Vizīte pie ginekologa ir ikgadējs sievišķās veselības minimums, kas jāizpilda gan jaunām meitenēm, gan dāmām zelta gados. Lai gan sievietes joprojām grēko un aizmirst par šo svarīgo pienākumu pret sevi, tomēr pozitīva tendence ir — sievietes vairāk domā par savu veselību, drošāk runā par intīmām tēmām un laicīgāk meklē palīdzību dažādu problēmu gadījumā, kas ļauj ātrāk noteikt diagnozi un savlaicīgāk uzsākt atbilstošu ārstēšanu.

Kā sagatavoties vizītei pie ginekologa — gan ikgadējai profilaktiskajai, gan tādai, kas nepieciešama steidzamā kārtā, jo ir kādas sūdzības? Lai gan viss jau šķiet pašsaprotams un zināms, tomēr nenāk par ļaunu vēlreiz to atgādināt, lai vizīte būtu bez liekiem satraukumiem un pārsteigumiem, kā arī ginekologs varētu efektīvāk veikt savu darbu.

• Sameklē savu uzaicinājumu valsts apmaksātai dzemdes kakla vēža pārbaudei
Sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem valsts katrā trešajā gadā nosūta uzaicinājumu uz apmaksātu dzemdes kakla vēža pārbaudi. Pārliecinieties, vai jums mājās nestāv kāds neizmantots uzaicinājums. Ja tāds ir, to jāņem līdzi uz vizīti. Tādā veidā vizīte pie ginekologa izmaksās mazāk, jo daļu, kas attiecas uz dzemdes kakla vēža pārbaudi, segs valsts. Uzaicinājums sniedz iespēju arī tām sievietēm, kuras ginekologa apmeklējumu atliek finansiālu iemeslu dēļ, tomēr vismaz reizi trijos gados aiziet pie ārsta un veikt šo tik svarīgo pārbaudi.

• Ieskaties savā menstruālajā kalendārā
Vairums sieviešu kaut kur atzīmē savas menstruāciju dienas. Tādā veidā sekojot tam, kad atkal būs nākamās mēnešreizes, pārbaudot vai nav kavēšanās un grūtniecība. Pēdējo mēnešreižu datumu, cikla garumu un regularitāti gribēs zināt arī ginekologs. Tāpēc labāk laikus sameklēt šo informāciju, lai nav jāmin uz labu laimi. Atkarībā no tā, kura cikla diena tajā brīdī ir, ginekologs var izdarīt secinājumus un apskates laikā pievērst uzmanību kādām konkrētām pazīmēm.

• Pieraksti jautājumus, ko vēlies uzdot ginekologam
Iespējams, ik pa laikam jums ienāk prātā kāds jautājums, ko vēlētos uzdot ginekologam. Realitāte ir tāda, ka vizītes laikā tiešām tas mēdz aizmirsties. Tāpēc labāk jau mājās padomāt un pierakstīt jautājumus. Tad nebūs problēmu ginekologa kabinetā tos atcerēties. Neskaidrības vislabāk noskaidrot pie kompetenta speciālista, nevis meklēt informāciju internetā.

• Atceries par personīgo higiēnu
Dodoties pie ginekologa, protams, ir jāieplāno laiks, lai pirms tam parūpētos par ķermeņa higiēnu. Lai gan tas šķiet pašsaprotami, tomēr ne visi cilvēki katru dienu iet dušā vai vannā. Te nu ir tā reizē, kad pirms vizītes pie ginekologa noteikti jāparūpējas par personīgo higiēnu, lai nebūtu neērti ne pašai pacientei, ne ārstam. Lai atsvaidzinātos tieši pirms vizītes, ja nu uz to dodas darba dienas vidū vai beigās, var izmantot mitrās salvetes, kas paredzētas intīmajām zonām.

• Vizītes dienu ieplāno brīvāku
Lai uz vizīti nesanāktu doties steigā vai pat nebūtu kārdinājums to atcelt vai pārcelt, jāatceras šajā dienā neieplānot pārāk daudz citu lietu, lai nav jākavē un lieki jāsatraucas. Veltiet šo pusstundu savai veselībai, nedomājot par citām lietām. Vizītē ārsts ņems uztriepi analīzēm, var tik nozīmētas asins analīzes un ultrasonogrāfija. Galu galā šīs manipulācijas var nogurdināt, tāpēc varat ieplānot arī pēc vizītes nedaudz brīva laika, lai atgūtu spēkus un emocionālo līdzsvaru.