Kokteilis
Baudi

“Dzīves svinēšana”. Rīgā atklās grafiķes Vitas Lēnertes darbu izstādi0


Vita Lēnerte.
Vita Lēnerte.
Foto no personiskā arhīva.

Vitas Lēnertes īpašais stils – melnā un baltā saspēle, vijīgas līnijas, kaisle, piesātinātas faktūras un izsmalcināts dizains. Pazīstama kā māksliniece-grafiķe, Latvijas Mākslas akadēmijas docente, datorgrafiķe izdevniecībā “Zvaigzne ABC”. Profesionālās prasmes papildinājusi mākslas augstskolās Minhenē, Brēmenē, Ņujorkā un Sakramento.

Mākslinieces grafikas kuplinājušas ekspozīcijas dažādu valstu izstāžu galerijās, viņa vairākkārt saņēmusi apbalvojumus prestižās nozares izstādēs, tostarp bronzas medaļu kategorijā “Best European Lerning Materials Awards” Frankfurtes izstādē par grāmatas “Raibu raibi akmentiņi” (izdevniecība “Zvaigzne ABC”) dizainu.

Mākslinieces grafikas un akvareļi iepirkti muzejos Latvijā, Vācijā, Itālijā, Krievijā, Ēģiptē, kā arī privātkolekcijās Zviedrijā, Dānijā, Somijā, ASV, Kanādā, Austrālijā, Japānā, Lielbritānijā, Vācijā, Holandē, Beļģijā, Austrijā, Krievijā.

Bet nākamnedēļ Vitas Lēnertes darbi beidzot būs skatāmi arī Rīgā, kur Zinātņu akadēmijas namā tiks atklāta izstāde “12 oriģināliespiedgrafikas”.

Izstādei izraudzīti 12 dažādos periodos tapuši darbi, kas atspoguļo trīs būtiski atšķirīgus ciklus, kuru kopējā koncepcija ir savstarpējās attiecības un sajūtas.

Pirmais cikls – sievietes trauslums, vīrieša spēks, ķermeņa siluetu valoda. Šajās kompozīcijās kārtu kārtām iestrādātas un sapludinātas liela daļa no dobspieduma tehnikām: oforta smalkās līnijas, mīkstās lakas samtainās fona faktūras, dziļkodinājumu asās vagas, sausās adatas dramatisms un mecotintas noslēpumainība. Darbu nosaukumi – “Sieviete”, “Torss”, “Avots”, “Vajātājs”, “Saplosītā liesma” un “Karalis”.

Otrais cikls – krāsaini novilkumi netradicionāli uz melna papīra, simbolizējot visumu un mūsu dažādās pasaules kā savdabīgus zvaigznājus tajā. “Nakts uz palodzes”, “Aiz horizonta” un “Septiņdesmit septiņas pasaules”.

Trešais cikls – “Dzīves svinēšana” – krāsaini daudzu nelielu iespiedformiņu kompozīciju novilkumi uz balta ofortpapīra. Te dominē prieks, gaisma, rotaļīgums. Darbu nosaukumi: “Saullēkts”, “Puķu pušķis” un “Vienkārši saulaina diena”.

Te ir viss – emocijas, pārdomas, kaisle, aizrautība un dzīvesprieks – tieši tas, kas vajadzīgs vasaras pilnbriedā gada skaistākajā laikā.

Izstāde “12 oriģināliespiedgrafikas” tiks atklāta otrdien, 18.jūnijā, plkst.13 Latvijas Zinātņu Akadēmijas 2.stāva izstāžu zālē Rīgā, Akadēmijas laukumā 1.

Izstāde būs apskatāma no 18.jūnija līdz 31.jūlijam.

LA.lv