Kokteilis
Baudi

FOTO: Modes muzejā apskatāma unikāla starptautiska autorleļļu izstāde «Modes vēsture»0

Publicitātes foto

2019. gada 6. februārī Modes muzejā (Grēcinieku 24) tika atklāta unikāla autorleļļu izstāde «Modes vēsture». Modes muzejā tā būs apskatāma no 7. februāra līdz 3. martam. Izstādē eksponētas vairāku valstu leļļu mākslinieku veidotās lelles, kas piedalījušās starptautiskā konkursā. Mazās modes dāmas rāda ne vien katra autora individuālo stilu, bet arī izmaiņas modē 20. gadsimta pirmajā pusē.

Kas ir autorlelle?

Autorleļļu kustība sāka strauji attīstīties 20. gadsimta vidū kā pretstats masveida produkcijai un vēlme meklēt jaunus radošus ceļus. No parastām, rūpnieciski ražotām lellēm autorlelles atšķiras ar to, ka ikviena lelle ir unikāla, vienā eksemplārā – ne velti angļu valodā tās pieņemts apzīmēt ar abreviatūru OOAK (One-of-a-kind). Galvenā «modes noteicēja» un izejmateriālu ražotāja autorleļļu jomā ir Japāna. Autorlelles līdz pat vissīkākajām niansēm tiek darinātas ar rokām; ikvienam māksliniekam ir savs neatkārtojams rokraksts un tehnisko paņēmienu kopums. Tāpat autorlellēm piemīt savs raksturs, sava personība, noskaņojums, kas izpaužas sejā, mīmikā, kas parasti tiek ārkārtīgi smalki izstrādāta. Īpaši sarežģīti ir izveidot leļļu ausis un rokas. Katra autorlelle ir vesela dzīve, vesels stāsts. Ar šīm lellēm nerotaļājas – tās apbrīno, kolekcionē un aplūko kā mākslas darbus.

Mākslinieki, veidojot lelles, izmanto visdažādākos materiālus un tehnikas. Autorlelles iedala gan pēc žanra (portretlelles, fantāzijas lelles, reālistiskās lelles, interjera lelles), gan pēc izmantotās tehnikas (tekstila, koka, plastikas, porcelāna, papjēmašē lelles). Īpašs autorleļļu atzars ir lācīši jeb tediji – arī šie simpātiskie leļļu meistaru darbi kļuvuši par «lāčiem ar raksturu». Izstādes idejas autore un organizatore Nadežda Ciganovska stāsta, ka vienkāršākās lelles iespējams uztaisīt nedēļas laikā, bet sarežģītākās var prasīt pat gadu vai vairāk…

Autorleļļu konkurss “Modes vēsture”

Izstādē Modes muzejā būs apskatāmas 30 autorlelles un 6 lācīši (teddy), kas piedalījušies starptautiskā konkursā «Modes vēsture». Konkursa tēma – mode no 1900. līdz 1950. gadam, tajā piedalījās mākslinieki no 11 valstīm (Baltkrievija, Ukraina, Moldova, Itālija, Vācija, Latvija, Lietuva, Igaunija, Francija, Polija, Krievija).

Sākotnēji konkursā pieteicās 2000 dalībnieku, pirmo atlases kārtu izturēja 465, no tiem 280 leļļu mākslinieki un 185 lācīšu autori. Profesionāla starptautiska žūrija no šiem dalībniekiem slēgtā balsojumā izraudzījās 10 leļļu māksliniekus un 10 lācīšu māksliniekus. Konkursa galvenā balva tika piešķirta leļļu māksliniecei Jeļenai Filatovai (Krievija), kura piedalījās konkursā ar brīnišķīgu sešu leļļu mini projektu, kas arī apskatāms izstādē Rīgā.

Rīgā apskatāmas lelles un lācīši, ko žūrija izraudzījusies no konkursa labākajiem darbiem. Izstāde Modes muzejā viesosies nepilnu mēnesi – no 2019. gada 7. februāra līdz 3. martam. Tā aicina ne vien uzzināt vairāk par modi, bet arī sajūsmināties par miniatūrajām, smalki izveidotajām lellēm.

Autorleļļu konkursa «Modes vēsture» organizētāja Nadežda Ciganovska (Baltkrievija) ir māksliniece, pasniedzēja un kuratore, starptautiskās autorleļļu izstādes «Panna Dollя» rīkotāja, daudzu starptautisku autorleļļu konkursu žūrijas locekle. Lelles viņa darina jau 15 gadus, 12 gadus vada meistarklases, ik pa laikam arī Latvijā. Nadežda Ciganovska iedrošina: «Ikvienam var iemācīt darināt lelles, galvenais, lai būtu vēlēšanās un pacietība. Interesanti, ka līdz zināmam brīdim tieši lelle pati nosaka, kas no tās īsti iznāks…»

Foto:

LA.lv