Pēc viena seansa pagājušajā rudenī Rīgas Starptautiskā filmu festivāla ietvaros repertuāru sasniedz viena no skatītāju un kritiķu pagājušā gada atzītākajām Eiropas režisoru filmām – Lukas Gvadanjīno emocionālais, intīmi spriegais divu jaunu vīriešu pirmo homoseksuālo attiecību stāsts “Sauc mani savā vārdā” (pēc Ēģiptē dzimušā rakstnieka Andrē Akimana romāna (2007)).

Gvadanjīno, viens no starptautiski visvairāk zināmajiem šā brīža itāļu kinorežisoriem, ar filmu “Sauc mani savā vārdā” noslēdz iekāres jeb alku triloģiju, kuru aizsāka arī Rīgā izrādītās filmas “Es esmu mīlestība” (2009) un “Saules apžilbinātie” (2015) (abās galvenajā lomā Tilda Svintone). Atšķirībā no pirmajām divām filmām, kuru centrā bija briedumu sasniegusi sieviete, “Sauc mani savā vārdā” galvenais varonis ir septiņpadsmit gadus vecais Elio (Timotē Šalamē), kuru no vasaras laiskās garlaicības vecāku villā Itālijas ziemeļos izceļ jauns amerikāņu zinātnieks Olivers (Armijs Hammers), kas atbraucis vasaras praksē pie Elio tēva. Lai arī īpašu pievilcību viens pret otru abi sajūt ļoti drīz, paiet kāds laiks, līdz abi ir gatavi to atzīt.

Tveicīga vasara idilliskā vidē ir ne vienas vien filmas darbības vide, kurā risināties jauniešu “pieaugšanas” stāstam, notikt nevainības zaudēšanai vai savas seksualitātes atklāšanai. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir Bernardo Bertoluči “Skaistuma nolaupīšana” (1996), kurā piecpadsmitgadīgā Lūsija (Līva Tailere) ieradās paciemoties pie mātes draugiem Toskānā, kļūstot par iekāres objektu ne vienam vien vīrietim, un vasaras nogalē atrodot to īsto, ar kuru kopā pavadīt pirmo nakti. “Sauc mani savā vārdā” piedāvā citu traktējumu – attiecības izveidojas starp diviem jauniem vīriešiem, sekojot nu jau vairākām filmām par viendzimuma attiecību tēmu: piemēram, “Manas mīlestības vasara” (2004, Lielbritānija), “Sangailes vasara” (2015, Lietuva) u. c. Salīdzinot “Skaistuma nolaupīšanas” un Gvadanjīno filmas vēstījumu, ir atzīstami un aktuāli, ka filmā tiek rādīti saprotoši vecāki, kas viendzimuma attiecības uztver kā līdzvērtīgas heteroseksuālām un necenšas tās nomākt vai mainīt dēla izvēli.

Filma veidota kā intīms attiecību portretējums, kurā kamera reprezentē varoņu skatpunktu, fiziskās attiecības uz ekrāna rādot pavisam nedaudz, tā vietā koncentrējoties uz emocionālo pārdzīvojumu fiksēšanu un tverot to pieklusinātā krāsu gammā.

 

“Sauc mani savā vārdā” / Call Me by Your Name

Francija, Itālija, 2016

Režisors Luka Gvadanjīno

Lomās: Armijs Hammers, Timotē Šalamē, Maikls Štūlbargs u. c.

Kinoteātros “Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”, “K.Suns” no 19.01.