Kokteilis
Svini

Kā iesildīt balsi Jāņu dziesmu dziedāšanai: iesaka eksperts0

Publicitātes foto

Jāņi jau izsenis bijuši vieni no gada nozīmīgākajiem svētkiem – latviešiem ir vairāk Jāņu dziesmu nekā visu pārējo svētku dziesmu, kopā ņemot. Esam dziedātāju tauta un to nedrīkst aizmirst arī gada visīsākajā naktī, taču, lai balss skanētu skaņi un tālu, pirms sēšanās pie ugunskura jāņubērniem ieteicams to ievingrināt. Par to, kā balsi iesildīt līgošanai, stāsta diriģents, XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Sadziedāšanās nakts mākslinieciskais vadītājs un balss spēles “DzieDot” līdzautors Jānis Ozols.

Tāpat kā bez ugunskura, jāņuzālēm vai svaigi sieta siera rituļa goda vietā, Jāņu svinības nav iedomājamas arī bez dziedāšanas. Gada īsākajā naktī Līgo dziesmas dzirdamas visapkārt – meitas un puiši viens otru apdzied, ļaudis aplīgo kaimiņus un jāņubērni vienojas dziesmā pie ugunskura. Īpaši nozīmīgas latviešiem ir līgotnes jeb tautasdziesmas ar tradicionālo piedziedājumu – “līgo, līgo”.

“Dziedāt vajag vairāk un dziedāt vajag visur!” aicina diriģents un Dziesmu un Deju svētku Sadziedāšanās nakts mākslinieciskais vadītājs Jānis Ozols. Lai gan daudzi mēdz sevi dēvēt par nedziedātājiem, apgalvojot, ka uz ausīm uzkāpis lācis, pieredzējušais diriģents zina teikt, ka lācis ir diezgan bailīgs dzīvnieks, tāpēc uz ausīm uzkāpušu lāci aizbiedēt var gana viegli, apņēmīgi mācoties dziedāt. Taču, tieši tāpat kā jebkuram ķermeņa muskulim pirms slodzes ir nepieciešama iesildīšanās, arī balss saites ir jāiesilda. Lai Jāņu vakarā balsis skanētu skaļi un tālu, darbu saraksta augšgalā, svētku vakaru sagaidot, ir iedziedāšanās.

M-m-m-m

Iesildīt balss saites un “pamodināt” elpošanu palīdzēs dziedāšana uz līdzskaņa “m”, mainot toņa augstumus. Pakāpeniski iesildot balss saites, šis vingrinājums vienkārši un maigi sagatavo balsi dziedāšanai – lai Jāņu vakarā dziedāšana beigtos, vien saulei lecot, nevis tāpēc, ka nogurusi balss.
S-s-s! Š-š-š!
Lai, ilgstoši dziedot, nepietrūktu elpas, talkā nāks “vēdera elpošana” – šādi elpojot, tiek vingrināts elpošanas aparāts. Īsa, aktīva nebalsīgo līdzskaņu atkārtošana, piemēram, “s-s-s-s-š-š-š-š-f-f-f-f-hu-hu!” lieliski trenēs elpu, lai, dziedot līgotnes, elpas pietiktu ne tikai pirmajam, bet abiem “līgo, līgo”.

Re-e-jā-ā-ā!

Kad elpošana ir pamodināta un balss iesildīta, jāsagatavojas dziedāšanai dažādos augstumos – gan augstajām, gan zemajām skaņām. Ikvienam koristam zināmajā “Re-e-jā-ā-ā!” vingrinājuma laikā tiek mainīti skaņu augstumi, katru nākamo piegājienu sākot no augstākas skaņas, tādējādi gatavojot un pielāgojot balsi dažādu augstumu skaņām. Turklāt, lai stimulētu artikulācijas aparātu, ievingrinoties būtiski arī skaidri un aktīvi izrunāt līdzskaņus “r” un “j”.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TOP 5 seriāli lietainai dienai: pārsteigs ne tikai ar sižetu, bet arī kvalitāti
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: Latvijas skaistie zirgi pulcējas Inčukalnā
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: kas tevi sagaida jau tuvākajā nākotnē?
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Vai reāli mazināt īpašuma nodokli un kas būs nodokļa maksātāji?
2 stundas
LE
LETA/BNS
Ekonomika
“Omniva” brīdina par viltus kampaņu klientu datu izkrāpšanai
42 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Vēl skaidro, kurš bija pie stūres: Līvānu pusē smaga avārija
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Draugiem Group” uzņēmums “Printful” par pusmiljonu eiro iegādājies zemi Pārdaugavā
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Uzņēmējs Peilāns: Andra Rāviņa attieksme ir tāda it kā mēs dzīvotu Minskā vai kādā “Jelgavstānā”
1 stunda