Kokteilis
Dzīvo

Ceļojumu eksperti iesaka: TOP 5 videi draudzīgākās pilsētas pasaulē0

Foto: Unsplash

Liels skaits planētas iedzīvotāju vēl joprojām netic globālajai sasilšanai. Neskatoties uz to, pasaulē ir simtiem pilsētu, kas dara visu iespējamo, lai kļūtu videi draudzīgākas un pilnībā pārietu uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Iepazīstinām jūs ar piecām pilsētām, kas ir uzsākušas pārmaiņu ceļu un kuras būtu vērts apmeklēt ikvienam.

Ženēva, Šveice

Foto: pixabay

Naftas cenu pieaugums 2000. gadu vidū un pilsētas atkarība no fosilā kurināmā mudināja pilsētu rīkoties, un 2006. gadā tika izveidots stratēģiskais plāns “100% atjaunojams līdz 2050. gadam”. Ieviešot nopietnus enerģijas optimizācijas pasākumus, laika posmā no 2010. līdz 2017. gadam kopējais pilsētas nekustamo īpašumu enerģijas patēriņš ir samazinājies par 10% un CO2 izmešu daudzumu par 25%. Pilsētas iedzīvotāju iesaistei sociālajā tīklā “Facebook” tika izveidota lapa ar nosaukumu “Ženēva, ilgtspējīga pilsēta”, kuras mērķis ir palielināt sabiedrības informētību par  globālo sasilšanu un ar tiem saistītiem jautājumiem.

Frederikshauna, Dānija

Foto: pixabay

Frederikshauna (Frederikshavn) ir visapņēmīgākā pilsēta šajā sarakstā. Tā plāno sasniegt 100% atjaunojamās enerģijas izmantojumu jau 2030. gadā. Šī pilsēta Dānijas ziemeļos sāka pievērst uzmanību videi draudzīgu uzņēmumu un tehnoloģiju piesaistei jau 2000. gadu vidū. Frederikshauna pievērš uzmanību vienotai enerģijas ieguves sistēmas izveidei, kas pilnībā balstās uz atjaunojamajiem resursiem. Lai nodrošinātu 100% atjaunojamo enerģiju visiem nepieciešamajiem procesiem pilsētas teritorijā (elektrība, siltums un transports), pilsēta plāno ieviest gan enerģijas taupīšanas pasākumus, gan tīras enerģijas ražošanu, izmantojot vēju un citus vietējos atjaunojamos avotus, piemēram, biomasu, biogāzi, siltumsūkņus u.tml.

Barselona, Spānija

Foto: Pixabay

Līdz 2050. gadam otra lielākā Spānijas pilsēta plāno ieviest pilnīgu elektroenerģijas neatkarību. Jau tālajā 1999. gadā pilsētas pašvaldība pieņēma termosolāro rīkojumu: visās jaunajās un renovētajās ēkās 60% karstajam ūdenim nepieciešamo enerģiju jāspēj saražot, izmantojot saules enerģiju. Šobrīd 50% no pilsētai nepieciešamās elektroenerģijas tiek iegūta no atjaunojamajiem energoresursiem.

Frankfurte, Vācija

Foto: Pixabay

Līdzīgi kā Barselona, arī Vācijas pilsēta Frankfurte pāriet uz atjaunojamajiem energoresursiem. Vācijas pilsēta cer, ka līdz 2050. gadam tiks samazināts pilsētas kopējais enerģijas patēriņš par 50% (balstoties uz 2010. gada datiem). Atjaunojamās enerģijas avoti, kas ietilpst Frankfurtes plānos, ir saules staru un siltuma enerģija, biomasas un vēja enerģija, kas tiktu ražota lielpilsētas teritorijā.

Malme, Zviedrija

Foto: Pixabay

Bijusī rūpniecības pilsēta Zviedrijas ziemeļos, Malme, ir kļuvusi par tehnoloģisko inovāciju, kultūras un ilgtspējīgas attīstības centru. Pilsēta tiecas izmantot atjaunojamos resursus 100% apmērā līdz 2030. gadam. Malme šo mērķi vēlas sasniegt, izmantojot saules, vēja, ūdens enerģiju un biogāzi. Pāriešana uz atjaunojamajiem energoresursiem ir izaicinošs process, taču tas liecina par pilsētas progresīvo domāšanu un tās iedzīvotājiem, kā arī tūristiem īpaši labvēlīgiem dzīves apstākļiem.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: Rutulis atklāj, kurš dziedātājs Latvijā var atļauties Maestro Raimondu Paulu uzrunāt uz “tu”
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO: “plus – size” supermodele Ešlija Grema atklāj, ka ir sava pirmā bērniņa gaidībās
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: talantīgā dziedātāja Linda Leen savaldzina klausītājus un skatītājus Rīgas centrā
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
Pensionāru federācijas vadītāji nejūtas vainīgi. Ar slēgto banku bija sadarbības līgums
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kā kredītu piedāvātāji dabū mani rokā?
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Glābēji sīkāk par traģēdiju: ugunsgrēkā bojā gājusi 8 gadus veca meitene
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
Krievijā treniņa laikā mirusi perspektīva vieglatlēte
6 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Pirms 30 gadiem tika pavērts dzelzs aizkars
7 stundas