Kokteilis
Baudi

Juris Kaukulis un JJO aicina uz “Ieviņas” koncertiem0

Foto – Jānis Deinats

Mūzikas namā “Daile” 30. aprīlī notiks mūziķa Jura Kaukuļa un jaunās folka grupas JJO (Jauno Jāņu orķestris) jaunā studijas albuma “Ieviņa” atklāšanas koncerts Rīgā. Koncertā skanēs dziesmas no JJO jaunā albuma, kā arī jau daudziem labi zināmās dziesmas no “Dzelzs vilka” tautasdziesmu repertuāra un albuma “Kālabad” visu JJO mūziķu sniegumā. Pēc atklāšanas koncerta grupa dosies arī uz Liepāju un Gulbeni.

Apvienība “Jauno Jāņu orķestris” dzimusi kā grupas “Dzelzs vilks” folkmūzikas atvasinājums, kas turpina darboties neatkarīgi, nosaukumā lietojot abreviatūru “JJO”. “Turpinām sakausēt simtgadīgas tautasdziesmas ar cilvēcisku attiecību stāstiem no jauna radītā mūzikā – te skan gan intīmi čuksti, gan mežonīgas dejas,” gaidāmo albumu raksturo Juris Kaukulis.

Atgriezties pie dziesmu radīšanas ar dainu vārdiem Juri Kaukuli pamudinājis nejaušs notikums. “Pažobelē uzgāju 19. gadsimta gleznu, kas piederējusi manam vectēvam. Attēlu – kamanas un braucēju kažokā – sagrauzis laika zobs, tāpat arī zudis autora vārds un stāsts par to, kā glezna nonākusi pie vectēva. Restaurējot gleznu un ejot pa pēdām vectēvam, radās veltījums viņam – pasaules apceļotājam, karavīram un dzīves mīlētājam,” tā Juris.

Piemērotākā zudušā laika tveršanas sajūtai šķitusi tautasdziesmu tekstu pārlaicība. “Dainas esam lietojuši kā dzejiskus motīvus jaunradei, nevis nemainīgi muzejiskas vērtības. Viens aiz otra dažādi folklorā sastopamie arhetipiskie motīvi kā puzles gabaliņi sasaistījās jaunās kombinācijās – pirmā dziesma vēlāk apauga ar citām. Tie ir stāsti, kas arvien atgriežas cilvēcisku attiecību krustcelēs, un, ko tur slēpt, tieši nerātno dainu krājums akumulējis pamatīgas enerģijas rezerves,” atklāj Juris.

Albuma tituldziesma ir “Ieviņa”, kas ziemas vidū rakstīta par pavasari – pilna jūtām, vēlmēm un gaidām. “Beidzot ledus ir kusis, sēklas sprāgst gaisā, ārā dodas jauna dzīvība, un arī mūsu “Ieviņa” vienos ziedos nāk pie jums,” par dziesmu saka Juris un turpina: “Cerības par siltu vasaru. Cerības, ka dēstītie stādi ziedēs un nesīs cerētos augļus – tāda ir šī dziesma, tāda ir mūsu “Ieviņa”. Tas ir brīdis, kad tu jau ar vienu nāsi jūti – kaut kur tālumā smaržo jāņuguns. Reizē līdzi zogas skumjas, jo ir skaidrs, ka viss ir gaistošs, arī pavasaris. Dziesma rakstīta ilgākā laika posmā, meklējot gan tās skanējumu, gan visa JJO otrā albuma kopskaņu.

Mūsu ansamblis vēl ir jauns un pavasarīgu ideju pilns, un tieši “Ieviņa” raksturo visu jaunā albuma skanējumu kopumā.”

Meklējot otrā albuma skanējumu, JJO mūziķiem izaicinājums bija fiksēt jaunu ceļu, kas saista tautas mūzikas elementus un mūslaiku mūzikas strāvojumus, no kuriem nav iespējams norobežoties. “Šoreiz priekšplānā ir bagātīgs stīgu instrumentu lietojums un balsu krāsas. Jaunu skaņas sazemējumu devis arī grupas jaunākā dalībnieka, akadēmiski skolotā rokmūziķa Andra Veinberga kontrabass. Neesam vairījušies arī no elektroniskiem skaņu rīkiem otrajā plānā, bet pasaules elpu un krāsu ierakstā ienes pa kādam cittautu instrumentam,” atklāj Juris.

Jaunajā albumā iekļautas 12 kompozīcijas, tostarp arī “Salti pūta ziemas vēji” un tituldziesma “Ieviņa”. Dziesmu autors ir Juris Kaukulis, aranžējumus radījuši un dziesmas ieskaņojuši JJO mūziķi: Juris Kaukulis (balss, ģitāra), Artis Orubs (sitaminstrumenti), Kaspars Tobis (sintezatori), Ieva Strode (balss, vijole), Valērijs Cīrulis (balss, mandolīna) un Andris Veinbergs (kontrabass). Skaņas ieraksta producents – Aldis Zaļūksnis. Albuma dizaina autors – mākslinieks Viesturs Staņislavskis.

Kad un kur?

  • 30. aprīlī plkst. 19.00 Mūzikas namā “Daile” Rīgā
  • 12. maijā plkst. 18.00 Gulbenē, Vecgulbenes muižā
  • Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
  • Cena: No EUR 12 līdz 18
  • 18. maijā plkst. 23.00 Liepājā, klubā “Fontaine Palace”
  • Biļetes Ticketshop.lv

Mūzikas klips dziesmai “Ieviņa”:

LA.lv