Kokteilis
Baudi

Latvijas pilsētās turpina skanēt Edgara Liepiņa 90 gadu jubilejas koncerti0

Publicitātes foto

Latgales vēstniecība “Gors” 26. janvārī aicina visus turpināt svinēt leģendārā latviešu dziedošā aktiera Edgara Liepiņa – 90. Lai godam atzīmētu Edžus dzimšanas dienu, uz vienas skatuves satiksies viņa cīņu biedri un talanta pārmantotāji. Koncertu vadīs Edžus dēls Kristaps Liepiņš.

Decembrī Edžus dzimšanas diena tika nosvinēta Rīgā, tagad Edžus domubiedri dodas pie skatītājiem Latvijā. “Edžus vienmēr brauca pie saviem skatītājiem, tāpēc arī mēs turamies pie šīs tradīcijas. Arī šos četrus koncertus vadīs Edžus dēls Kristaps Liepiņš un uz skatuves kāps komponisti Mārtiņš Brauns un Juris Kulakovs, grupa “Ārprāc’88″ – Valdis Muktupāvels, Juris Sējāns, Leons Sējāns, mūziķi Juris Kristons, Artis Orubs, aktieri Gunārs Placēns un Edgars Pujāts, dziedātāji Zigfrīds Muktupāvels, Atis Ieviņš, Olga Stupiņa, Inta Gudovska, Anita Levša,” stāsta producents Jānis Kļaviņš un īpaši uzsver: “Viņa spilgtais āksta un traģiķa tēls, īpaši viņam rakstītas dziesmas un Edžus trāpīgie citāti caur televīzijas un audio ierakstiem joprojām uzrunā jaunus un jaunus viņa daiļrades cienītājus.”

Kaut mūsu vidū viņa nav jau 23 gadus, E. Liepiņa balss tembrs, platais smaids un velnišķīgi draiskais acu skatiens joprojām ir spilgtā atmiņā un nav sajaucams ne ar vienu citu. “Edgars, lai arī dažbrīd magnetofonu lentēs un visu formātu platēs vairākās paaudzēs nodrillēts līdz apnikumam, nav tikai viens no runčiem vai “lācītis” ar “ārkārtīgi maigu pedalizāciju” – tās skaudrās un nopietnās notis un dzejas rindas, šķiet, nepelnīti aizmirstas vai mazāku ievērību guvušas, jo tolaik, 80. gados, tāpat viss bija ne pārāk spoži un priecīgi. Tāpēc tagad, Edgara 90. jubileju sagaidot, ir vēlme to nosūbējumu mazliet uzpucēt un, Edgaru pieminot, kopā ar viņa līdzgaitniekiem un mūzikas virtozauriem, atsaukt atmiņās. Kā teica Edžus: “Vajag tik’ rakt!”,” saka Edgara Liepiņa dēls Kristaps un atzīstas: “Man tuvas ir tās roka dziesmas, kas bija dīvainā Edgara ielaušanās pankrokā 80. gadu vidū. Tieši Jura Kulakova pankroka gabali, kas veidoti, gandrīz vēl ar 100 gadus iepriekš rakstītām dzejas rindām. Rainis, Aspazija un daudzi Latvijas dzejas dižgari pārvērsti pankrokā, kas izskanēja 80. gadu vidū, beigās. Tur ir ko paklausīties.”

“Pats sev laimi taisi draugs, vai tad cits lai taisa,/ Tais’ no baltas ticības, tais’ no zila gaisa…” Var teikt ka tieši tā, kā šajos Jāņa Petera vārdos, kurus Edgars izdziedāja vienā no savām dziesmām koncertprogrammā “Gods tev un tavam suņam!”, koncertējot kopā ar M. Braunu, no baltas ticības un no zila gaisa Edgars radīja visas savas koncertprogrammas. “Rīga toreiz – Rīga šodien” ar R. Paula mūziku un “Gods tev un tavam suņam!” bija aizliegtas. Programmu “Ārprāc 88” arī aizliegtu, ja nebūtu sākusies “perestroika”… Pēc kārtējā koncerta aizlieguma tika mainīti komponisti, programmu tēmas, bet ne lielā vēlme pateikt to, kas Edgaram šķita tajā brīdī vissvarīgākais – uzrunāt latvieti, caur smiekliem un asarām likt ieklausīties zemtekstos, likt domāt. “Ja godīgi, ir kādas deviņas programmas, bet reti kurš atceras tās, jo daudzas piedzīvoja ļoti īsu mūžu. Padomju laikā tās vienkārši ātri aizliedza. Dažas pats Edgars saprata, ka īsti nav, un tad mainīja. No savas 50 gadu jubilejas, Edgars nepilnu 15 gadu laikā izveidoja deviņas liela apjoma autorprogrammas. Tas ir fantastisks darbs, kuru vajadzētu dziļāk papētīt. Daudzas ir ļoti interesantas, un ar laika nobīdi šobrīd tās būtu vērts pacelt augšā,” teic Kristaps.

Runājot par to, cik viegli vai grūti tapa šī programma un ko skatītāji redzēs, Jānis smejot teic: “Jāteic, ka radošais process bija ļoti interesants. Viens bija tas, ko mēs ar Kristapu bijām iecerējuši. Tad mēs devāmies pie komponistiem. Vēl mēģinājumos tika lauzti šķēpi un īstenībā bija asas diskusijas gan ar komponistiem, gan koncerta veidotājiem, kas skanēs. Šis process bija ļoti radošs.”

Kad un kur?

  • 26. 01. 19.00 Latgales vēstniecība “Gors”, Rēzeknē
  • 27. 01. 18.00 Vidzemes koncertzāle “Cēsis”
  • 3. 02. 15.00 Kalna kultūras nams, Saldus novadā
  • 17. 02. 19.30 Alūksnes Kultūras centrā
  • Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadīze.lv
  • Cena: EUR 7 – 22
LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: Rutulis atklāj, kurš dziedātājs Latvijā var atļauties Maestro Raimondu Paulu uzrunāt uz “tu”
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO: “plus – size” supermodele Ešlija Grema atklāj, ka ir sava pirmā bērniņa gaidībās
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: talantīgā dziedātāja Linda Leen savaldzina klausītājus un skatītājus Rīgas centrā
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
Pensionāru federācijas vadītāji nejūtas vainīgi. Ar slēgto banku bija sadarbības līgums
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kā kredītu piedāvātāji dabū mani rokā?
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Glābēji sīkāk par traģēdiju: ugunsgrēkā bojā gājusi 8 gadus veca meitene
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
Krievijā treniņa laikā mirusi perspektīva vieglatlēte
5 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Pirms 30 gadiem tika pavērts dzelzs aizkars
6 stundas