“Floridas projekts” ir arthouse filma, kura bez izteiktas dramaturģiskas virzības notur uzmanību no pirmā kadra līdz beidzamajam, pateicoties spilgtajiem tēliem un emocionāli uzrunājošajam vēstījumam par šķietami bezrūpīgu vasaru sešgadīgās Mūnijas dzīvē.

Režisors Šons Beikers pēc iepriekšējās filmas “Mandarīns” (2015, par transseksuālu prostitūtu), kas ieguva plašu uzmanību neatkarīgā kino festivālos un profesionāļu vidū, jaunajā filmā “Floridas projekts” piedāvā ne tik izaicinošu vēstījumu. Nedabiski violetos un rozā toņos nokrāsotie māju kompleksi ar fantāziju raisošiem nosaukumiem Disnejlendas tuvumā piedāvā kontrastu pilnu pasauli: tepat tūristu galamērķa deguna priekšā mitinās ne tie veiksmīgākie, pārtikušākie un izredzēm pilnākie dažādu rasu izcelsmes amerikāņi, kuri ne bez grūtībām savelk galus kopā, lai spētu samaksāt iknedēļas īres maksu. Vienā no šiem projektiem dzīvo Mūnija kopā ar savu gados ļoti jauno māti, kurai nav īstas nodarbošanās. Meitene pavada dienas kopā ar draugiem, darot bērniem ierastas atļautas un neatļautas lietas, kas reizēm beidzas labi, reizēm ne pārāk, dažreiz palīdz iegūt draugus, bet citreiz tos zaudēt.

Smalkā un neuzbāzīgā klātbūtnes radīšana bērnu ikdienā vedina domāt par hiperreālismu un dāņu kino manifestu “Dogme 95” ar “šeit un tagad” klātbūtni bez kadru uzpucēšanas ar apgaismojuma un mizanscēnas palīdzību, ar atainotā atbilstību realitātei. Radniecīga ar Dogmu ir nepastarpinātās klātesamības radīšana tieši vēstījumā, jo vizuāli filma ir ļoti izsvērts darbs – ar rūpīgi veidotu kadrējumu, kameras kustībām, apgaismojumu, krāsu paleti. Filmai izdevies atrast arī ļoti veiksmīgu aktieru ansambli – jaunpienācējas kino Bruklinu Prinsu (Mūnija) un lietuviet Briu Vinaiti (viņas mātes lomā), kā arī citādu raksturu spēlēt uzdodot pieredzējušajam Vilemam Defo (par ko viņš saņēma labākā otrā plāna lomas atveidotāja nomināciju šī gada “Oskaru” ceremonijā).“Floridas projekts” / “The Florida Project”

  • ASV, 2017
  • Režisors Šons Beikers
  • Lomās: Bruklina Prinsa, Bria Vinaite, Vilems Defo u. c.
  • Kinoteātrī “Splendid Palace”

Video rullītis: