Ekonomika
Bizness

Dizaineru eksperimenti: no akmens lampas līdz “bārakmenim”0


Akmeņkaļi Rihards Pinkovskis (no kreisās) un Armands Kreicburgs ar savu meistarstiķi – bārakmeni.
Akmeņkaļi Rihards Pinkovskis (no kreisās) un Armands Kreicburgs ar savu meistarstiķi – bārakmeni.
Foto – Andris Ozoliņš

Akmeni kalt ir paskarbs darbs, ko izvēlas vīri, kuri smaguma nebaidās. Akmeņkaļu Riharda Pinkovska un Armanda Kreicburga profesionālās gaitas sākās plaša profila akmenkaļu darbnīcās, kuras lielākoties specializējās kapu lietu dizainā. Abi draugi 2015. gadā nolēma izveidot kopīgu darbnīcu, lai no akmens veidotu arī kaut ko interesantāku. Pirmajā patstāvīgajā vasaras sezonā pasūtījumi bija, bet ne tik daudz, kā gribētos. Vasaras beigās vīri sāka domāt, kā aizpildīt garos rudens un ziemas vakarus.

Lampas un izlietnes

Pārsvarā akmeņkaļa darbā tika izmantots zviedru un somu granīts. Retu reizi kāds Latvijas laukakmens. Tomēr Latvijas laukakmeņi ir tik skaisti, katrs unikāls, ar savu zīmējumu un formu. “Radās ideja uztaisīt masīvu akmens izlietni. Domāts – darīts! Izmantojot laukakmeni, radās pirmā izlietne. Pašiem patika un nodomāju, ka arī citiem varētu patikt. Uztaisījām vēl dažas izlietnes. Katra nākamā bija citādāka par iepriekšējo. Tā kā Latvijas laukakmeņu raksti neatkārtojas ne krāsas ne faktūras ziņā, divas vienādas laukakmens izlietnes izgatavot nav iespējams. Izlietni var izgatavot īpašu, ar emocionālu piedevu, piemēram, no laukakmeņa, kas guļ dzimtās mājas pagalmā,” stāsta Rihards.

Lai iepazīstinātu ar izlietnēm lielāku cilvēku auditoriju, meistari izveidoja “aadarbnīcas.lv” mājas lapu un “Facebook” profilu. Vēl no vietējā laukakmens iedomājās izgatavot akmens galda lampu. “Šo divu gadu laikā esam sastapušies ar dažāda rakstura izaicinājumiem. Ieskaitot pat darbnīcas apzagšanu, kad zaudējām daudzus vērtīgākos instrumentus. Tam tiekot pāri, mēs saglabājām optimismu un darbojāmies tālāk, pirkām jaunus instrumentus, gatavojām jaunus projektus,” ir drošs Armands.

“Meklējām jaunas idejas. “Venden” ūdens aparāta konstrukcija mums aizdeva domu – bet ja nu laukakmens augšpusē būtu kāda skaista un “garšīga” stikla pudele? Nolēmām izgatavot ko līdzīgu no laukakmens. Sanāca “bārakmens” – stabils, precīzs un drošs,” atceras Rihards.

Akmeņus dozatoriem puiši meklēja laukos, kur lauksaimnieki tīrumu malās veido akmens grēdas. Ne visi akmeņi ir derīgi. Reizēm no vairāku tonnu smagas akmens grēdas derīgs ir tikai viens akmens. Svarīgākie atlases kritēriji ir akmens izmērs, krāsa un ārējais izskats. Ļoti būtiski ir tas, vai akmenī nav plaisu.

Kad laukakmens nonācis darbnīcā, tas tiek pārcilāts, zāģēts, slīpēts un beigu beigās arī nopulēts. Tad atliek “bārakmenim” saurbt caurumus, kur iestrādāt krānu un pudeles kakliņu. Šim nolūkam izmanto īpašus kroņurbjus, kas tiek izgatavoti pēc pasūtījuma. Akmeni vīri apstrādā tikai un vienīgi ar rokas instrumentiem.

“No konstrukcijas viedokļa šķita, ka nekas sarežģīts nebūs. Tomēr, ķeroties pie idejas realizācijas, sastapāmies ar vairākām problēmām. Pirmkārt, Latvijā nebija iespējams iegādāties tādus krānus, kuros iestrādāt dzērienu dozatorus. Kad šī problēma tika atrisināta, radās nākamā. Bija jāizdomā, kā šo krānu iestrādāt akmenī, lai tas tur kārtīgi turētos un nelaistu garām pudeles saturu. Saskārāmies vēl ar virkni citu izaicinājumu, kurus veiksmīgi atrisinājām. Katrs bārakmens tiek diennakti testēts, lai viss ir kārtībā. Tagad gatavojam arī laukakmens statīvu “Venden” 18 litru ūdens balonam, kas rotās kādas jaunas saimnieces virtuvi,” atklāj Armands.

Saistītie raksti

“”Bārakmeņi” ātri iemantoja cilvēku interesi. Uzņēmējiem tie noder kā reprezentācijas dāvanas, ko pasniegt darījumu partneriem. Daudzi tos izvēlas pasniegšanai jubilejās. Šobrīd “bārakmeņi” ir aizceļojuši jau pa visu Latviju un pabijuši Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, kā arī Kiprā. Lai tos personificētu, mēs dažreiz tiem piešķiram vārdus un saimnieks var saskandināt glāzi, ar, piemēram, uzticamo bārakmeni Fredi, kas precīzi iemēra dzeramo, rūpīgi uzklausa un nevienam nestāsta, ko dzirdējis,” smaida Rihards.

Vērtējums. Plastisks akmens

Harijs Kalējs, dzintara apstrādes meistars: “Ir dažiem meistariem tāds īpašs dabas dots talants kā smalka materiāla izjūta. Pat veidojot masīvus akmens priekšmetus, piemēram, laukakmens izlietni, dažreiz visu kopējo labskatu izšķir pāris milimetri pa labi vai pa kreisi. Priekšmeta forma var vairāk “glāstīt aci” vai mazāk. Armandam un Rihardam piemīt šī plastikas izjūta. Piedevām viņi ir kreatīvi un neapstājas savos meklējumos. Viņu bārakmeņi jau kļuvuši populāri un mikrobusiņos ceļo pa visu pasauli.”

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
“Tet” paziņo par trīs īpašumu izsoli ar sākumscenu 2,5 miljonu vērtībā
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Finansiālie apdraudējumi 2020. gadā: degpunktā finanšu tehnoloģijas, mobilā bankdarbība un e-komercija
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO, VIDEO. Nosaukti “Latvijas Gada auto 2020” titulu ieguvēji!
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Klīstošais holandietis atgriezies mājās. Saruna ar Egilu Siliņu
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Prokuratūra uzrādījusi apsūdzību LKS valdes loceklim par Latvijas okupācijas noliegšanu
1 stunda
KD
Krista Dzidzēviča
Kokteilis
Populārais amerikāņu šovs parodē Levitu
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāj, kāda ir Latvijas Onkoloģijas centra ārstu vidējā alga 2
2 stundas