Kokteilis
Baudi

Džeza svētki festivālā “Rīgas ritmi”0


Džons Klīrijs.
Džons Klīrijs.
Publicitātes foto

Improvizācijas, džeza un pasaules mūzikas festivāls “Rīgas ritmi” šogad no 2. līdz 6. jūlijam atzīmēs džeza simtgadi Eiropā. Galveno festivāla mākslinieku koncerti notiks Rīgas Kongresu namā, bet klausītāji aicināti arī uz koncertiem “VEF džeza klubā”, klubā “Kaļķu vārti”, atpūtas parkā “Egle”, džeza klubā “Trompete” un “Origo Summer Stage”.

Galvenie festivāla māk­slinieki šogad būs dažādu paaudžu amerikāņu džeza skolas pārstāvji Džons Klīrijs, Džeimisons Ross un Džūdita Hila, franču flamenko lēdija Paloma Pradala, zviedru mūzikas lepnums Johans Nilssons un trīs kontinentu mūziķu apvienība “Free­doms Trio”. “Mākslinieki, kuru priekšnesumus redzēsim, ir ilgi meklēti un sen uzrunāti,” stāsta festivāla mākslinieciskais direktors Māris Briežkalns un atklāj: “Viens no Ņūorleānas māk­sliniekiem festivālā būs par devīto pasaules brīnumu nodēvētais Džons Klīrijs, kurš ieguvis arī “Grammy” apbalvojumu. Viņa spēles stils ir uzskatāmi pamācošs, kā tiek veidota laba mūzika. Būsim radoši un drosmīgi, lai rastos laba mūzika!”

Vēl festivālā uzstāsies 19 gadus vecais ķīniešu spīdeklis un šā gada jauno izpildītāju konkursa “Riga Jazz Stage” pārliecinošs uzvarētājs A Bu, izdomas bagātais itāliešu saksofonists Federiko Milone, daudzsološā krievu dziedātāja Kristīna Kovaļova, jautrais igauņu gypsy-jazz trio “Titoks”, kolorīti latviešu mākslinieki Agita Rando, “The Coco’nuts” un “Radio Trio”, kā arī vēl citi mūziķi.

Festivāls tiks atklāts 2. jūlijā ar bezmaksas koncertu brīvdabas skatuvē “Origo Summer Stage”, kur uzstāsies pašmāju “Radio Trio”, Madara Dzintara-Pluša un Katrīna Anna Vīgante kopā ar pavadošo sastāvu, kā arī pagājušā gada “Riga Jazz Stage” uzvarētāja no Sanktpēterburgas Kristīna Kovaļova.

3. jūlija dubultkoncertā vispirms uzstāsies Norvēģijas, Brazīlijas un Mozambikas mūziķu apvienība “Freedoms Trio”, bet vakara otrajā daļā Džons Klīrijs.

 

Džūdita Hila
Publicitātes foto

Kongresu namā 4. jūlijā pirmoreiz Baltijā uzstāsies Džeimisons Ross, kurš kā bundzinieks uzvarējis prestižajā “Thelonious Monk” džeza izpildītāju konkursā, taču “Grammy” balvai nominēts kā dziedātājs! “Ross ir gan talantīgs perkusionists, gan apdāvināts vokālists, bet viņa vislielākā dāvana ir tā, ka viņš patiesi mīl mūziku, ko rada,” rak­sta amerikāņu džeza žurnāls “DownBeat”. Vēl šajā vakarā uzstāsies vokāliste Džūdita Hila.

Savukārt 5. jūlijā Kongresu namā koncertēs kolorītā franču dziedātāja Paloma Pradala, kuras uzstāšanās īpaši aizkustinās flamenko mūzikas cienītājus. Vakara otrajā daļā būs iespēja izbaudīt mūsdienīgā zviedru mūzikas lepnuma un populārās grupas “Dirty Loops” līdera Johana Nilssona uzstāšanos. “Viņš ir atšķirīgs, tomēr viņam ir perfekts līdzsvars starp labās smadzeņu puslodes radošumu un kreisās smadzeņu puslodes mūzikas teoriju. Tas viņam ir asinīs. Viņam ir viens no plašākajiem balss diapazoniem, ko esmu dzirdējis,” teic leģendārais amerikāņu producents un mūziķis Kvinsijs Džoness.

Festivāla noslēgumā, 6. jūlijā, Kongresu namā koncertēs 19 gadus vecais ķīniešu spīdeklis un šā gada jauno izpildītāju konkursa “Riga Jazz Stage” uzvarētājs A Bu. Koncerta otrajā daļā uzstāsies augsti profesionālu ķīniešu tautas mūzikas un džeza mūziķu apvienība “Tianchang Band”, kas izmanto arī tradicionālos mūzikas instrumentus.

Saistītie raksti

Liels uzsvars “Rīgas ritmos” tiek likts arī uz apmācības programmu. Šogad meistarklases Latvijas Radio 1. studijā no 3. līdz 6. jūlijam sniegs gandrīz visi galvenie festivāla mākslinieki. “Šogad “Rīgas ritmi” svin 100 gadus kopš džeza mūzikas ienākšanas Eiropā, jo 1919. gadā šeit pirmo reizi koncertēja Ņūorleānas mākslinieki “Original Dixieland Jazz Band”, “Sissle & Blake Duo” un “Southern Syncopated Orchestra”, tā iesākot džeza mūzikas uzvaras gājienu Eiropā,” uzsver M. Briežkalns.

Nākamgad festivāls “Rīgas ritmi” ar muzikālu vērienu atzīmēs jau 20 gadu jubileju.

Kad un kur?

  • 3.–6. jūlijam plkst. 19.00 Rīgas Kongresu namā
  • Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv
  • Cena: EUR 17–75
  • Vairāk informācijas: www.rigasritmi.lv
LA.lv