Kokteilis
Baudi

Ar krāšņu pacelšanos Latvijas debesīs gaisa balonu piloti atzīmēs cilvēka pirmo sekmīgo lidojumu0

Foto no Ingas Ūles privātā arhīva

21. novembrī aprit 235 gadi, kopš gaisā pacēlās pirmais gaisa balons ar cilvēkiem. Atzīmējot gaisa kuģotājiem zīmīgo dienu, vairāki Latvijas gaisa balonu piloti trešdienas rītā Salaspils pusē celsies svētku lidojumā, lai pieminētu pasaulē pirmos sekmīgos gaisa kuģotājus un ar krāšņajiem baloniem debesīs, priecētu ikvienu lidojuma liecinieku.

Foto no Ingas Ūles privātā arhīva

Gaisa kuģošanas jubilejas lidojums notiks trešdienas, 21. novembra rītā Salaspils pusē. Svinīgajā lidojumā piedalīsies vismaz pieci Latvijas gaisa balonu piloti. Paredzēts, ka starts lidojumam tiks dots pulksten 9:00 no rīta.

Vispasaules gaisa kuģošanas jubilejas lidojumu Latvijā organizē biedrība “Sky Amazons”. Biedrības vadītāja un gaisa balona pilote Inga Ūle akcentē, ka ikviens gaisa balona pilots var būt pateicīgs mērķtiecīgajiem brāļiem, kas, lai arī savos izgudrojumos neiztika bez kļūmēm, tomēr pirmie gādāja par cilvēka mūžsenā sapņa – lidošanas – piepildījumu.

Foto no Ingas Ūles privātā arhīva

“Par iespēju lidot, kas sniedz neizmērojamu prieku un laimes sajūtu, mēs katrs esam pateicīgi aizrautīgajiem brāļiem. Lai pateiktu viņiem “paldies” un popularizētu gaisa balonu kustību Latvijā, trešdienas rītā celsimies svētku lidojumā. Tas viennozīmīgu sniegs prieku kā mums – pilotiem, tā arī ikvienam palicējam uz zemes, kam krāsainās un košās bumbas pelēkajās Latvijas debesīs, varētu būt patīkams pārsteigums un gabaliņš prieka, kas košāku var vērst visu dienu. Prieks ir mūsu lidošanas pamats un ticams, ka šis svētku lidojums, kad vienuviet būs redzami vairāki koši baloni, prieku nesīs daudziem,” pārliecināta ir Inga Ūle.

Par pirmo lidojumu

Publicitātes foto

Pasaulē pirmais veiksmīgais cilvēka lidojums notika tālajā 1783. gada 21. novembrī Francijā, kad ideju par silta gaisa pildīta balona spēju pacelt gaisā cilvēkus realizēja izgudrotāji, brāļi Žozefs Mišels un Žaks Etjēns Mongolfjēri. Jau iepriekš – 1783. gada vasarā, sajūsminot karali, galmu un publiku, brāļiem bija izdevies savu ideju aizstāvēt Verasaļā, sekmīgā lidojumā palaižot aitu, gaili un pīli. Bet pēc uzstājīgiem pieprasījumiem pēc jauniem pierādījumiem, 21. novembrī notika arī pirmais cilvēka lidojums ar gaisa balonu. Drosmīgajā lidojumā devās fiziķis Žans Fransuā Pilatrs de Rozjē un aristokrāts, inovators un mecenāts marķīzs Fransuā Lorāns d’Arlands.

Publicitātes foto

Aptuveni divos dienā viņu balonu sāka piepildīt ar silto gaisu un tas no Buloņas meža sāka celties gaisā. Aptuveni 25 minūšu ilgajā lidojumā balons pacēlās apmēram kilometra augstumā un nolidoja deviņus kilometrus. Abi vīri balona grozā pārlidoja pāri Sēnai un sekmīgi nolaidās vienā no pilsētas pakalniem. Sajūsma par pirmo cilvēku lidojumu bija grandioza. Apkārt esošais pūlis abus pārdrošniekus sveica kā varoņus, bet brāļus izgudrotājus pasludināja par nacionālo lepnumu.

Līdz ar pirmo sekmīgo lidojumu, Francija lepni sevi akcentē kā gaisa kuģošanas pamatlicēju, bet gaisa kuģošanas entuziasti 21. novembri atzīmē kā dienu, kad cilvēkam pirmo reizi sekmīgi izdevās līdz ar putniem pacelties debesīs.

LA.lv