Kokteilis
Mīli

Greizsirdība: liga, kas pāra dzīvi pārvērš par elli un kaitē veselībai1

Foto – Shutterstock

Greizsirdīgs vīrs

Slimība, kuru sauc “greizsirdība”, grauj ne tikai vīrieša psihi, bet arī fizisko veselību. Patoloģiskie greizsirži biežāk nekā pārējie kļūst par hipertoniķiem, sirdsslimniekiem un knapi novelk līdz 60 gadiem.

Lielākā daļa stiprā dzimuma pārstāvju, kas apmeklē psihologu un ārstu psihoterapeitu, ir greizsirdīgie vīri.

Nepārtrauktās slimīgās aizdomas par neuzticību nomoka gan viņus pašus, gan viņu sievas un draudzenes. Viņi paši sevi par slimiem, protams, neuzskata un pēc palīdzības gatavi vērsties tikai savu upuru uzstājības dēļ vai šķiršanās draudu piespiesti. Lai arī greizsirdis ir svēti pārliecināts par sievas neuzticību, zaudēt viņš tomēr to negrib. Ļoti bieži greizsirdīgs vīrs saprot, ka viņa aizdomas nav pamatotas, ka viņš tikai nomoka sevi un citus, taču tik un tā nespēj sevi mainīt.

Upuri
Maz ir tādu, kas spēj saprast, kādas ciešanas greizsirdīgs vīrs spēj sagādāt savam upurim. Draudzenes parasti saka: “Kas tev nepatīk? Viņš tevi nodrošina, daudz ko dara mājās. Bet tas, ka ir greizsirdīgs, pat ir patīkami: tātad mīl un uzskata par pievilcīgu. Ja manējais tāds būtu, es pat justos laimīga…”

To visu, protams, varētu pieņemt, ja greizsirdība būtu epizodiska, teiksim, reizi dažos mēnešos. Taču tā nemēdz būt – epizodisku greizsiržu dabā nav. Greizsirdīga vīra sieva nepārtraukti izjūt pret sevi vērstas aizdomas un dzīvo gluži kā zem mikroskopa. Viņai regulāri, gandrīz vai ikdienu nākas attaisnoties un sevi kontrolēt – brīdināt draugus un kolēģus, lai tie nezvanītu uz mājām, neaizkavēties darbā, ierobežot laiku veikalam, kultūras pasākumam, frizētavai… No nepārtrauktās paškontroles viņa nogurst tiktāl, ka beigu beigās sāk neieredzēt cilvēku, kurš viņas dzīvi pārvērtis par elli.

Saprotams, nelaimīgā sieviete jūtas pazemota un aizvainota, jo viņa taču tiek turēta aizdomās par seksuālu neuzticību vai šādas neuzticības nodomu, lai arī viņai tas pat prātā nav nācis. Nepārtrauktā vajāšana ātri vien sagrauj psihi, un pēc dažu gadu kopdzīves iestājas depresija. Neuzticības aizdomu nomocītās sievietes depresija piezogas lēnām un nemanot, jo arī greizsirdis savu upuri uzskrūvē pakāpeniski, nedēļu pēc nedēļas, mēnesi pēc mēneša. Sieviete pamazām aizmirst, cik jautra un dzīvespriecīga viņa bija toreiz, kad šī aizdomu un pārmetumu lavīna nebija sākusi gāzties. Tieši depresija ir tā, kas upurim neļauj no sava mocītāja aizbēgt, – viņa vairs netic sev, netic, ka spēs dzīvot patstāvīgi, nodrošināt sevi, izaudzināt bērnu, izveidot citu ģimeni vai vismaz atrast uzticamu draugu.

Cenšoties glābties no nomāktības un zemā pašnovērtējuma, daudzas sievietes patiešām arī sāk romānu vai īslaicīgas attiecības ar citu vīrieti. Sievieti nedrīkst apvainot nesodīti – viņā rodas un pastiprinās vēlme pašapliecināties, bet mīlas sakari ir pats labākais un bieži vien arī vienīgais veids, kā paaugstināt savu pašnovērtējumu.

Ar otro sievu viss kārtībā

Laikā, kad pasaules gaišākie prāti psihoterapijā līdz aizsmakumam strīdējās, kas īsti ir greizsirdība: neiroze, paranoja vai vēl kas cits, Deivids Lesters kopā ar darbinieku grupu Sanfrancisko sāka darbietilpīgu pētījumu ar vīriešiem, kurus sievas bija pametušas pirms trim un vairāk gadiem viņu greizsirdības dēļ. Rezultāti zinātnieku aprindas pārsteidza: vairākums pētījuma grupas vīriešu bija otrreiz precējušies un jaunajā ģimenē nekādas aizdomas pret savu sievu nejuta. Šoreiz par sievām viņi bija izraudzījušies tik pieticīgas un neizskatīgas pelēkās pelītes, ka pat doma par iespējamiem romāniem šķita muļķīga un absurda. Toties paši vīrieši bija pietiekami veiksmīgi, pievilcīgi, sociāli adaptēti. Kontrasts starp jauno sievu un vīrieti bija tik acīm redzams, ka radās iespaids: vīrieši bija apzinājušies savu problēmu un jaunajai ģimenei atraduši partneri, kura greizsirdību vienkārši nespēj izprovocēt.

Austrāliešu zinātnieks Vans Valds četrdesmit dzīves gadus veltījis greizsirdības izpētei un radījis zinātnisku skolu, kas strādā šajā virzienā. Daudzajos gados veiktie pētījumi pierādījuši – aptuveni puse greizsiržu jau pusaudža vecumā sajūt, ka, draudzējoties ar meiteni, doma par “citu vīrieti” viņiem būs nepanesama un viņi no savas draudzenes pieprasīs un par katru cenu centīsies panākt uzticību. Šai pirmajai grupai piederošie vīrieši greizsirdīgi bija jau kopš pirmajām noturīgo attiecību un ģimenes dzīves dienām.

Sev par lielu izbrīnu greizsirdīgi kļuva arī otras grupas vīrieši – pēc vairākiem kopdzīves mēnešiem ar sievu vai draudzeni viņi pēkšņi atklāja, ka nemitīgi domā par partneres sānsoļiem un nodevību, un nekādi nespēja no šīm domām atbrīvoties. Stiprā dzimuma pārstāvji, kuri līdz 23-27 gadu vecumam tika uzskatīti par nosvērtiem, arī attiecībā pret draudzenēm, apprecoties ātri vien pārvērtās par smagiem psihopātiem, kas vajāja nelaimīgo sievu ik uz soļa.

Viens no galvenajiem atklājumiem, ko izanalizējuši arī dažādu valstu zinātnieki, ir fakts, ka greizsirdīga vīrieša mūža ilgums ir par 10-15 gadiem īsāks par vidējo vīrieša dzīves ilgumu konkrētajā valstī. Viņi slimo galvenokārt ar hipertoniju un sirds-asinsvadu traucējumiem un aptuveni 60 gadu vecumā ar šīm kaitēm arī nomirst. Gan nepārtrauktajās greizsirdības scēnās, gan ārpus tām šiem vīriešiem nepārtraukti bija paaugstināts apakšējais arteriālais spiediens, sasprindzināti muskuļi, galvas smadzeņu elektriskā aktivitāte ir liela un līdzinās epilepsijas lēkmei, bija mainījusies pat asins aina. Trīsdesmit piecos gados greizsirdīgs vīrietis izskatās kā piecdesmitgadīgs, bet jūtas vēl vecāks.

Daudzi greizsirži, apzinoties, ka viņiem nav taisnība, mēģina ārstēties. Kādus tik līdzekļus viņi izmanto: kāds lūdz, lai sieva viņam visu un visos sīkumos pastāsta par savām agrākajām intīmajām attiecībām. Citi izvēlas medikamentus. Dažiem šāda pašārstēšanās arī palīdz, taču lielākais vairums nomierinās tikai uz laiku. Pēc tam greizsirdība uzjundī ar jaunu spēku.

Kā palīdzēt?
Greizsirdības nepamatotība un pat muļķība bieži ir tik acīm redzama, ka vairākums speciālistu, īpaši jauno, nekavējoties un ar lielu emocionālu degsmi sāk greizsirdīgo vīrieti pārliecināt par pretējo. Pastiprināt šo pārliecināšanas procesu var ar vieglas iedarbības nervu zālēm. Spītīgākiem greizsiržiem izmanto dažādas psihoterapeitiskās metodes – no ilgstošas psihoanalīzes līdz hipnozei, no iespaidošanas līdz spēcīgiem preparātiem, kas noārda murgainās idejas. Turklāt zāles tiek ievadītas visintensīvākajā veidā: pa pilienam vēnā.

Saistītie raksti

No greizsirdīgajiem vīriešiem tiek veidotas arī psihoterapeitiskās grupas, kurās viņi palīdz cits citam – aptuveni tāpat, kā to dara anonīmie alkoholiķi. Taču nevienu no šīm metodēm nevar nosaukt par panaceju pret greizsirdību.

Pēdējā laikā tiek praktizēta metode, kad vīram, iedarbojoties ar hipnozi, tiek piedāvāts samierināties ar sievas it kā neuzticību un pieņemt viņu tādu, kāda ir. Šādas iedarbības rezultātā greizsirža sasprindzinājumu un trauksmi uz kādu laiku nomaina nomāktība un nereti pat izteikta depresija. Taču ļoti drīz emocionālais līdzsvars praktiski atjaunojas. Vīrs pārstāj mocīt sievu, un ģimenes dzīve jūtami uzlabojas. Ciest no depresijas greizsirdīgam vīrietim ir daudz vieglāk nekā no sasprindzinājuma un trauksmes, ko rada mūžīgās aizdomas. Taču arī tā, protams, nav izeja…

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Dace un Enriko Pecolli piedāvā: izrādē atdzīvosies “Alises Brīnumzemē” varoņi
14 stundas
SS
Solvita Seikste
Kokteilis
Jaunie un pieredzes bagātie festivālā “Bildes”
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: unikāls tests – cik laba ir tava atmiņa?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
6 stundas