Kokteilis
Stilo

Nost ar krunkām! Mūsdienu dermatoloģijas risinājumi1

Problēma: stāva krunka starp uzacīm

Risinājumi: kosmētiskās injekcijas vai/un filleri

Patlaban daudzas no mums vēlētos uzplaukt kā puķes, bet ziedlapiņām, piedodiet, ādai, pēc ziemas ne vairs tās krāsas, ne tvirtuma. Labs sejas krēms un dekoratīvā kosmētika spēj daudz ko, un to der likt lietā visu gadu, bet, iespējams, der padomāt arī par kādu radikālāku izskata uzlabošanas pasākumu.

Lāzeri, filleri, botulīna toksīna injekcijas, ablācija… Ir daudz modernu paņēmienu un tehnoloģiju, kas sniedz drīzu vai ne tik drīzu efektu, sievietei liekot izskatīties jaunākai un sejas ādai svaigākai. Palīdzot izvēlēties un aprakstot to iedarbību, dermatoloģe Anita Ābelīte akcentē – pašlaik arī estētiskā dermatoloģija respektē pasaulē valdošo tendenci, cenšoties sasniegt maksimāli neuzkrītošu un dabisku rezultātu, pēc iespējas attālinot nepieciešamību pēc plastikas ķirurga iejaukšanās. “Piemēram, ir pierādīts, ka, ar kosmētiskajām injekcijām laikus rūpējoties par vertikālo grumbu starp uzacīm, pēc 10–15 gadiem šajā vietā neveidojas dziļa, it kā iegravēta rieva.” Ja par ārieni sāk domāt laikus, laba rezultāta sasniegšanai var iztikt ar mazākām preparātu devām.

Bet nu – par konkrētām problēmām izskatā un risinājumiem, ko piedāvā mūsdienu dermatoloģija.

Tāpat kā pirms jebkuras procedūras, arī šajā gadījumā jānovērtē pacientes vecums un problēmas dziļums, paskaidro Anita Ābelīte. Ja sievietei ir 30 gadu vai vairāk un, kustinot seju vai savelkot dusmu grimasi, starp uzacīm parādās stāva rieva (var būt arī divas), to vislabāk likvidēt ar botulīna toksīna injekcijām. Šī grumba veidojas, muskuļiem saraujoties, tāpēc šajā sejas zonā tie jāatslābina, un ar 4–6 dūrieniem ar minimālu preparāta devu to iespējams panākt.Ja sievietei ir aptuveni 40-45 gadi un jau izveidojusies statiska, pastāvīga grumba, ko vairs neietekmē mīmika, ieteicami tā dēvētie filleri jeb pildvielas – hialuronskābes preparāti. Tos ievada ādā zem rievas. Izveidojas tāds kā spilventiņš, kas paceļ iedobo vietu un ādu izlīdzina.

Dažkārt labāka efekta sasniegšanai abas metodes jākombinē. “Es bieži vien strādāju tā, ka sāku ar vienu no metodēm un aptuveni pēc mēneša kopā ar pacienti izvērtējam, vai nepieciešams kaut kas vairāk.”

Efekta noturība mēdz būt dažāda un ir atkarīga no ādas īpatnībām, iedzimtības. Botulīna toksīnam ideālajā variantā tā ir līdz gadam. Ja muskuļi sejā ir ļoti spēcīgi – līdz astoņiem mēnešiem. Pozitīvi tas, ka preparāts organismā pilnībā noārdās, nav nekādu atlikumvielu. Ja nepieciešams, procedūru var atkārtot pēc 10 mēnešiem, bet ārste Anita Ābelīte parasti savām pacientēm iesaka to veikt no jauna, kad viņas pašas mana atkal parādāmies stāvo grumbu. Tādējādi iespējams izvairīties no pastāvīgas vertikālās rievas izveidošanās.
Problēma: horizontālas rievas pierē

Risinājums: injekcijas un/vai filleri


Rīcība ir līdzīga kā iepriekšējā gadījumā – atkarībā no krunku dziļuma un sievietes vecuma var izmantot gan injekcijas, gan fillerus vai kombinēt abas metodes. “Ar katru pacienti vispirms izrunājam, kas tieši neapmierina. Tad atrodam optimālu risinājumu un līdzekļa devu, lai nav ne par daudz, ne par maz, lai neveidojas grumbas, bet lai runā acis,” skaidro ārste. Botulīna toksīns ir līdzeklis numur viens mīmikas grumbu likvidēšanai, bet, to lietojot, labs speciālists noteikti ņem vērā arī pacienta nodarbošanos – daudzās profesijās, piemēram, aktieriem, lektoriem, sejas izteiksmei ir liela nozīme. Šiem cilvēkiem nedzīva, gluda seja, kurā nepakustas ne vaibsts, izskatītos nedabiski un pārspīlēti, tāpēc ārsts, visticamāk, piedāvās injicēt mazāku devu.


Problēma: krunciņas ap acīm
Risinājums: botulīna toksīna injekcijas

Lai mazinātu krunciņas ap acīm, pacientēm 30–40 gadu vecumā Anita Ābelīte ieteiktu botulīna toksīna injekcijas. “Ja runa ir par rajonu ap acīm, pašlaik dominē tāds pats uzskats – jo mazāka deva, jo labāks efekts. Varbūt pat labāk injicēt mazāku daudzumu preparāta, kaut gan efekts būs īslaicīgāks – aptuveni astoņi mēneši, nevis gads. Toties tad sievietei nebūs statiskā skatiena, seja neizskatīsies nedzīva. Visā pasaulē skaistuma etalons patlaban ir dabisks skaistums vai vismaz maksimāli tuvs dabiskajam.”

Botulīna toksīna injekcijas atslābina muskuļus, kas atbild par acu miegšanu. Līdz ar to krunciņas izlīdzinās, skatiens kļūst gaišāks.

Pēc injekcijām ir samērā īss atlabšanas periods, taču var būt blaknes – zilumi, pietūkums, neliels reibonis, arī tādi kā saaukstēšanas simptomi.

Pret vārnu kājiņām iedarbīgas ir frakcionētā gaismas lāzera procedūras: tiek noslīpēta ļoti plāna ādas virskārta, stimulējot jaunas ādas veidošanos. To izmanto arī citās sejas zonās un uz dekoltē, taču apstrādātajās vietās vienu vai pusotru mēnesi āda būs apsārtusi. Vēl svarīgi apzināties, ka atjaunotās ādas izskats manāmi atšķirsies, tāpēc šo metodi nav ieteicams lietot tikai vienā stipri nodalītā ādas rajonā.
Problēma: sejas ovāla noslīdējums
Risinājums: dziļās injekcijas

Ja sejas kontūra šķiet slīdam uz leju un ovāls vairs tikai nosacīti ir regulāras formas (tā notiek lielākoties ap 40–45 gadiem), estētiskās dermatoloģijas piedāvātās izskata uzlabošanas metodes ir nedaudz nopietnākas. Proti, jāatjauno audu apjoms vaigu kaulu rajonā. To iespējams izdarīt ar tā dēvētajām dziļajām injekcijām. Ar tām zem ādas tiek ievadīti hialuronskābes vai kalcija apatīta filleri, kas ādu iestiepj un paceļ uz augšu, tādējādi atkal izlīdzinot sejas kontūru. Šīs procedūras efekts ir samērā ilgnoturīgs, proti, 18–24 mēnešus.

Problēma: rievas ap muti, noslīdējuši lūpu kaktiņi, sīkas krunciņas ap lūpām

Risinājums: dziļās injekcijas, pildvielu injekcijas, ablatīvas lāzerprocedūras

Ja problēma ir gan ovāla noslīdējums, gan nozolobiālās grumbas (rievas, kas stiepjas no deguna gar muti līdz pat zodam), izskatu iespējams uzlabot, veicot dziļās injekcijas vaigu kaulu rajonā. Ja traucē tikai nozolobiālās grumbas un paciente dziļās injekcijas nevēlas, pildvielas (hialuronskābes fillerus) iespējams injicēt tikai grumbās. Tās noder, lai paceltu nogurušus lūpu kaktiņus un lai aizpildītu sīkās krunciņas ap muti, kādas nereti veidojas smēķētājām. Filleri palīdz uzlabot izskatu arī tad, ja rievas veidojas tā sauktajā marionetes zonā – pie zoda. Savukārt dāmām ap 60 gadiem ar dziļajiem filleriem iespējams aizpildīt iedobumus deniņu zonā – tādi biežāk veidojas kalsnām sievietēm.

“Ārstam tā ir augstākā pilotāža – ievietot fillerus tā, lai neveidotos lelles izskats. Tāpēc ieteicams sava izskata sakopšanu uzticēt profesionāļiem, kuri to dara ikdienā.”

Kaut gan pildvielu efekts nav mūžīgs, to izmantošana ļauj attālināt tā dēvēto feisliftu un citas kosmētiskās operācijas. “Tendences ir tādas, ka pašlaik pasaulē cenšas maksimāli atteikties no plastiskajām operācijām. Mērķis ir palīdzēt saglabāt skaistumu, mazinot infekciju risku,” pamato Anita Ābelīte.

Problēma: nogurusi, sakritusies sejas āda

Foto – Shutterstock

Risinājums: biorevitalizācija

Biorevitalizāciju mēdz dēvēt par dziļo mitrināšanu. Proti, pieres, vaigu, zoda, kakla un dekoltē zonā ādā iešļircina hialuronskābes preparātus (salīdzinot ar filleriem, šajā gadījumā tas nenotiek tik blīvā kārtā).

Ja iespējams, šādu procedūru ieteicams veikt reizi gadā. Kopjošā kosmētika neiedarbojas tik dziļi, bet biorevitalizācijas efekts ir acīm redzams – āda izskatās veselīga un tvirta, kļūst elastīgāka, tajā ir mazāk krunciņu, izlīdzinās sejas kontūra.
Problēma: pelēcīgs vai iezaļgans sejas tonis

Foto – Shutterstock

Risinājums: fotoatjaunošana, ultraskaņas un radiofrekvences procedūras

Fotoatjaunošana stimulē kolagēna veidošanos un vairo ādas elastīna šķiedras, uzlabo mikrocirkulāciju. Šādi iespējams likvidēt arī traucējošus asinsvadiņus vai pigmentācijas plankumus. Rezultāts – svaigs, veselīgs izskats, labs ādas tonuss un tonis aptuveni trīs četrus mēnešus. Šo īpašību dēļ paņēmienu nereti izmanto sejas ādas uzlabošanai, ja gaidāms lielāks dzīves notikums, teiksim, kāzas, kurās gribas skaisti izskatīties. Taču jāņem vērā, ka fotoatjaunošanas metodi, kā arī citas lāzerprocedūras ieteicamas rudenī, ziemā un agrā pavasarī, kad nav ļoti intensīva ultravioletā starojuma. Pretējā gadījumā uz apstrādātās ādas var veidoties nevēlami pigmentācijas laukumiņi.

Ārste piebilst: no šīm neinvazīvajām lāzerprocedūrām tomēr nevajag gaidīt brīnumus. Lai sasniegtu labus rezultātus, tās jāveic atkārtoti – trīs procedūras ar mēneša intervālu –, toties pēc tam izlīdzinās arī sīkās krunciņas.

Līdzīgs efekts ir ultraskaņas un radiofrekvences procedūrām – pēc tām āda izskatās starojoša, tvirta, turklāt sašaurinās poras un samazinās sīkās grumbiņas, tiek aizkavēta jaunu veidošanās. Šīs procedūras drīkst izmantot visu gadu, rehabilitācija ilgst 3–4 dienas.
Problēma: sažuvusi un plankumaina āda plaukstu virspusē

Risinājums: injekcijas, balināšana, apstrāde ar intensīvi pulsējošas gaismas sistēmu (IPL)

Pat ja sejas āda šķiet vēl jauna, svaiga un gluda, īsto vecumu nereti nodod āda plaukstu virspusē. To iespējams apstrādāt ar intensīvi pulsējošas gaismas sistēmu – ar šo paņēmienu var likvidēt pigmentācijas plankumus, rētas, uzlabot ādas krāsu un elastību, likvidēt sīkas krunciņas. Dziļāku krunku likvidācijai var likt lietā hialuronskābes preparātu injekcijas, bet pigmentācijas plankumus var arī mazināt, balinot ar speciāliem līdzekļiem.

Saistītie raksti

Lāzerprocedūras vislabāk veikt agrā pavasarī, rudenī vai ziemā. Jo kardinālāka procedūra, jo tā dārgāka un ilgāka atveseļošanās pēc tās, toties rezultāts ir noturīgāks.
36,6°C KONSULTANTE Anita Ābelīte, Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe

 

LA.lv