Kokteilis
Baudi

Lēdija Gāga filmējas ceturtajā “Zvaigzne ir dzimusi” kinoversijā0

Publicitātes foto

Kad aktieri nolemj pievērsties režijai, ne visi ir tik drosmīgi, lai ķertos klāt Holivudas mīlētam un trīs reizes jau ekranizētam stāstam. Taču Bredlijam Kūperam dūšas bija gana, lai pēc savas gaumes pārveidotu drāmu “Zvaigzne ir dzimusi” un uz galveno sieviešu lomu uzaicinātu pašu Lēdiju Gāgu.

Pēc filmas “Zvaigzne ir dzimusi” pasaules pirmizrādes šoruden Venēcijas kinofestivālā skanēja gandrīz desmit minūtes ilgi aplausi, un tas ir bija ilgi gaidīts – un beidzot sagaidīts – triumfs, jo filmas veidošana bija ieilgusi uz gariem gadiem, kaut arī oriģinālmateriāls, pēc kura veidots scenārijs, skatītājiem pazīstams jau kopš 1937. gada. Tad uz ekrāniem nonāca pirmā “Zvaigzne ir dzimusi” versija, galvenās lomas attēlojot Fredrikam Mārčam un Dženetai Geinorei. Odiozā Deivida O. Selznika producētais materiāls ir stāsts par Holivudu un tās aizkulisēm – slavu zaudējusi kinozvaigzne iemīlas jauniņā aktrisītē –, kas atklāts ar tobrīd tik revolucionārā “Technicolor” iespējām un kolorītiem otrā plāna aktieriem (arī Ādolfs Menžū un Meja Robsone). Divi “Oskari” (labākais oriģinālstāsts un īpašā balva operatoram), kā arī sešas nominācijas (arī kā labākajai filmai, par režiju un abiem galveno lomu atveidotājiem) Viljama A. Velmana lenti ievietoja pie zelta klasikas, kā arī padarīja par etalonu, kura reekranizācijās jaušama jau citu laiku elpa.

Dramatiskos notikumus muzikāli pirmoreiz saauž 1954. gadā uzņemtā filma, kuras režisors ir Holivudas veterāns Džordžs Kjūkors, bet galvenajās lomās – Džūdija Gārlenda un Džeimss Meisons (abi aktieri tika nominēti “Oskaram”, nominācijas šī filma izpelnījās vēl četrās kategorijās). Nu jau gandrīz 20 gadus tā iekļauta Nacionālajā filmu reģistrā, bet Holivudas aizkulisēs tā tiek minēta kā kārtējais iemesls Džūdijas Gārlendas karjeras traģiskajam galam. Atbilstoši septiņdesmito gadu garam 1976. gadā tapa trešā “Zvaigzne ir dzimusi” versija ar Krisu Kristofersonu un Barbaru Streizandi galvenajās lomās, un Amerikas Kinoakadēmijas balvas “Oskars” pasniegšanas ceremonijā tā saņēma balvu par dziesmu, bešā palika trijās kategorijās un ir visbālākā no šī stāsta versijām.

Transvestītu kroga zvaigzne

Četriem “Oskariem” nominētais Bredlijs Kūpers par karjeru var pateikties ne tikai gēniem, bet arī veiksmei, kā arī, protams, “Paģirām”, kas viņu padarīja par superzvaigzni. Izmēģinājis spēkus dažādos žanros, viņš nolēma piebiedroties tiem kolēģiem, kuri labprāt strādā kameras otrā pusē, un izskatās, ka režisēšana Kūperam tik ļoti iepatikusies, ka jau vairs nav noslēpums, ka viņa nākamā lente atklās Leonarda Bernsteina dzīves gājumu. Arī tajā galveno vīriešu lomu viņš atveidos pats – tāpat kā muzikālajā drāmā “Zvaigzne ir dzimusi”.

Džeksons Meins ir kantridziedātājs, kuram pilsētu un pat štatu nosaukumi jau sen sajukuši – par viņa dienas ritmu rūpējas komanda, un šofera pienākumos ietilpst arī aizvešana uz krogu, kad pudeles dibens jau saredzams. Taču, iegriezies kādā nezināmas pilsētas šķērsielā, viņš nokļūst transvestītu karaokē, kur uzstājas arī Elija, izpildīdama Edītes Piafas “La Vie en rose”.

Abpusējās simpātijas kļūst par iemeslu abu pastaigai, un tad jau Elijas dzīve sagriežas kājām gaisā, jo, pēc laiciņa atcerējies viņas komponētās dziesmas, balsi un talantu, Džeks ne vien uzaicina jauno sievieti uz kādu no saviem koncertiem, iepriekš parūpējies par privāto lidmašīnu, bet arī lūdz kāpt uz skatuves, kur neglītais pīlēns pārvēršas par gulbi. Saskaņa muzikālajā jomā gan ir daudz ražīgāka par abu kopdzīvi, ko tik ļoti aizēno Džeka alkoholisms un nepieciešamība pēc narkotikām, un ar katru mīļu dienu Lēdijas Gāgas varones karjera arvien vairāk aizēno viņas atklājēja skatuves gaitas.

Lēdijas Gāgas zvaigžņu stunda

Ilgajā ceļā līdz kinoteātriem filma “Zvaigzne ir dzimusi” pārcieta dažādu personību pieskārienus. Savulaik kā režisors tai bija piesaistīts arī Klints Īstvuds, uz galveno vīriešu lomu kandidēja arī Kristiāns Beils, Leonardo di Kaprio un Toms Krūzs, sieviešu – arī Bejonsē, Dženifera Lopesa un Šakira, bet beigu beigās savas režisoriskās ambīcijas piepildīja Bredlijs Kūpers, ļaujot aktieriskās ambīcijas īstenot vienai no mūsdienu ekstravagantākajām izklaides biznesa pārstāvēm Lēdijai Gāgai. Bez grima un neveikla savas varones ādā viņa ir ideālā Elija, kurai lemts atklāt industrijas mašinērijas sētas pusi un tajā pašā laikā nezaudēt cerības uz sapņu piepildīšanos.

Filmas iespaidīgais garums (2 stundas 15 minūtes) gan liek domāt par jaunizceptā režisora vēl neiegūto prasmi savam vēstījumam apcirpt paplūdušas daiļrunības spārnus, taču bez jelkādām šaubām Kūpera debijas darbs jau ir kļuvis par vienu no cerīgākajiem pretendentiem šīs kinosezonas cīniņā par balvām. Un kā nu ne – Amerikas mīlulītis, nekādos rāmjos neieliekama māksliniece, labi zināms stāsts un korekts tā izpildījums, ko muzikāli pavada gan kantri, gan pops, gan smeldzīgas romances. Galvenā zvaigzne ir Lēdija Gāga, un paldies, ka viņa pierunāja režisoru visu iedziedāt “dzīvajā”, lai mutes plātīšana neatņemtu ticamību viņas varones traģiskajā stāstā, kura raksts lielāku izteiksmību rastu ar ne tik paredzamu notikumu attīstību un izteiksmīgāku akcentu salikšanu.

 

“Zvaigzne ir dzimusi”/ “A Star Is Born”

ASV, 2018.

Režisors Bredlijs Kūpers

Lomās: Bredlijs Kūpers, Lēdija Gāga, Sems Eliots, Aleks Boldvins

No 5. oktobra kinoteātros visā Latvijā

LA.lv