Kokteilis
Veselam

Cirtu savaldīšana, matus taisnojot: iespējas mājās un salonā0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Dabiski viļņaini mati daudzām sievietēm sagādā ne mazums rūpju. Palīgā ņemot kādu no matu taisnošanas procedūrām, pat čirkaina galva kļūst gluda un sakopta.

Matu taisnošanas procedūras var nosacīti iedalīt divos veidos.

• Mājas apstākļos matus var taisnot mehāniski, izmantojot karsto ieveidošanu ar t.s. panniņām.

• Salonu priekšrocība ir taisnošana, liekot lietā speciālus ķīmiskos līdzekļus.

Friziera amata meistare Judīte Cielava uzsver, ka matu taisnošanai mājās ne vienmēr vajadzīgas speciālas lokšķēres vai taisnotāji. Cirtas var lieliski izstiept arī ar apaļo matu suku un fēnu, t.s. panniņu lietojot tikai matu galiem, ja tie neizdodas pietiekami taisni.

Karstums bojā matu struktūru, sausinot un padarot tos trauslākus, tāpēc Judīte Cielava iesaka ievērot vismaz trīs nosacījumus. Pirmkārt, matiem nepieciešama pareiza aprūpe gan pirms, gan pēc taisnošanas – jālieto matu aizsarglīdzekļi pret karstumu, lai matā esošā ūdens vietā iztvaikotu uzklātais līdzeklis. Otrkārt, t.s. panniņas temperatūra nedrīkst būt augstāka par +180 °C, ja mati nav bojāti, sausi vai ļoti smalki. Treškārt, fēnu vai taisnotāju drīkst lietot ne biežāk kā reizi divās nedēļās.

Ja ar taisnotāju matus stiepj visā garumā, tiem jābūt gandrīz sausiem. Katra šķipsna nostiepjama tikai vienreiz, nobraucot pa to viegli un ātri, tāpēc matus labāk sadalīt mazās šķipsnās.

Pēc mājas procedūras mati saglabājas taisni līdz pirmajai mazgāšanas reizei, turklāt frizūra nav aizsargāta mitrā laikā.

Ķīmiskā taisnošana salonos ir daudz noturīgāka – efekts saglabājas 3–4 mēnešus, kamēr mati ataug. Šī metode matus vizuāli atjauno (tie ir spīdīgi un taisni), bet nesaudzē, jo taisnošana būtībā ir pielīdzināma ilgviļņiem: vienā gadījumā ķīmiskās substances izmanto, lai matus iztaisnotu, otrā – lai sacirtotu.

Taisnošanas līdzekļa vērtīgā sastāvdaļa ir no aitu vilnas sintezētais keratīns – mata struktūras olbaltumviela. Procedūras laikā ar to tiek papildināts matos jau esošais keratīns. Diemžēl bez ķīmiskām vielām to matiem piesaistīt nevar… Sastāvā iekļauti arī ārstnieciski un kopjoši komponenti (kviešu proteīni, ēteriskās eļļas, speciāli vitamīnu kompleksi utt.), kas mazina, bet neizslēdz ķīmisko preparātu nevēlamo iedarbību.

Saistītie raksti

Lai keratīnu matos nostiprinātu, izmanto t.s. taisnošanas panniņu. Karstuma ietekmē tas kristalizējas un daļēji nonāk gan mata struktūrā, gan apvijas ap stiebru. Mati kļūst piesātinātāki, smagāki, un ilgāk saglabājas iztaisnojuma efekts.

Ja matus apstrādā ar karstumu vai ķīmiskām vielām, tostarp krāsojot, tiem nepieciešama rūpīgāka kopšana, barošana un papildu mitrināšana, ko var veikt ar matu maskām, dažādām procedūrām. Tāpat mati ikdienā jāsargā no pārāk augstas temperatūras (piemēram, pirts), ultravioletā starojuma, jūras sāls un hlora iedarbības.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: spēkavīrs, fitnesa treneris Raivis Vidzis kļuvis par dēliņa tēti
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Skatītāju iemīļotās filmu un TV seriālu aktrises Anastastijas Zavorotņukas stāvoklis ļoti smags: ārsti vairs nevar cīnīties ar šo vēža formu
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: TV šova dalībnieks Vitālijs “iespiests stūrī” atzīstas vēl lielākos melos līgaviņām – patiesībā viņš nemaz nav brīvs vīrietis!
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Pašvaldības grib piespiest valdību sarunāties
56 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Valdības lēmumu dēļ Rīgas dome budžetā zaudēs 116,6 miljonus eiro
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Paziņo datus, cik valsts pārvaldē likvidētas amata vietas un cik ietaupīts
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Tūrisma firmas “Prieks tūre” klienti saņems kompensācijas
33 minūtes
LA
LA.LV
Sports
“Knicks” jaunais talants visvairāk vēlas “iedankot” pāri Porziņģim
42 minūtes