Kokteilis
Ceļo

IESKATIES. Ķeram Ziemassvētku noskaņas Prāgā0

Foto – Viesturs Sprūde

Vietne “europeanbestdestinations.com” Prāgu šī gada Eiropas Ziemassvētku tirdziņu “topā” ir ierindojusi 12. vietā. Tā nu Čehijas galvaspilsēta ir pārspējusi veselu rindu Vācijas pilsētu, kuras parasti tiek uzskatītas par etalonu šajā jomā.

Prāga, kas izslavēta ar savu senatnīgo šarmu un nepārspīlētajām cenām, Ziemassvētkos kļūst vēl pievilcīgāka. Bez šaubām, svētku tirdzniecība tur norit daudz plašākos mērogos nekā Rīgā, un arī šo tirdziņu filozofija ir atšķirīga.

Paši plašākie tirdziņi, kopskaitā 12, Čehijas galvaspilsētā meklējami Vecpilsētas un Vāclava laukumā pie Prāgas pils, tāpat arī citos lielākajos pilsētas laukumos (tirdziņu un Ziemassvētku pasākuma vietas var atrast vietnē “Prague.eu”), kuru malās parasti ir izejas no metro stacijām.

Vasarās Prāgas Vecpilsētas laukums ar vecā rātsnama slaveno astronomisko pulksteni ir tūristu pārpildīts. Apaļās stundās visi nostājas iepretī senatnīgajam pulkstenim, un tas, stundai nositot, sāk savu rotējošo figūru izrādi. Ziemassvētku laiks, izrādās, nav izņēmums, tikai Vecpilsētas laukuma lielāko daļu nu aizņem amatnieku būdas un ēdamlietu kioski, starp kuriem plūsmo cilvēku straume.

Lai labāk visu pārskatītu, laukuma vidū uzbūvēts paaugstinājums. Arī tas ir ļaužu pārpilns, un stāv rinda, lai telefonā uzņemtu “pašbildi” ar raibo tirgu fonā. Jāpiebilst, ka Rātsnama tornis šogad ir sastatnēs un nākamgad restaurācijai tikšot nodots arī viduslaiku astronomiskais pulkstenis, tā ka šis ir vēl pēdējais brīdis to apbrīnot.

Ēģiptes vietā uz Čehiju

Gide jautāta, kad tad Prāgā tūristu skaits vismazākais un vai tāds brīdis vispār pienāk, teic, ka agrāk par “tukšo sezonu” uzskatīts novembris un decembra sākums. Šogad atšķirības vairs neesot novērojamas – terora draudu dēļ intensificējies Eiropas iekšējais tūrisms. Tie, kuri agrāk ziemā brauca uz Ēģipti, Tunisiju, Turciju vai citām siltajām zemēm, vairs tālu doties negribot. Interesanti, ka ziemīgajā Prāgā manīja ļoti daudz “siltzemju” tūristu, no Spānijas un Itālijas.

Prāgas galvenā egle, saprotams, arī slejas Vecpilsētas laukumā. Tā ir citādākas formas, nekā esam pieraduši. Tādas, padruknas parasti aug kalnos, un Čehijā jau kalnu netrūkst. Bagātīgi rotātajā un iluminētajā eglē ik pa laikam klasiskās mūzikas pavadībā ieslēdzas tāda kā gaismas mūzika. Uz līdzās izbūvētās estrādes uzstājas kāds koris.

Čehi līdzīgi vāciešiem, pārsvarā neapmeklē Ziemassvētku tirdziņus, lai sarūpētu dāvanas. Atšķirībā no mūsu priekšstatiem, tirdziņš drīzāk ir vieta, kur pievakarē satikties, papļāpāt, pakavēties ar darba kolēģiem, draugiem vai ģimenes sastāvā. Pamieloties ar kādu gardumu, paniekoties ar pāris glāzēm karstvīna.

Bērnu piesaistīšanai šādos tirdziņos domātas nojumes ar ponijiem vai ēzelīšiem, kurus papaijāt un pabarot. Barība dzīvnieku barošanai iegādājama turpat. Nekā trušu pilsētiņai līdzīga Prāgā gan nav.

Ar gudru ziņu pie vairākiem Prāgas iepirkšanās centriem desiņu ceptuves un ēdamlietu kioski izvietoti tieši iepretīm izejām. Misija te ir skaidra: Nopirki kādam dāvanu? Nosvini to ar karstvīnu!

Prieks acīm un vēderam

Neviens vien tā arī rīkojas. Ja mērķis ir sameklēt oriģinālu dāvanu tieši čehu Ziemassvētku tirdziņā, tad nevajadzētu gaidīt pārāk daudz. Piedāvājumā būs trikotāžas šalles, cepures, cimdi, tamborēti eņģelīši, šis tas no kalēju darinājumiem, mazliet koka, visādi kareklīši un bimbulīši. No čehu stikla izgatavoti koši un simpātiski eglīšu rotājumi izmaksās 60 – 70 čehu kronu (1 eiro atbilst aptuveni 25 Kčs jeb čehu kronām).

Saldumu un ēdamlietu klāsts būs krietni ievērojamāks. Bagātīgi glazētas un dažādu izmēru piparkūkas (čehiem tās ir mīkstas un tiek sauktas par “pernikiem”, tas ir prjaņikiem), dažādos veidos grauzdētas mandeles, trdelniki (ļoti garšīgs cilindriskas formas rauga mīklas izstrādājums, papildināts ar maltiem riekstiem, mandelēm un kanēli), desiņas, karstmaizes ar ceptu sieru, karstvīns.

Desiņas, tāpat kā trdelniki tiek gatavoti turpat tirdziņā uz vietas, uz karstām oglēm, kas aukstā ziemas dienā, protams rada papildu omulību. Kamēr cepas kārtējā trdelniku deva, cilvēki stāv pat rindā.

Silda vīns un medus

Čehija ir vīnu zeme, tādēļ karstvīna izvēle Ziemassvētku tirdziņos būs ļoti plaša – balts, sarkans, rozā, visādiem alkohola “jumtiņiem”. Labais tonis prasa, lai pārdevējs piedāvātu ielikt kūpošajā glāzē arī kādu zemeni, ananāsa, ābola vai cita augļa gabaliņus.

Karsto dzērienu piedāvājums neaprobežojas tika ar karstvīnu, jo vēl ir karstais medus dzēriens un dažādi no sulām pagatavoti bezalkoholiskie “iestiprinājumi”. Varētu šķist, cenām tūristu piepildītajā vecpilsētā būtu jāatšķiras no tām, kādas novērojamas tirdziņos tālāk no centra, kur pārsvarā kavējas paši čehi, ne tūristi, tomēr tā nav.

Šķiet, Prāgas pašvaldība šajā sakarā izdevusi kādu regulējošu rīkojumu. Karstvīnu cenas visos tirdziņos atkarībā no paveida tā arī maksā 40 – 55 Kčs. Ja dzērienam piešauts kas stiprāks, tad jau 75 kčs.

Rīgai par labu jāsaka, ka Prāgā dīvainā kārtā dažu ēdamlietu piedāvājums tirdziņos, neatkarīgi no to atrašanās vietas, ir aizdomīgi līdzīgs, un tā vien šķiet, ka dažas lietas, piemēram, piparkūkas, visā pilsētā nāk no viena – labi, diviem trim ražotājiem.

LA.lv