Kokteilis
Baudi

Bagātīgais ceļojums0

Publicitātes foto

Nominācija Berlīnes “Kristāla lācim” ir norvēģu ģimenes filmas “Los Bando” nozīmīgākais sasniegums festivālu kontekstā, un tas norāda uz skandināvu kinematogrāfistu rūpīgi koptajām bērnu un jauniešu filmu veidošanas tradīcijām.

Skandināvu bērniem un jauniešiem veidotās mākslas filmas jau sen ir pacēlušas augstu latiņu, un pēdējos gados mazu daļu no tām iespējams novērtēt arī Rīgas Starptautiskā kinofestivāla apakšprogrammā “Kids Weekend”, kurā savu balvu piešķir bērnu un jauniešu žūrijas. Gados visjaunākie filmu vērtētāji pērn savu balvu atdeva norvēģa Kristiāna Lū filmai “Los Bando”, un, kā uzsvēra viena no žūrijas – vienpadsmitgadīgā Krista –, “filmu piepilda mūzika, un tā aizved ceļojumā cauri visai Norvēģijai. Filma iedvesmoja mani uzdrošināties sapņot un nebaidīties no šo sapņu īstenošanas. Noskatoties “Los Bando”, es sapratu, ka draudzības veidošanai ir nepieciešamas noteiktas iemaņas un vienmēr jābūt patiesam pret draugiem”.

“Los Bando” galvenie draugi ir Aksels un Grims. Viņu attiecības risinās atbilstoši vecumam, viņi spēlē rokgrupā “Los Bando Immortale”, gan naktīs, gan dienās sapņodami par dalību Norvēģijas roka čempionātā, kas notiek valsts ziemeļos Trumsē. It kā jau viss būtu labi, taču Akselam galīgi nav balss, lai arī viņš pats ir pārliecināts par pretējo, grupai trūkst basģitārista, un Grima vecāki arvien biežāk savas attiecības risina, dēlam dzirdot un nostādot viņu pavisam nejaukās situācijās. Taču puiši ir nolēmuši piepildīt sapni, un, kad grupā piesakās spēlēt deviņus gadus vecā un ļoti noslēgtā Tilda, kura lieliski spēlē čellu, viņi sāk meklēt kādu, kurš tos varētu aizgādāt līdz Trumsei, un izvēle krīt uz vietējo sacīkšu braucēju Martinu.

Gan iepriekšējā pieredze, gan veiksmīgais stāsts, kas iekļāvis tik dažādas tēmas, režisoram Kristianam Lū devis diezgan brīvas rokas ne tikai savu varoņu attiecību veidošanā. Filma būtībā ir “road movie”, un kā daži akcenti tajā ir rokmūzika, Norvēģijas fantastiskās ainavas, attiecības ar draugiem, dažādi ģimenes modeļi, tā turpināt varētu vēl ilgi. Patiesībā – ļoti ietilpīgi un universāli, gan minot uz paredzamības takas, gan izvairoties no klajiem stereotipiem, taču visu laiku paturot prātā cilvēcību. Četrotnes brauciens kļūst par ne tikai muzikālu bagātu pieredzi – “Los Bando” starp kadriem uzdevis daudzus jautājumus, un atbildes meklē katrs skatītājs pats, pārdomājot tās vienatnē vai izvēloties atbilstošu sarunu biedru.

“Los Bando”

  • Režisors: Kristiāns Lū
  • Norvēģija, Zviedrija, 2018.
  • No 24. maija “Kino Bize”

Filmas reklāmas rullītis:

LA.lv