Jau 24. augustā leģendārās britu rokgrupas “Pink Floyd” dibinātājs, dziedātājs, dziesmu autors un vienkārši leģenda Rodžers Voterss uzstāsies Rīgā viņa šā gada koncertturnejā “Us + Them”. Šā brīža politiskais klimats pasaulē uzkarsis tiktāl, lai pēc 25 gadu pārtraukuma mūziķis izdotu soloalbumu “Is This the Life We Really Want?”, jautājot ikvienam – vai šī ir dzīve, kādu vēlaties? Pārsteidzoši skaisti un biedējoši precīzi gadu desmitus pēc izdošanas no jauna viņa koncertos izskan “Pink Floyd” dziesmu saucieni pasaules sienu cēlājiem.

“Viss koncerts ir (stāsts) par manu pārliecību, ka nav nekāda “mūsu” (“us”) un “viņu” (“them”) (pretnostatījuma), mēs visi esam cilvēki, visi esam “mēs”,” uzskatu, kas pamatā visām paša dziesmām un jaunajai koncerttūrei kādā intervijā kameras priekšā pirms kāda no koncertiem skaidroja pats Rodžers Voterss, kurš septembrī sasniegs apaļo 75 gadu vecumu. Saruna “The Rolling Stone” papildina viņa sacīto: “Visu mūžu esmu rakstījis tikai par vienu lietu, par to, ka mums kā cilvēciskām būtnēm ir atbildība vienam pret otru.”

Par būšanu cilvēkam starp cilvēkiem allaž bijis arī “Pink Floyd” stāsts. Grupa, kura bijusi lielākais un, iespējams, sadzirdētākais, jo dumpīgākais, cilvēciskuma manifests pagājušajā, un, cerams, arī vēl šajā gadsimtā. Jā, reizē apgāžot daža laba naiva mākslinieka apgalvojumu, ka māksla uzlūkojama un īstenojama distancē no politikas – tas vienkārši nav iespējams, nepārstājot reizē būt cilvēkam. Tieši tāds ir arī Voterss, kurš pērn pēc ceturtdaļa gadsimta pārtraukuma atgriezās ar soloalbumu.

Nav arī pārsteigums, ka Votersa tūres koncertos lielākoties skan dziesmas no slavenākajiem “Pink Floyd” albumiem – “The Wall”, “The Dark Side of The Moon”, “Animals” un “Wish You Were Here”, liekot mūzikas kritiķiem aprakstīt koncertu kā divarpus stundas garu hitparādi un svētkus klasiskās rokmūzikas mīlētājiem, kur mūzika ir tikpat svarīga kā vēstījums. Koncerta programmā iekļautas arī dziesmas no Votersa jaunākā soloalbuma “Is This the Life We Really Want?”, kas vēl jo vairāk apliecina, ka Votersa koncertizrāde ir arī caurcaurēm politisks manifests.

Voterss nekautrējas kritizēt Donalda Trampa “sienas būvējošo” politiku neglaimojošos videomateriālos, ko demonstrē uz milzu ekrāniem.

Tāpat tiek pieminētas dažādas pasaulē sastopamas netaisnības. Sveikā netiek cauri neviens – nedz Marks Cukerbergs, kurš, kā apgalvo šovs, pamazām iznīdējot visas tīkla vietnes, kuras neatbilst patērnieciskam pasaules uzskatam, nedz Izraēlas antisemītisms, kurš veicot genocīdu pret palestīniešiem, nedz neofašisms, tāpat zem skarbas kritikas lupas nonāk sadarbība ar tirānijām, militārā industrija un pelnītkāre uz kara rēķina.

Jāpiebilst, ka viss iepriekš minētais, kā ierasts “Pink Floyd” grandiozajās izrādēs, ir vizuāli iespaidīgi un līdz sīkumam detalizēts jēgas šovs, kuš turnejas koncertos jau kopš pērnās vasaras sākuma pulcē simtiem tūkstošu fanu un tikpat gavilējošu mūzikas kritiķu. “Pats spilgtākais un kinematogrāfiskākais rokmūzikas šovs, kāds jebkad redzēts. Par šo darbu vajadzētu piešķirt “Oskaru”,” atzinis mūzikas izdevums “Billboard”. Ar droniem vadāmi elementi, ekrāni, lāzeri un citiem vizuāli efekti – grandiozitātes ziņā to droši var salīdzināt ar Votersa 2010. – 2013. gada turneju “The Wall Live”, ko kopumā noskatījās vairāk nekā četri miljoni fanu visā pasaulē, padarot par to vērienīgāko solomākslinieka turneju mūzikas vēsturē.

Kad un kur?

  • 24. augusts plkst. 20.00 “Arēna Rīga”
  • Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv
  • Cena: EUR 59,60 – 69,60