest Time vadītāja.

Savukārt Debora Gilboa, ģimenes ārste un grāmatas Get the Behavior You Want…Without Being the Parent You Hate! autore, aicina vecākus atcerēties to laiku, kad viņi paši bija mazi bērni. “Nenogalini svētku prieku visiem tikai tāpēc, ka svētkos vēlies klusi un mierīgi iemalkot šampanieti,” norāda Gilboa.

“Ja bērni izskatās noguruši, tad pajautā, vai viņi nevēlas doties gulēt. Nespied viņus iet gulēt tikai tāpēc, ka jūsu ģimenē ir atšķirīgi noteikumi un režīms, nekā citās ģimenēs,” iesaka ārste.

Radinieki pārcentušies ar dāvanām

Foto no Juno video

Tavi radinieki atkal ir pārcentušies ar apdāvināšanu un dāvanu iegādi. Tava filozofija ir “jo mazāk – jo labāk”. Protams, tu nevēlies sarūgtināt bērnus svētku laikā, taču vienlaikus gribi palikt uzticīga saviem uzskatiem…

“Izvēlies citādu pieeju apdāvināšanās procesam, piemēram, bērni vienā reizē var atvērt trīs dāvanas. Tas savā ziņā būs kā limits,” konfliktu menedžmenta speciāliste profesore Sūzena Reinsa.

“Ja radinieki šo ideju noraida, tad bērniem ir jāpasaka, ka šīs dāvanas ir nevis no Ziemassvētku vecīša, bet pašu gādātas,” apgalvo profesore. Viņa norāda, ka šī sistēma bērniem neradīs vilšanās sajūtu par cerētajām dāvanām, kuras Ziemassvētku vecītis nav atnesis. Tāpat viņa aicina vecākus atcerēties, ka tā dāvaniņa, ko bērns ir visvairāk vēlējies, jāatstāj kā pēdējā zem eglītes, lai bērniem svētku prieks ir visa vakara garumā.

Pilna māja viesu, nav iespējams sarunāties ar dzīvesbiedru

Foto: shutterstock.com

Tu nevari komunicēt ar savu dzīvesbiedru, ja mājās ir vesels bars ar cilvēkiem…

“Brīvdienu trakums padara ikdienas lietas vēl kaitinošākas, tāpēc ar savu dzīvesbiedru ir grūtāk komunicēt un pieņemt viņa vājības un trūkumus,” atzīst laulību un ģimenes terapeits Vinifreds M. Reillijs.

Terapeits uzsver, ka svētkos un brīvdienās sarunvalodas tonis reizēm kļūst augstāks nekā parasti. Tāpat viņš pauž viedokli, ka jāaizmirst par tādu sīkumu norādīšanu kā, piemēram, īstā zeķu atrašanās vieta. “Tie ir svētki, tāpēc ikdienas sīkumi un nesaprašanās ir jāatstāj ikdienai, nevis publiski jāizrāda emocijas par lietām, kas nav izdarītas,” saka Reillijs.

Negribu braukt pie vecākiem, gribu svinēt savās mājās

Foto – Shutterstock

Tu vēlies svētkus pavadīt savās mājās, nevis doties izbraucienos pie radiniekiem, kuri dzīvo teju visos valsts nostūros. Taču tu saproti, ka vecāki būs apbēdināti, ja neapciemosi viņus…

“Nav tādu maģisko vārdu, kas spētu vecākus glābt no skumjām,” apgalvo Terenss Patersons, ģimenes psihologs, kas stažējas Sanfrancisko, ASV.

Lai arī kā mēģinātu vecākiem izskaidrot iemeslus un savu jauno tradīciju ievērošanu, viņi vienalga būs neapmierināti. Patersons norāda, ka vienīgais veids, kā mīkstināt sarunu par to, ka ciemošanās izpaliks, būtu izrunāšanās un apstākļu izskaidrošana no sirds.

Savukārt grāmatas Emotional Freedom autore Džūdita Orlofa iesaka, ka šādas sarunas beigās labāk pateikt kaut ko pozitīvu, lai saruna noslēgtos uz pozitīvas nots – par spīti tam, ka apciemojums svētkos šogad izpaliks. Tāpat viņa norāda, ka vecākiem vai citiem radiniekiem būtu ieteicams norādīt to laika posmu, kad varēsi viņus apciemot.

Iemācīšanās pateikt “Nē!” ir daļa no pieaugušo dzīves, atgādina Orlofa.

Pieaugušie bērni attālinās no ģimenes ligzdas…

Foto – Fotolia

Tava meita vai dēls, kuri ir studenti, tikko atbraukuši mājās. Viņi paziņo, ka vēlas apciemot savus draugus tieši svētku dienā…

Par šādu paziņojumu katrā ziņā nav jābūt šokā. Protams, tas ir nepatīkams paziņojums, bet tas ir tikai normāli, ka arī bērni plāno savu laiku.

Šādos gadījumos ir ieteicams izrunāties, piedāvāt arī citas alternatīvas draugu apciemojumam.

“Ir skaidrs, ka vēlamies vairāk pavadīt laiku kopā ar saviem bērniem, tomēr nevar viņiem likt darīt visu to, ko viņi darīja, kad bija mazāki,” uzsver Patersons. Psihologs aicina bērniem atgādināt par ģimenes vērtībām, tās funkcijām un kopā būšanas prieku svētku laikā.

Ak, tie kaitinošie vīra radi!

Foto – Shutterstock.com

Tava dzīvesbiedra radi jūs apciemo katros svētkos vismaz uz četrām dienām. Tas kļuvis neizturami…

Ģimenes ārste Debora Gilboa aicina ikvienu būt atklātiem pret laulātā drauga radiniekiem, proti, pateikt viņiem taisnību – svētku laikā jūs vēlaties laiku pavadīt ar mīļoto un bērniem.

Savukārt Bonija Harisa, ConnectiveParenting.com redaktore un grāmatas When Your Kids Push Your Buttons autore, piedāvā risinājumu viesu izmitināšanai. “Piedāvājiet viņiem noīrēt numuru kādā viesnīcā vai viesu namā, kas atrodas netālu no mājas,” iesaka Harisa. Viņa atgādina, ka pārlieku liela skaidrošanās ar viesiem situāciju var padarīt ļaunāku, tāpēc labāk jābūt tiešiem savos izteikumos.

Ticības šķēršļi

Foto – Fotolia

Tu neesi reliģioza, bet tava ģimene vēlas svinēt svētkus īsti reliģiskās tradīcijās…

“Respektē ģimenes lēmumu, neko neiebilstot,” iesaka Džūdita Orlofa.

Tāpat viņa aicina piedalīties svinībās vien tāpēc, ka šādi tu citus ģimenes locekļus vari iepriecināt ar savu klātbūtni. “Uzņemies šo nelielo upuri to cilvēku labā, kurus tu mīli. Taču, ja nejūties pārliecināta par šādu rīcību un apzinies, ka svinības no tiesas radīs īstas mokas, tad nedari to,” iesaka Orlofa.

Saistītie raksti

Viņa aicina ieplānot arī kādu citu aktivitāti, piemēram, pirms plānotā dievkalpojuma, lai nebūtu jāsamierinās ar domu, ka ir apmeklēts tikai viens pasākums, kas īsti nav paticis.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TOP 8 modernākās lietas, kam šoruden jābūt tavā skapī
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone raud, bet viņas mamma atklāj šausmīgus faktus par attiecībām ar meitu un mājokļa jautājumu
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aminata: “Mani iedvesmoja mamma, vecmāmiņa, tantes – šie stāsti ir iedvesmojoši!”
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Atņēma bērniem tēvu, sievai – mīlošu vīru. Darbavietā nejauši nošauj kolēģi
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
FKTK piemērojusi “PrivatBank” viena miljona eiro sodu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien naktī līdz pat -1 grādam
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “BMW” markas auto iekļūst smagā avārijā
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Ministrs Pūce tiekas ar Kārsavas iedzīvotājiem
Tiešraide 3 stundas