Šogad kārtējā siltā ziema pamatīgi attālinājusi ziemas priekus arī Latvijas slēpošanas kalnos. Sala un sniega trūkums ļāvis atvērt kalnu slēpošanas trases tikai janvāra otrajā pusē, kad termometra stabiņš stabili noslīdēja zem nulles, un varēja sākties māk­slīgā sniega ražošana.

Vienīgi Gaiziņkalna apkaimē pirmajiem entuziastiem bija iespēja kāpt uz slēpēm jau ap Ziemassvētkiem. Nu Latvijā atkal ir ieplūdušas siltas gaisa masas, sācies atkusnis, kas turpināsies arī tuvākajās dienās. Taču šajā nedēļas nogalē lielākajā daļā slēpošanas kalnu droši varēs slēpot, jo trasēs sagatavota pietiekami bieza sniega kārta. Ja nelīs, tā tik ātri neizkusīs, tādēļ, redzot zaļu zāli piejūras tuvumā, nevajag atmest cerības brīvdienās paslēpot. Tomēr pirms došanās uz kalnu noteikti jāapskatās aktuālā informācija izvēlētā atpūtas kompleksa mājas lapā.

Vidzemes kalnos

Darbu sākušas vairākas Siguldas un tās apkārtnes slēpošanas trases. Distanču slēpotājiem atvērts “Fischer” slēpošanas centra stadiona aplis. Pieejams arī kalniņš kameršļūkšanai. Siguldas pilsētas trasē darbojas gan mazais, gan lielais kalns, kur šajās brīvdienās notiks sacensības. Kaķīškalnā pieejama lielā un mazā trase, bet Reiņa trasē iesācēju kalns un lielās trases labā puse. Tur atvērts “Herkulesa” bērnu parks ar kameršļūkšanas nogāzi. Vaļā arī Kordes trases mazais kalns un slēpošanas trase “Rāmkalnos”. “Baiļos” pie Valmieras gan pagaidām sola strādāt tikai līdz šodienai (26. janvārim).

Centrālajā Vidzemē aina cerīgāka, jo arī laika pro­gnozes rāda par dažiem grādiem zemāku temperatūru nekā Kurzemē un Pierīgā. “Esam pabeiguši ražot sniegu trasē “Lielais Golgāts”, taču atvērsim to tikai rīt, jo jāpārlaiž tikko uznākušais atkusnis. Šodien sinoptiķi sola vienu grādu zem nulles un daudz sniega, tad arī ķersimies pie trases gatavošanas brīvdienām. Šodien vaļā trase “Mazais Golgāts”, gatava arī bērnu kamertrase. Nākamajā nedēļā visā Latvijā atkal atgriezīsies kārtīgs sals, un šaubīties par ziemas beigām nav nekāda pamata,” vēsta atpūtas kompleksa “Gaiziņš” mājas lapa.

Pēc vairākus gadus ilgušas vērienīgas rekonstrukcijas šoziem ar pilnu jaudu nolēmis strādāt netālais Viešūra kalns (bij. “Lido” kalns), kas 2017./2018. gada slēpošanas sezonu uzsācis pagājušajā piektdienā. Apmeklētājiem pieejama kalna vidējā nogāze, bērnu kalniņš un slidotava. “Atbraucot pie mums, varēsiet izbaudīt arī mežaino distanču slēpošanas trasi. Lielos un mazos izvizināsim ar zirgiem gan jāšus, gan kamanās,” sola jaunie saimnieki. Šajās brīvdienās strādās arī Rēķu kalns pie Madonas un “Mežezers” pie Pļaviņām.

Brīvdienās arī Žagarkalns darbosies ierastajā režīmā. Slēpot varēs gan Cīruļkalna trasē, gan Vendenes garajā un abās iesācēju trasēs. Uzbūvēts ir “Subaru Freestyle” parks, un sestdien tiks atklāts Skolnieku kalns. Slēgta būs tikai kameršļūkšanas trase. “Ziema jāizbauda, kamēr ir tāda iespēja,” aicina Žagarkalna darbinieki.

Netālajā Ozolkalnā pagaidām atvērta zaļā un zilā trase un bērnu mācību kalns. Sarkanās trases veidošana vēl nav pabeigta, un atkušņa dēļ tās atklāšana atlikta uz nenoteiktu laiku. Riekstukalnā pie Baldones atvērtas 11 trases. No vakardienas te atsākušās bērnu slēpošanas skoliņas nodarbības, kurās gaidīti 5 – 10 gadus veci bērni ar nelielām priekšzināšanām.

Savukārt Latgalē vienīgais slēpošanas komplekss “Egļukalns” (Daugavpils nov.) šajā nedēļas nogalē būs atvērts. “Pie mums ir ļoti daudz sniega un gaisa temperatūra vienmēr zemāka nekā pilsētā,” uzmundrina saimnieki.

Kurzeme negrasās atpalikt

“Nu jau ir atvērtas gandrīz visas trases, snovparks otrā pusē, kā arī iesācēju un ragaviņu kalniņi. Visi servisi darbojas, un slēpošanas instruktori gaida pieteikumus,” atklāj atpūtas kompleksa “Milzkalns” īpašnieks Viesturs Ošnieks. Viņš atzīst, ka nepilnās divās nedēļās, kopš kalns atvērts, to apmeklējuši necerēti daudz slēpotāju. “Izskatās, ka cilvēki ir nocietušies pēc slēpošanas. Pa šo laiku uz trasēm esam uzaudzējuši ap 60 cm biezu sniega kārtu, tādēļ siltās dienas, ko mums sola sinoptiķi, to būtiski nenokausēs, un tuvākajās nedēļās slēpošana “Milzkalnā” turpināsies.”

Kamparkalna pārstāvji (Talsu nov., Lībagu pag.) arī apstiprina, ka sniega segas biezums lēzenajā trasē ir 50–60 cm. “Slikto laika apstākļu dēļ vakar kalns bija slēgts, bet sestdien un svētdien plānojam strādāt. Sekojiet līdzi informācijai!” Diemžēl strauji uznākušais atkusnis licis slēgt slēpošanas kalnu “Lemberga hūte” (Ventspils). Piejūras pilsētā nu jāgaida nākamais sals.