Kokteilis
Baudi

FOTO: Modes muzejā atklās izstādi “1918. Brīvības šiks”0

Publicitātes foto

Modes muzeja otro jubileju un Latvijas Republikas simtgadi rīdziniekiem un Rīgas viesiem būs iespēja sagaidīt ar muzeja jauno izstādi «1918. Brīvības šiks». Izstādi Modes muzejā (Grēcinieku 24) varēs apskatīt no 4. oktobra. Izstāde tapusi sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu, piedaloties Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam. Tā aptver periodu no 1912. līdz 1924. gadam, īpaši akcentējot 1918. gadu, kad dzima neatkarīga Latvijas valsts, un tērpus, kas tikuši valkāti Rīgā.

Pazīstamais modes vēsturnieks un kolekcionārs Aleksandrs Vasiļjevs īsi stāsta par jauno izstādi: «Izstādē būs redzama 1912.–1924. gada mode. Tie ir trīs spilgti periodi: miera laiks un 20. gadsimta sākuma modes uzplaukums – tā saucamais Belle Époque jeb «skaistais laikmets», kad valdīja jūgendstila estētika.

Sievietes šai laikā pārģērbās piecas vai pat sešas reizes dienā, par skaistuma ideālu tika uzskatīta zīda un muslīna viļņu un austrumniecisku drapēriju ieskauta dāma, kas kustējās lēni un gurdeni.

Luksusa klases modes dizaineri šai laikā nezināja mēra: dārgi audumi, smalki izšuvumi, sarežģīts tērpu piegriezums… Par populārāko deju kļuva jutekliskais tango.

Taču 1914. gadā sākās Pirmais pasaules karš, kas pilnībā mainīja ierasto dzīves kārtību. Sievietes sāka strādāt – kļuva par žēlsirdīgajām māsām, šoferēm, fabriku strādniecēm, stenogrāfistēm, ierēdnēm, telefonistēm… Mode strauji mainījās – kļuva vienkārša un praktiska. Svārki kļuva īsāki un paplatinājās, veidojot siluetu, kas modes vēsturē ieguvis nosaukumu «kara krinolīns». Lielo platmaļu cepuru vietā parādījās mazas, pieguļošas, kas attāli atgādināja karavīru ķiveres. Reti kura dāma šai laikā varēja atļauties kalpotājus, tālab tērpu aizdare no mugurpuses pārcēlās uz priekšpusi. Modē nāca atturīgā un elegantā melnā krāsa, kas pirms tam asociējās tikai ar sēru tērpiem.

Pēckara periods – tā ir izstādes trešā tēma: pēc četru lielo impēriju – cariskās Krievijas, Austroungārijas, Vācijas un Osmaņu impērijas – sabrukuma izveidojās jaunas valstis, tostarp trīs Baltijas valstis – Latvija, Lietuva un Igaunija. Tāpēc nepārsteidz, ka Eiropas modē milzu popularitāti piedzīvoja dažādi tautiskie motīvi. Visu šo faktoru ietekmē mode mainījās līdz nepazīšanai – sākās 20. gadi…»

Izstāde Modes muzejā būs apskatāma sešus mēnešus, līdz 2019. gada aprīļa beigām. Eksponātus no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas (viena no trim lielākajām privātajām tērpu un aksesuāru kolekcijām pasaulē, tajā ietilpst vairāk nekā 60 tūkstoši priekšmetu) papildinās tērpi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas, kā arī unikāli video – un audiomateriāli, plakāti un fotogrāfijas. Izstādes ietvaros notiks arī lekcijas, kurās būs iespējams uzzināt vairāk par šī perioda modi, dizainu, dzīvesveidu un spilgtākajām personībām. Tiks saglabāta arī Modes muzeja tradīcija – apmeklētāji varēs piemērīt izstādes stilistikā ieturētus tērpus, izpildīt īpaši izstādei izstrādātu testu, lai uzzinātu, kurš no avangarda mākslas virzieniem ir tuvāks viņu būtībai, kā arī iegūt atbildi uz svarīgiem vai ne tik svarīgiem jautājumiem 20. gadsimta sākuma modīgās ezotērikas stilā. Arī bērnus gaida interesantas izklaides.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: “Very Cool People” kopā ar Kristīni Prauliņu izdod jaunu singlu
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Lūznavas muižā jau šonedēļ notiks mākslas un garšu festivāls “Mākslas pikniks”
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Krāšņais festivāls “Jubilāru salidojums”: jau šīs nedēļas nogalē Limbažos
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Ministri eksperimentēs? Valdība dosies mēnesi ilgā atvaļinājumā
1 stunda
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
9 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Rīgas “Dinamo” puiši Liepājā sāk gatavoties 12.KHL sezonai
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Otrdien daudzviet Latvijā stipri līs un dārdēs pērkons
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Šovakar Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
1 stunda