Kokteilis
Apbrīno

Dzimis, lai filmētos: slavenākais “vilks” Latvijā0

Foto no Oskara privātā arhīva

Oskars Stepēns ir divu graciozu un noteikti pamanāmu Čehoslovākijas vilku suņu saimnieks. Viens no viņa suņiem – Aliks ir pazīstams ikvienam, kurš noskatījies latviešu filmas Nameja gredzens vai Baltu ciltis. Turklāt arī pats Oskars ir redzams aktiera lomā abās filmās.

Dzīvesstila portālam kokteilis.lv Oskars atklāj, kā notikusi filmēšana un atzina, ka kļūšana par filmu tēliem palīdzējusi saprast vienam otru no pusvārda. Filmēšana esot bijusi pārbaudījums kā Oskaram, tā sunim Alikm. Turklāt Oskars Aliku uzskata par savu draugu, un, draudzības dēļ, Aliks sastrādājas ar Oskaru, jo ikdienā čehu vilki, atšķirībā no citiem suņiem, cilvēkiem nepakļaujas.

Īsti “vilki”

Foto no Oskara privātā arhīva

Oskars atklāj, ka Čehoslovākijas vilku suņu šķirne izveidota 1955. gadā. Sapārojot Karpata vilceni ar darba līniju Vācu aitu škirnes suni. Rezultātā pasaulē nākuši kucēni, kas ir ļoti līdzīgi īstam vilkam, bet raksturs ir tuvāks sunim. Oskars uzsver, ka šiem suņiem ir izcila veselība. Vidējais dzīves ilgums ir vidēji 18 gadu. No vilka suns ir mantojis veselību, izturību un mednieka instinktus. Interesanti, ka šie dzīvnieki praktiski nerej.

Aliks kļūst par tēlu Latvijas simtgades filmās

Foto no Oskara privātā arhīva

Uz jautājumu vai Oskars kādreiz būtu spējis iedomāties, ka viņa suns kļūs par aktieri, viņš atbildēja: “Nekad nebiju plānojis vai domājis, ka mans suns varētu filmēties filmās. Man vienu vakaru piezvanīja svešs telefona numurs un piedāvāja ierasties filmu parkā Cinevilla uz “kastingu”. Es ierados un nodemonstrēju, ko suns prot. Protams, mūs uzaicināja filmēties.” Oskars arī atzina, ka suni apmācījis viņš pats un to darījis, lai dzīvnieks būtu kontrolējams.

“Sākotnēji filmā “Nameja gredzens” filmējās cits suns – no Lietuvas, bet suns bija nekontrolējams un neprata komandas. Tāpēc filmēšanas grupa meklēja citu suni , kas varētu filmēties. Kad sāka filmēšanas laukumā sāka strādāt Aliks , filmēšanas grupa bija sajūsmā par viņa spējām, jo viņš nenogura visas filmēšanas laikā un viņu neaizvietoja neviens cits. Visās epizodēs redzamais “vilks” ir Aliks.”

Filmas tapšanas laikā palīdzēja treneris no Brazīlijas

Foto no Oskara privātā arhīva

Tāpat kā cilvēkam, arī jebkuram dzīvniekam ir nogurdinoši stundām ilgi atrasties kameru priekšā. Taču Oskars sarunā atzina, ka Aliks kameru priekšā jūtās lieliski. “Laikam jau viņš ir dzimis, lai filmētos, jo viņš ļoti komfortabli jūtas sabiedrībā un kameras priekšā. Viņš ir psiholoģiski stabilākais suns kādu esmu redzējis. Filmā gan nebija parādītas daudzas epizodes no tām, ko mēs darījām,” stāsta Oskars. Viņš arī piebilda, ka tieši filmēšanas laikā saņēmis profesionālu palīdzību no suņu instruktora, kurš bija ieradies pie viņa ciemos no Brazīlijas. “Tā bija sagadīšanās. To darbu, ko mēs izdarījām, nebūtu pa spēkam parastam sunim,” atklāj Oskars.

Arī pats Oskars kļūst par aktieri

Foto no Oskara privātā arhīva

Brīdī, kad bija skaidrs, ka Aliks kļūs vienu no tēliem filmās, gribot vai negribot arī Oskars kļuva par aktieri filmās Nameja gredzens un Baltu ciltis.

Filmā Nameja Gredzens Oskars ar Aliku redzami kopā vairākās epizodēs. “Pirmajā biju vienkāršs iedzīvotājs, kurš karaļa priekšā krīt uz ceļiem. Otrajā epizodē biju krustnesis, kuram rīkli pārkoda vilks. Filmējāmies arī  Baltu ciltīs. Filmas trešajā epizodē, nogalinu Aliku viņu nodurot,” par filmēšanos stāsta Oskars.

Oskaram filmā nākas nogalināt savu “vilku”

Foto no Oskara privātā arhīva

Ņemot vērā, ka ikdienā Oskars un Aliks ir lieliski sabiedrotie un labi draugi, mums radās jautājums, vai filmā attēlot suņa nogalināšanu Oskaram nav bijis emocionāli smagi. “Tas nebija smagi, mēs abi to uztvērām kā rotaļu. Kad skatījos filmu, tad gan nebija patīkami. Aliks smiltīs gulēja kādas 5 minūtes tēlojot mirušu. Kārtējā komanda, ko viņš izpildīja nevainojami.”

Pēc filmas tapšanas neuzaicināja pat uz pirmizrādi!

Foto no Oskara privātā arhīva

“Personīgi man nav liela vēlēšanā filmēties, jo parasti cilvēki grib, lai suns dara lietas, ko dzīvnieks gluži vienkārši nedara pēc pasūtījuma. Katra darbība filmējoties filmā, lai viss noritētu pēc scenārija, ir liels darbs,” atklāj Oskars. Viņš arī piebilst, ka vissāpīgāk ir bijis pēc tam, kad filma bija gatava.  “Mūs pat neuzaicināja uz filmas pirmizrādi! Un intervijā manu suni dēvē par suni no Tukuma un viss, neskatoties uz to, ka mēs abi esam no Saldus. ” Tāpēc šogad Oskars atteicies filmēties jebkādās filmās un projektos.

Sievietēm kļuvis slikti ar sirdi, bet mednieki gatavojuši ieročus

Foto no Oskara privātā arhīva

Čehoslovākijas vilku suni no īsta vilka nezinātājam patiesībā atšķirt ir visai sarežģīti, jo viņi ir ļoti līdzīgi vilkiem. Oskars sarunā atklāj, ka bijušas vairākas situācijas, kurās viņa suņus cilvēki ir sajaukuši ar īstiem vilkiem. “Sievietei mežā sēņojot palika slikti brīdī, kad ieraudzīja, ka pie viņas piegājis mans vilks un mierīgi vēroja viņu – kā viņa griež sēni. Vēl kādā citā reizē mednieki braucot pa lauksaimniecības lauku un ieraugot manus vilkus skraidot un dauzoties momentā apstājās un izvilka ieročus, jo neredzēja mani. Bet viss beidzās labi.  Cilvēki pārsvarā ieraugot uz ielas manus suņus domā, ka tie ir īsti vilki.”

Ragana Maija Arvena un vilku suņi iemūžināti žurnāla lappusēs

Foto no Oskara privātā arhīva

Pavisam nesen aktrise Maija Arvena bija redzama ekstravagantā un nepieradinātā foto sesijā žurnālā “9 vīri”. Foto sesijas galvenie varoņi bija Maija un Oskara suņi, turklāt Maija tērpusies kā pirmatnēja ragana un Oskara suņi – vilku lomās. Kā radusies ideja par šādu foto sesiju? “Maija Arvena jau labu laiku mēģināja ar mani sarunāt foto sesiju, bet par cik esmu ļoti aizņemts, man nebija īsti tam laika. Maija bija ļoti neatlaidīga, tāpēc beigās piekritu. Kas attiecas uz Maiju, tad viņa nestāstīja īsti, ko grib redzēt šajās bildēs, bet zinu, kāpēc uzrunāja mani. Suņi Aliks un Lote ir nosvērti, un viņiem ir izcilas darba spējas. Mani suņi ir vislīdzīgākie vilkiem, un atšķirt tos no vilka var tikai speciālisti. Domāju, ka Maija gribēja radīt pirmatnēju tēlu, kur iederas tikai vilks ar viņu.”


Filmas “Nameja gredzens” treileris:

Filmas “Baltu ciltis” treileris:

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: uzzini, ko šogad pieredzēsim “Krastu mača” 24 stundās
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: lūk, kā populāri cilvēki Latvijā sagaidīja jauno latviešu filmu “Tur”
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene Elizabete II atklājusi, kas viņu visvairāk tracina citos cilvēkos
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ĢK
Ģirts Kasparāns
Pasaulē
Kašpirovska opijs tautai
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Svētdien gaisa temperatūra Latvijā sasniegs +27 grādus
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Vairāku augstskolu un institūtu vadītāji aicina premjeru atbalstīt Muižnieka apstiprināšanu rektora amatā
5 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Banka “Citadele” novērojusi ļoti lielu jauno klientu pieplūdumu
6 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Negribējām filmēt latviešu “Zvaigžņu karus”.” Saruna ar režisoru Uldi Cipstu
9 stundas