Kokteilis
Baudi

Uz lielajiem ekrāniem patiess stāsts par diviem vīriem dienvidos0

Publicitātes foto

Atzīta par vienu no pagājušā gada labākajām filmām un trīs kategorijās triumfējusi “Zelta globusu” pasniegšanas ceremonijā, biogrāfiskā filma “Ceļvedis” atskatās uz ASV neērto pagātni. Pagājušā gadsimta vidū, par spīti dzīvības briesmām, uz ASV dienvidu štatiem koncertturnejā devās melnādainais pianists Dons Šērlijs. Labi, ka par viņa šoferi un miesassargu bija piekritis kļūt Ņujorkas izsitējs Tonijs Muldoņa.

Niks Vallelonga labi zināja, kādu materiālu slēpj viņa tēva stāsts un mātei rakstītās vēstules, tāpēc, gadiem ilgi kaldinājis pieredzi dažādās jomās (aktieris, producents, scenārists un režisors), viņš nolēma to atklāt plašākai publikai un… tika godalgots ar “Zelta globusu” par labāko scenāriju. Aktierrindās sapulcējis arī paša ģimeni, Vallelonga aizved uz pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem – laiku, kad Amerikas dienvidos vēl joprojām spilgti izpaužas segregācijas problēmas.

Dons Šērlijs jau no mazām dienām saprata, ka ar savu ādas krāsu neko nespēj padarīt, bet talantu gan, un, izmācījies par klasiskās mūzikas pianistu, sāka koncertēt arī auditorijai, kas uz melnādainajiem skatījās ar vīzdegunību, kuru acīs melnādains pianists iederējās vien krogā pie klavierēm, uz kurām uzlikta viskija glāze un piepīpēts pelnutrauks, un kuri savus aizspriedumus aizmirsa vien sevis smalkākas pasniegšanas labā. Nolēmis lauzt aizspriedumus, Dons vēlas ar koncerttūri apceļot Amerikas dienvidu štatus, kur rasisma izpausmes ir visspilgtākās, un viņam nepieciešams pavadonis. Tonijs Muldoņa ir ne īpaši aptēsts Ņujorkas izsitējs, kura darbā itin bieži nākas izvicināt rokas un vispār darboties ne tais legālākajās aprindās. Taču, kad naktsklubs – leģendārais “Copacabana” –, kurā viņš strādā, tiek aizvērts uz remonta laiku, Tonijs sāk ausīties jauna darba meklējumos. Un tad viņam piezvana, sakot, ka dr. Dons Šērlijs meklē šoferi, un Tonijs ir pārliecināts, ka strādās pie ārsta…

Atšķirīgie iemesli, kāpēc abi nonākuši automašīnā, lai kopā mērotu tūkstošiem jūdžu, ar katru nobraukto jardu maina abus vīriešus, tāpat kā liek atteikties no aizspriedumiem visdažādākajās jomās. Smalki izglītotais, iznesīgais un inteliģentais Dons un viņa pretstats Tonijs, kurš runā nepaplašinātos teikumos, kā izskaistinājumu iespraužot vien pa lamuvārdam, mūždien ir badā un sevi dēvē par “sabiedrisko attiecību” zinātāju, pieder tiem kino varoņiem, kuru stāstus atklāj komiskās “čomu filmas”. Taču šis stāsts veidots pēc patiesiem notikumiem, paralēli atklājot arī vēsturisko līniju – pret dažiem faktiem vēsturnieki jau veltījuši neglaimojošas piezīmes – un risināts kā “road movie”.

Ieskicētie otrā un trešā plāna varoņi demonstrē kolorītu personāžu galeriju, un viss kopā – gana iespaidīgu Amerikas labā krasta noskaņojumu, kas, tverts gana tradicionālā manierē uz kinolentes, ir iekļauts Amerikas Kino institūta 2018. gada desmit labāko filmu sarakstā. “Zelta globuss” Maheršalam Ali kā labākajam otrā plāna aktierim un filmai (kā labākajam mūziklam, komēdijai) jau sagaidījis papildinājumu “Oskara” nomināciju izskatā – “Ceļvedis” nupat nominēts piecās kategorijās: kā gada labākā filma, labākais aktieris (V. Mortensens), labākais otrā plāna aktieris (M. Ali), par oriģinālscenāriju un montāžu.

“Ceļvedis”/”Green Book”

ASV, 2018.

Režisors: Pīters Farelijs

Kinoteātros no 25. janvāra

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: Rutulis atklāj, kurš dziedātājs Latvijā var atļauties Maestro Raimondu Paulu uzrunāt uz “tu”
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO: “plus – size” supermodele Ešlija Grema atklāj, ka ir sava pirmā bērniņa gaidībās
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: talantīgā dziedātāja Linda Leen savaldzina klausītājus un skatītājus Rīgas centrā
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
Pensionāru federācijas vadītāji nejūtas vainīgi. Ar slēgto banku bija sadarbības līgums
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kā kredītu piedāvātāji dabū mani rokā?
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Glābēji sīkāk par traģēdiju: ugunsgrēkā bojā gājusi 8 gadus veca meitene
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
Krievijā treniņa laikā mirusi perspektīva vieglatlēte
6 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Pirms 30 gadiem tika pavērts dzelzs aizkars
7 stundas