Kokteilis
Baudi

Izcilais ģitārists Aivars Gudrais savā koncertprogrammā apvienojis talantīgākos pašmāju mūziķus0

Publicitātes foto

6. maijā ar vērienīgu koncertu Ādažos, vienkopus pulcējot draugus un domubiedrus: komponistus Mārtiņu Braunu un Jāni Lūsēnu, dziedātājus Zigfrīdu Muktupāvelu, Olgu Rajecku, Uģi Rozi, Zani Gudro un Ievu Sutugovu; mūziķus Raimondu Ozolu (vijole), Juri Kristonu (taustiņinstrumenti), Modri Laizānu (bass), Rūdolfu Dankfeldu (sitamie instrumenti) un Andi Klučnieku (flauta, stabules), savu 60 gadu jubilejas koncerttūri „Dvēseles 6 stīgas” uzsāks īstens rokmuzikants – ģitārists Aivars Gudrais. Koncertos skanēs dziesmas un instrumentālā mūzika no Imanta Kalniņa, Jāņa Lūsēna un Mārtiņa Brauna 80.gadu un vēlākas daiļrades: „Lielais Alberts”, „Elpo”, „Nelaid, māte, bērnus mežā”, „Apvij rokas”, fināls no mūzikas kinofilmai „Pūt, vējiņi”, „Taisnība”, „Tēvu zeme” u.c.

„Būtu melots, ja teiktu, ka visu mūžu esmu gaidījis koncertu par godu savai 60 gadu jubilejai. Dzīves laikā ir spēlēts ļoti daudzos projektos, bet šī koncerta priekšrocība ir tā, ka programmā skanēs pašam vistuvākais. Un īpašu prieku sagādā fakts, ka tieši uz šiem svētkiem iznāks mans un manas meitas Zanes Gudrās jaunais solo albums „Saucēja balss”. Tajā ietvertas mazāk zināmas Mārtiņa Brauna, Jāņa Lūsēna un Imanta Kalniņa astoņdesmito gadu dziesmas, kurās ieklausoties, arvien var atrast ko dvēselisku un dziļu,” saka jubilārs.

Komponists Jānis Lūsēns, kurš ar Aivaru Gudro ir pazīstams kopš studiju laikiem Konservatorijā, teic: „Viņš piedalījās arī otrās „Zodiac” plates ierakstā. Manu uzmanību jau tajā laikā Aivars piesaistīja ar kvalitatīvu instrumentu meklējumiem un savas īpašās tembrālās domāšanas īpatnībām.

Viņa ģitāras skanējums tāpat ka īpašas balss tembrs ir atpazīstams un kļuvis par sava veida zīmi.

Domāju, ka īpašs viņa pienesums kopējā skanējumā bija gan grupās „Sīpoli” un „Turaidas Roze”, un izteikti tas dominē sadarbībā ar komponistu Imantu Kalniņu.”

„Aivaru Gudro ilgus gadus pazīstu kā savdabīgas un smalkas skaņas veidotāju, un tembrāli viņš ir ļoti interesants mūziķis,” uzsver komponists Mārtiņš Brauns, piebilstot – ar Aivaru allaž bijis un ir patīkami sadarboties, jo „es nekad neesmu viņu redzējis sliktā garastāvoklī, lai gan zinu, ka Aivaram ne vienmēr viegli iet. Taču viņš vienmēr ir ļoti patīkams cilvēks.” Un vēl Mārtiņš Brauns min interesantu faktu – proti, ka Aivars Gudrais Konservatorijā ir beidzis klarnetes klasi. „Manuprāt, beidzamajā laikā Aivars klarneti nav spēlējis, taču „Sīpolu” laikā klarnetes solo viņš spēlēja gan dziesmā „Mīla ir kā uguns”, gan „Mauglī”, kur iejutās Pāva lomā. Tā ka Aivars nav tikai ģitārists vien.”

Savukārt „Turaidas Rozes” solists Uģis Roze teic: „Aivars Gudrais ar savu ģitāras tembru krāsainību un toņa individualitāti ir neatņemama „Turaidas Rozes” sastāvdaļa. Katrai mūzikai viņš atrod savu skanējumu – gan „Sīpolos” Mārtiņa Brauna mūzikai, gan grupā „Zodiaks” Jāņa Lūsēna mūzikā. Un katrreiz viņš ir citādāks.

Aivara ģitāras tembrs ir atpazīstams, un tā ir bagātība.

Muzikalitāte un tembrs – Aivars Gudrais!”

Kā teicis mūzikas žurnālists Uldis Rudaks, „astoņdesmitajos gados Latvijā Aivars Gudrais bija ģitārists “uz izķeršanu”. Ārtroka un simforoka grupām vajadzēja ģitāristu, kurš varētu izspēlēt sarežģītas partitūras, kas bija radušās mūzikas autoru iztēlē. Aivars uz skatuves daudz nerunā un nedzied, bet izpaužas ģitārspēlē – varētu pat teikt, ka viņš dzied ar elektrisko ģitāru, jo reti kurš ģitārists no instrumenta stīgām spēj izvilināt skaņas, kas ir tik tuvas cilvēka balsij. Te nav runa par ļoti ātru un bezmaz sportisku neskaitāmu nošu izspēlēšanu jeb birdināšanu, bet plūstošu skaņu ainavu radīšanu, ar pirkstiem jutekliski pieskaroties stīgām, lai radītu gandrīz nepārtrauktas skaņu vibrācijas. Šo Gudrā spēju un īpašo vibrāciju pazina un savās kompozīcijās izmantoja labākie latviešu komponisti, kuri vadīja rokgrupas – Mārtiņš Brauns Sīpolos, Jānis Lūsēns Zodiakā, Imants Kalniņš Turaidas Rozē.”

Aivars Gudrais šajās grupās ienesa savu skaņu rokrakstu, kurš ir vienmēr atpazīstams, turklāt daudzi solo ir paša Aivara radīti. Sadarbību un draudzību ar minētajiem komponistiem viņš turpina joprojām, muzicējot visdažādākajos projektos. Tieši šo komponistu mūzika ir esence un neizsīkstošs avots Aivara dvēseles izpausmei.

Video no Aivara Gudrā uzstāšanās mūzikas festivālā “Bildes”:

Aivara Gudrā jubilejas koncerti notiks:

6. maijā Ādažu kultūras centrā
10. maijā Jelgavas kultūras namā
11. maijā Valmieras kultūras centrā
12. maijā Liepājas OC Rožu zālē
18. maijā Rīgā, VEF Kultūras pilī
19. maijā Vidzemes koncertzālē „Cēsis”
2. jūnijā Latgales vēstniecībā „Gors”

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 soļi, kā dušu pārvērst par relaksējošu SPA
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: bokseris Mairis Briedis, mūziķis Markus Riva un futbolists Māris Verpakovskis uzspēlē šahu
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: grupa “The Citizens LV” izdod “karstu” singlu
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

EL
Egils Līcītis
Latvijā
Pie Pārdaugavas monumenta jāizliek paskaidrojumi. Saruna ar Levita padomnieku vēstures jautājumos Jurģi Klotiņu 1
Intervija 8 stundas
LE
LETA
Sports
Žanis Peiners karjeru turpinās Belgradā
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Kā kaut ko tādu var dabūt gatavu? Traģisks notikums Zolitūdē 1
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
FOTO: Prezidents Levits ticies ar “airBaltic” vadītāju Gausu
9 stundas
SK
Skaties.lv
Pasaulē
Lielbritānijas pirmais kaķis Dauningstrītā gatavojas uzņemt jauno saimnieku
3 stundas