Kokteilis
Baudi

“Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule” – neparasts stāsts par uzvaru0

Publicitātes foto

“Velosports ir mans nepiepildītais sapnis,” saka filmas režisors, lietuviešu dokumentālists Arūns Matelis, kurš radījis odu velosacensību neredzamajiem dalībniekiem  gregari jeb palīgiem, kuri saviem komandas biedriem piegādā ūdeni, pārtiku, riteņu rezerves daļas un ir gatavi atteikties no uzvaras, pat ja tā ļoti tuvu.

“Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule” – Vides filmu studijas viens no jaunākajiem projektiem sadarbībā ar Lietuvu, Šveici, Itāliju un Beģiju ir tapis vairāk nekā septiņu gadu garumā, un tā veidotājiem izdevies teju neiespējamais: iekļūt “Giro d’Italia” – vienu no pasaulē lielāko un grūtāko velosportistu – sacensību aizkulisēs. Pēdējo reizi tas bija izdevies vien dāņu kino veidotājiem 40 gadus attālā pagātnē.

Itāļu valodā – gregario, franču – domestique, angļu valodā – helper – viņi ir neapturami un neticami izturīgi velosacīkšu eņģeļi, kuriem komandas kapteiņa uzvara ir svarīgāka par paša uzvaru. “Brīnišķīgie lūzeri” ir 70 minūtes tīra adrenalīna, tā ir filma, kas veidota, operatoram filmējot no mediķu auto sacensību trasē, klātesot intensīvo treniņu laikā, slimnīcas palātā, un pat mirklī, kurā visa velosportistu kolonna piestāj grāvmalā pačurāt. Skatītājam iespējams piedzīvot visai plašu emociju paleti, vērojot, kā gregari, ar vienu roku turoties pie mediķu auto, turpina braukt, kamēr medmāsa ar pāris kontroljautājumiem cenšas noskaidrot, vai braucējs pēc piedzīvotā kritiena ir pie skaidras apziņas, un vienlaikus dāsni lej ūdeņraža pārskābi uz sportista plašajiem nobrāzumiem. Pat nezinot, cik noslēgta ir šī profesionālā vide, kas tikai reizi 40 gados ielaiž skatītājus no malas savās norisēs, pēc filmas ir skaidrs, ka mums ļauts uz brīdi ielūkoties teritorijā, kas ir neatņemama sacensību daļa.

Tā paliek ārpus ziņu hronikām – kur ikdiena ir sāpes, stress, neaptverams sasprindzinājums, kas nereti robežojas ar šoka stāvokli.

Operators fiksējis neskaitāmas sadursmes, kritienus, traumas, bet vienlaikus arī aizkustinātos sportistu ģimenes locekļus trases malā, kuri priecājas par garām braucošajiem gregari tāpat, it kā tie būtu sportisti, kas pretendē uz medaļām. Uz individuālajiem sasniegumiem vērstajā pasaulē ir grūti aptvert šo riteņbraucēju neviltoto degsmi ziedoties komandai tās panākumu vārdā. Jo treniņu process viņiem ir tieši tikpat grūts, un arī braucienā sasniegtais ātrums tikpat labs kā komandai.

Pēc smagākām traumām nepieciešamo ārstēšanās un rehabilitācijas procesu laikā cietušajiem prātā viena doma – ātrāk atgriezties ierindā. Viens no viņiem tā arī saka, ar nosaitētu roku gulēdams slimnīcas gultā, ka komandas uzvara ir viņa uzvara, ka dzīve bez sacensībām jau kā senioram būtu grūti aptverama.

“Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule”/”Nuostabieji Lūzeriai. Kita planēta”

  • Lietuva, Itālija, Šveice, Beļģija, Latvija, 2018.
  • Režisors: Arūns Matelis
  • No 27. aprīļa kinoteātros “Splendid Palace”, “Kino Citadele”, “Cinamon Rīga”, “Cinamon Balle”, Vidzemes koncertzāle “Cēsis”.

Filmas reklāmas rullītis:

LA.lv