Kokteilis
Mīli

Attiecību tipi un to raksturīgākās pazīmes – kurš atbilst tev?0

Foto – Shutterstock

Komentējot mīlestību un partnerattiecības, ir jāatceras, ka visbiežāk runājam par krasi atšķirīgām situācijām, notikumiem, pieredzi un cilvēkiem. Mēs taču esam tik dažādi, un tādas ir arī mūsu attiecības! Tomēr psihologi apgalvo, ka ir iespējams izšķirt pozitīvus attiecību modeļus no mazāk vēlamiem un patiesībā pat destruktīviem, kā arī, ņemot vērā pāra komunikācijas īpatnības un skatījumu uz dzīvi, iedalīt tās sešos attiecību apakštipos. Lūk, portāla Relrules.com apkopotā informācija par katru no tiem! Iepazīsties ar to un uzzini, kāds attiecību tips atbilst tev un vīrietim!

“Izaugsmes” attiecības

Šis ir viens no pozitīvākajiem partnerattiecību modeļiem. Tām raksturīga abu cilvēka iesaistīšanās vienam otra dzīvē, sniedzot atbalstu, motivāciju un uzmundrinājumu, kas ļauj pilnveidoties, attīstīt personību un gūt arvien jaunus panākumus. Jāatceras, ka ne tikai profesionālā, bet arī mentālā izaugsme mūsu ikdienā ir viens no būtiskākajiem faktoriem laimes sajūtas radīšanā, ko veicina arī emocionālā brieduma sasniegšana.

Izaugsmes attiecībās abi to dalībnieki nenogurstoši rūpējas viens par otru, izaicinot, palīdzot, interesējoties, atbalstot un motivējot sevi un partneri neapstāties pie sasniegtā, bet nospraust arvien jaunus mērķus un tos realizēt gan individuāli, gan kopīgiem spēkiem.

Šādās attiecībās stagnācija, rutīna un konflikti ir retas parādības, taču pie to saglabāšanas ir arī no tiesas jāpiestrādā, neļaujot mazsvarīgiem faktoriem pazaudēt īpašo saikni, kas pāri vieno, brīdina psihologi.

“Ērtā klusuma” attiecības

Arī šo attiecību tipi psihologi vērtē kā pozitīvu. Tās raksturo apziņa, ka partneri viens otra klātbūtnē jūtas tik ērti, mierīgi un labi, ka var vien sēdēt viens otram līdzās, pat nepārmijot ne vārda un tomēr viens otru teicami saprotot. Protams, šādas savstarpējās saskaņas panākšana nebūt nav vienkārša, taču lielākajā daļā gadījumu tā patiesībā rodas gluži dabiski, ja vien tas ir iespējams un pāra starpā valda patiesas jūtas, pieķeršanās, uzticēšanās un cieņa.

Lai noskaidrotu, vai esi piemērota šādu attiecību veidošanai, vari sev uzdoto vienkāršu jautājumu: “Kā es jūtos, sēžot ar savu vīrieti pie viena galda, bet nesarunājoties?” Ja šāds attiecību scenārijs tevi pat nebiedē un neliek justies kā garlaicīgai neveiksminiecei, apsveicam, vari lepoties ar vienām no emocionāli stabilākajām attiecībām, kādas iespējamas! Savukārt, ja atbilde ir negatīva, zini, ka tev nepieciešams ar citādu temperamentu apveltīts partneris, kas sagādās citādas izjūtas.

“Pārmaiņu” attiecības

Šīs attiecības psihologi neraksturo ne kā labas, ne sliktas. Tās raksturo nepārejoša kāre pēc pārmaiņām un esošās ikdienas situācijas izvērtēšana kā pārmaiņas veicinoša vai, tieši otrādi, tās kavējoša. Šādās partnerattiecībās pāris apzinās, ka ir kopā līdz brīdim, kad viņu ikdienā kaut kas mainīsies. Abi nelolo liekas ilūzijas un bauda viens otra klātbūtni tik ilgi, kamēr tas ir izdevīgi.

Tiklīdz ikdienas apstākļi mainās, cerētie mērķi sasniegti un kārotās pārmaiņas realizētas, atsvešināšanās notiek gluži dabiski. Neviens no attiecību dalībniekiem parasti nepārdzīvo par to izjukšanu, lūkojoties jau pēc nākamajiem izaicinājumiem, jauniem cilvēkiem savā ikdienā un iespējamo partneri, kurš konkrētajā dzīves posmā varētu izrādīties noderīgs.

“Eksperimenta” attiecības

Šīs attiecības iekļaujamas nevēlamo attiecību grupā, un tās raksturo viena cilvēka vēlme mainīt partneri, vērojot, vai un kā šīs pārmaiņas ir iespējams realizēt un kāds ir to rezultāts. Visbiežāk mainītāja lomā ir sievietes, tiecoties “uzlabot” partneri – “Tu ne tā ģērbies!”, “Kāpēc nevari būt uzņēmīgāks?”, “Paskaties, kā dzīvo Kārlis ar Ilzi! Mums arī tā vajag!”. Šādās attiecībās vīrietis tiek vērtēts kā projekts, nevis pilnvērtīgs partneris, kā rezultātā attiecības 99 procentos gadījumu cieš neveiksmi.

Lai to nepieļautu, uzsākot ikvienas romantiskas attiecības, ir vērts sev pajautāt, vai patiešām esi gatava pieņemt mīļoto un visas viņa lieliskās īpašības, neraugoties uz to vienu tik tracinošo paradumu, kas liek tev jukt prātā. Visticamāk, šis tracinošais paradums no mīļotā ikdienas neizzudīs, savukārt tu un tava personība gan ātri vien zaudēs šarmu vīrieša acīs, viņam izmisīgi lūkojoties pēc sievietes, kura neliek atcerēties skolas gaitas un biedējošās sarunas ar stingro klases audzinātāju…

“Nedzīvās” attiecības

Šis attiecību tips ir viens no nevēlamākajiem, neveiksmīgākajiem un skumjākajiem. Iespējams, arī tu zini pāri, kurš, šķiet, šķiras jau vismaz trīs gadus un tomēr atkal un atkal kaisa savās brūcēs sāli, cenšoties jau mirušās attiecības atjaunot un saglabāt. Tā rezultāts, protams, ir neveiksme, ievērojams nervu patēriņš un absolūts spēka un dzīves kvalitātes izsīkums.

Iemesls, kāpēc ir pāri, kas nespēj izšķirties, neraugoties uz samilzušajām nesaskaņām un attālināšanos, ir pagalam vienkāršs – pieradums un sāpes šķiet nepārvaramas, tāpēc tās tiek remdētas ar paviršu seksu, nenopietni domātiem solījumiem un nezūdošu apņēmību sev iegalvot, ka “šoreiz gan viss būs citādi”. Nebūs, mīļā, nebūs! Tāpēc, ja esi attapusies šādā situācijā, sakravā čemodānu, ko, visticamāk, esi iemanījusies izdarīt pāris minūšu laikā iepriekšējo mēģinājumu dēļ, un beidzot sper tik vajadzīgo soli pretim brīvībai!

Šādās attiecībās to dalībnieki ir ne tikai pazaudējuši viens otru, bet arī sevi pašu, un ikdiena patiešām tiek pavadīta nožēlojamā veidā, kavējot vienam otra izaugsmi un laupot iespēju beidzot kļūt laimīgiem.

Saistītie raksti

“Sacensību” attiecības
Šo attiecību tipu psihologi vērtē kā emocionāli kaitīgāko. Esot kopā, pārim ir jāveicina savstarpējā izaugsme, nevis jācenšas gūt panākumus uz otra nelaimes rēķina. Taču “sacensību” attiecībās viss notiek pretēji – to dalībnieki nemitīgi konkurē un cīnās par līdera lomu un iespēju dominēt. Ja attopies, ka esi attiecībās, kurās jūti nemitīgu spriedzi un vēlmi pārspēt savu partneri, vai arī šādas īpašības piemīt vīrietim, lūdz, izdari sev pakalpojumu atbrīvo jūs abus no šīs tik liekās, muļķīgās un absurdās nastas!

 

http://www.delfi.lv/vina/veseliba/

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Dace un Enriko Pecolli piedāvā: izrādē atdzīvosies “Alises Brīnumzemē” varoņi
14 stundas
SS
Solvita Seikste
Kokteilis
Jaunie un pieredzes bagātie festivālā “Bildes”
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: unikāls tests – cik laba ir tava atmiņa?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
6 stundas