26. februārī AVIS kino vakaru “Desmit izcili ceļojumi” ietvaros kinoteātrī “Splendid Palace” būs skatāma režisora Barija Levinsona 1988. gadā uzņemtā filma “Lietus vīrs” (Rain Man) ar Dastinu Hofmanu un Tomu Krūzu galvenajās lomās. Oskarotā kinolente, kas iegājusi kino vēsturē kā viena no labākajām astoņdesmito gadu filmām, Latvijā uz lielā ekrāna būs skatāma pirmo reizi. Pirms seansa – saruna par filmu un piedzīvojumiem ceļā ar kino un auto gardēžiem Paulu Timrotu un Ģirtu Timrotu, kuri tāpat kā filmas galvenie varoņi ir brāļi.

Čārlijs ir veiksmīgs jauns cilvēks, kurš pieradis pie labklājības. Jauki iecerēto nedēļas nogali kopā ar draudzeni izjauc negaidīts telefona zvans par Čārlija tēva nāvi. Testamentā atklājas, ka trīs miljonu lielo mantojumu tēvs ir novēlējis nevis savam veiksmīgajam dēlam, bet gan kādam citam cilvēkam. Čārlijs noskaidro, ka viņam ir vecākais brālis Reimonds, kurš savu dzīvi pavada psihiatriskajā klīnikā. Viņam ir autisms, bet vienlaikus piemīt fenomenāla spēja atcerēties skaitļus, tomēr viņš nesaprot naudas vērtību. Lai atgūtu savu mantojuma daļu, Čārlijs izzog brāli no slimnīcas. Tā kā Reimonds baidās lidot ar lidmašīnu, brāļi dodas Odisejas cienīgā braucienā cauri visai Amerikai ar savas dzimtas veco automobili.

“Filma ir smeldzīgs stāsts par diviem brāļiem un viņu attiecību veidošanās smalkajiem tīmekļiem, kur drāmas elementi mijas ar spilgtām komiskām epizodēm. Filma saņēmusi Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla galveno balvu 1989. gadā un četras Oskara balvas, tostarp par labāko filmu un Dastina Hofmana aktierdarbu Reimonda lomā. Savukārt Čārlija lomā izcils ir jaunais Toms Krūzs. Filmas režisors Barijs Levinsons parādās filmā kā viens no klīnikas ārstiem,” stāsta kinokritiķe Daira Āboliņa.

Filmas līdzbraucējs Pauls Timrots ir pārliecināts, ka tieši road movie žanrs ir viskinematogrāfiskākais: “Parastu stāstu par attiecībām var parādīt arī teātrī, bet to, kas notiek ceļā, vislabāk var parādīt tieši kino. Tomēr ne visas filmas, kur nozīmīgu lomu spēlē automašīna, ir road movie! Arī filmas bez auto galvenajā lomā var būt road movie – piemēram, Mazais princis, kurš ceļo no planētas uz planētu bez raķetēm un automašīnām.”

“Splendid Palace” sadarbībā ar pilna servisa līzinga un autonomas uzņēmumu AVIS ciklā “Desmit izcili kino ceļojumi” visa gada garumā piedāvā iespēju iepazīt road movie žanra labākos paraugus. Pirms katra seansa uz sarunām par līkločiem, negaidītiem pagriezieniem, pitstopiem, ceļabiedriem un citām neatņemamām žanra sastāvdaļām aicinās kompetenti līdzbraucēji – kinokritiķi, aktieri un cilvēki, kuru ikdiena sasitīta ar auto.

Cikla turpinājumā visa gada garumā būs skatāmi tādi žanra paraugi kā “Telma un Luīze” (Thelma & Louise, rež. Ridlijs Skots), “Brāļi Blūzi” (The Blues Brothers, rež. Džons Landiss), “Taksists” (Taxi Driver, rež. Mārtins Skorsēze), “Mis Saulstariņš” (Little Miss Sunshine, rež. Valērija Ferisa un Džonatans Deitons), “Trakais Pjero”(Pierrot le Fou, rež. Žans Liks Godārs), “Parīze. Teksasa” (Paris, Texas, rež. Vims Venderss) un “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” (rež. Jānis Streičs).

Video: