Kokteilis
Stilo

Dermatoloģe un blogere atspēko mītus: kā aizsargāt ādu no saules un fotonovecošanās riskiem0


Blogere, dūla un topošā ginekoloģe Katrīna Puriņa – Liberte.
Blogere, dūla un topošā ginekoloģe Katrīna Puriņa – Liberte.
Foto: LETA

Līdz ar vasaras iestāšanos saule arvien vairāk priecē ar savu siltumu, tāpēc ir būtiski atcerēties pasargāt no staru negatīvās ietekmes, pāragras novecošanas jeb fotonovecošanas un ādas vēža attīstības riska, lietojot pareizu saules aizsargkrēmu pirms un pēc sauļošanās. Lai noskaidrotu, kā noteikt savas ādas tipu un izvēlēties piemērotāko sauļošanās kosmētiku, kam pievērst uzmanību, izvēloties saules kosmētiku un kā saglabāt ilgstošu, veselīgu iedegumu, mazinot ādas mitruma zudumu, Rīgā iecienītais universālveikals Stockmann aicināja ieteikumos dalīties sabiedrībā atpazīstamas ķermeņa veselības ekspertes – dermatoloģi Laumu Valeini un veselīga dzīvesveida blogeri, topošo ginekoloģi un dūlu Katrīnu Puriņu-Liberti.

Dermatoloģe Lauma Valeine atspēko mītus un atklāj patiesību par saules radīto kaitējumu

 

View this post on Instagram

 

Saules aizsargkrēms sejai jāizvēlas atbilstoši sejas ādas tipam un stāvoklim. Šobrīd pieejamie saules aizsargkrēmi ne tikai nodrošina aizsardzību, bet arī rūpējas par ādas pamatvajadzībām, kā arī pilda maskējošas, tonējošas funkcijas. Manus top produktus skaties karuselī! @stockmann.riga ☝🏻 ☀️MADARA Plant stem cell antioxidant suncreen SPF 30 – dabīgs, sertificēts saules aizsargkrēms sejai&ķermenim ar augu cilmes šūnām. Intensīvi atjauno un aizsargā pret UVA/UVB staru kaitīgo ietekmi. Novērš saules apdegumus un priekšlaicīgu novecošanos. UVB aizsardzības faktors – SPF30. Unikālās ziemeļu pūķgalves cilmes šūnas (patents pieteikts) nodrošina ādai antioksidantu superdevu, palīdzot neitralizēt brīvos radikāļus. ☀️ESTHEDERM Photo Reverse Anti-Brown Patches Ultra High Protection Fluid – augstas aizsardzības saules kopšanas līdzeklis, kas pavērš pigmentācijas procesu pretējā virzienā bloķē melanoģenēzes (melanīna veidošanās) procesu, piemērots ādai ar pigmentācijas traucējumiem, cilvēkiem, kuri nevēlas iedegumu. ☀️Shiseido Color Smart Day Moisturizer Oil Free – eļļu nesaturošs krēms sejai. Mitrina, dzidrina un matē ādu. Satur SPF 30 un toni, kas pielāgojas un izceļ ādas toni. Galvenais ieguvums: gluda āda un matējošs efekts, samazinātas poras, aizsardzība pret pilsētas piesārņojumu, dabisks, starojošs mirdzums. Sastāvā ietilpst: Eriobotrijas lapu ekstrakts, kam piemīt antioksidanta iedarbība, seboregulējoša darbība. Ideāli pielāgojas ikvienam sejas tonim. ☀️Esteē Lauder – kušons ar SPF 50+ ir ļoti viegls, patīkams. Tas mitrinās ādu, palīdzēs nomaskēt ādas nepilnības, tajā pašā laikā, nodrošinās maksimālu iedarbību pret sauli. ☀️Clinique Targeted Protection Stick SPF35 – Aizsargzīmulis ar SPF 35 aizsargā jutīgas acu, lūpu un deguna zonas no UVA un UVB starojuma negatīvās ietekmes un priekšlaicīgas novecošanas. #svinamvasaru #madaracosmetics #esthederm #shiseido #esteelauder #clinique

A post shared by Beauty&kindness will heal the🌎 (@dr.valeine) on


“Saules aizsardzība ir svarīga pilnīgi visu vecumu cilvēkiem”, stāsta dermatoloģe Lauma Valeine. “Ir virkne mītu par sauļošanos, kā piemēram, lietojot saules aizsargkrēmus, āda neiesauļojas un neveidojas D vitamīns vai arī mākoņainās dienās saulesaizsargkrēms nav jālieto. Taču patiesībā ikreiz, kad pakļaujam sevi spēcīgam un ilgstošam UV starojumam, ādas imūnā sistēma tiek pavājināta, bojājot ādas šūnas, un atjaunošanas spējas ar laiku izzūd un nespēj novērst UV staru negatīvo ietekmi. Dzīves laikā uzkrātais saules un UV starojums, pat īsas sauļošanās reize, summējas, atstājot nopietnas sekas mūsu ādā.”
Lauma uzsvēra, ka atbildīgi pret saules aizsardzību jāizturas veciem cilvēkiem, kā arī ikvienam, kam ir daudz veidojumu uz ādas, tajā skaitā dzimumzīmes, jo arī šie cilvēki ir ādas vēža attīstības riska grupā. Tāpat būtiski aizsargāt ādu ir visiem tiem, kam ir pigmentācijas traucējumi jeb tumši traipi, un cilvēkiem ar pastiprinātu kapilāru tīklojumu un sārtu seju, jo saule veicina arī neoangioģenēzi jeb jaunu asinsvadu veidošanos un esošo asinsvadu paplašināšanos.
“Lai pasargātu sevi no pāragras novecošanas jeb fotonovecošanas un ādas vēža attīstības, no pavasara saulainajām dienām līdz pat vasaras beigām ikreiz, kad atrodamies saulē, svarīgi lietot saules aizsargkrēmu. Dienās, kad plānots ilgstoši uzturēties brīvā dabā, saules aizsargkrēms jālieto visām atklātajām ķermeņa daļām, uzklājot atkārtoti ik pēc 2–3 stundām, kā arī ikreiz pēc peldes vai intensīvas svīšanas,” – stāsta dermatoloģe – ”Valda mīts, ka aizsargkrēms jālieto tikai sezonas sākumā, kamēr āda pierod, taču tā nav patiesība – āda jāaizsargā visu laiku, kamēr ir saule. Būtiski ņemt vērā neatrasties tiešā saulē no plkst. 11 līdz 15 un sargāt arī acis un galvas ādu, valkājot saulesbrilles un cepuri.” Dermatoloģe piebilda, ka izvēloties krēmu, ir svarīgs ne tikai SPF jeb saules aizsargfaktors, bet arī tas, lai uz tā būtu norāde par aizsardzību pret UVA un UVB.

Katrīna Puriņa – Liberte: “Ļauj saulei sniegt pozitīvas emocijas, ievērojot piesardzību!”

 

View this post on Instagram

 

Parunāsim par sauļošanos! ☀️☀️☀️ pirmkārt, tädēļ, ka tas šobrīd ir aktuāli mums katram – vasara ir sākusies un saulīte spīd gandrīz katru dienu. Otrkārt, mani uzrunäja @stockmann.riga savam vasaras produktu katalogam izveidot rakstu par ieteikumiem, lietojot saules kosmētiku un sauļojoties. Komandā ar @dr.valeine mums ir izdevies lielisks raksts! Ja Tev nav @stockmann.riga vasaras katologs, to iegūt bez maksas vari Stockmann veikalā. ☀️ Veidojot rakstu, veicu izpèti par saules aizsargkrēmiem un konsultējos ar kolēģiem. Lūk mans tops – ar kuru vari iepazīties šķirot bildes uz priekšu ➡️ ☀️ Jau kad biju Bali, mans favorīts tad un nemainīgi arī tagad ir @institut_esthederm saules līnija un pagaidām arī neesmu atradusi labāku paštonējošo krēmu, kā no šīs sērijas. Es vispār ļoti mīlu šo kosmētiku. ☀️ Nākamie favorīti un jaunatklājumi: @clarinsofficial jaunā saules līnija- īpaši draudzīga ne tikai mūsu ādai, bet arī ūdenī mītošajiem koraļļiem! Mans top top atklājumums, kuru pati iegādāšos ir šī zīmola cushion tonālais ar SPF 50! Ņemot vērā manas ādas noslieci uz pigmentācijas veidošanos, krēmus ar SPF uz sejas, lietoju visu gadu. Un vēl šim zīmolam ir paštonējošā eļļa, kuras sastāva dēļ, to īpaši iemīļojošas grūtnieces ☀️ Rekomendēju arī @filorga_france saules līniju- īpaši uzsverot uz krēmu pēc sauļošanās, lai nostiprinātu iedegumu un koptu ādu. Neaizmirsti arī par matiem saulē – tam noderēs matu eļļa. ☀️ un ja man būtu iespēja – es lietotu visu no @sisleyparisofficial – franču kosmētika, kas iedarbojas šūnu līmenī. Ja vien vari atļauties – tā ir dieviešu kosmētika. Un līdz 30.06 visai kosmētikai -20% ☀️ rekomendēju un ceru, ka mani atklājumi noderēs arī Tev ☀️ #svinamvasaru

A post shared by Katrina Purina-Liberte (@perlumamma.lv) on


Katrīna Puriņa-Liberte, topošā ārste, jauno māmiņu izglītotāja Māmiņu klubā, praktizējoša dūla un jauno māmiņu vidū sociālajos tīklos vairāk zināmā kā dzīvesstila blogere ar pseidonīmu perlumamma jūsmo par vasaru, ko mēs, ziemeļnieku tauta, esam gaidījuši ilgi un novērtējam katru saulaino dienu, bieži vien tajās atrodoties ārpus telpām, tādējādi uzņemot siltumu un D vitamīnu.
“Kā mediķe uzskatu, ka par sauļošanos un aizsardzību pret saulītes kaitīgo pusi jāizglīto visu gadu, jo aiz mākoņiem tā ir vienmēr, un, lai kā tā mēdz priecēt, diemžēl tieši saules stari ir viens no faktoriem, kas palielina ādas novecošanu un paaugstina iespēju saslimt ar ādas vēzi dažādās vecuma grupās,” – stāsta Katrīna un piekodina, ka īpaša uzmanība, sauļošanās sezonu uzsākot, ir jāpievērš maziem bērniem, grūtniecēm un senioriem.

“Ja esi topošā māmiņa, ņem vērā to, ka drīkst baudīt saules starus, taču arī gaidību laikā īpaši jāpievērš uzmanība savas ādas tipam. Ļoti svarīgi būtu atcerēties, ka grūtniecības laikā āda var kļūt jutīgāka, kā arī tai ir nosliece uz pigmentācijas plankumu veidošanos, tādēļ uzturēšanās saulē jāizvērtē īpaši uzmanīgi un obligāti jālieto saules aizsargkrēmi – droši vari lietot tos krēmus, kurus iesaka bērna jutīgajai ādai,” – pieredzē dalās Katrīna un uzsver, ka grūtnieces vēderu drīkst sauļot, taču jāatceras par aizsargkrēma lietošanu un jāseko līdzi tam, cik ilgi uzturas saulē. “Ļoti būtiski saprast, ka ne jau paši saules stari var nodarīt kaitējumu mazulim mātes vēderā, bet tieši tas, ka topošā māmiņa sakarst, un tādējādi palielinās ķermeņa temperatūra, radot nelabvēlīgus apstākļus bērniņam. Tādēļ karstās vasaras dienās un sauļojoties, ļoti svarīgi atcerēties par papildu ūdens uzņemšanu lielākos daudzumos, nekā ierasts ikdienā.”

LA.lv