Kokteilis
Baudi

Alu cilvēki kinoteātros jau no rītdienas0

Publicitātes foto

Nu jau leģendārās britu animācijas filmu studijas “Aardman Animations” un režisora, “Volesa un Gromita” tēva Nika Pārka jaunākā filma “Alu cilvēks”, kā jau norāda tās nosaukums, atklāj notikumus sensenos laikus. Jau no rītdienas skatāma Latvijas kinoteātros.

Dags kopā ar uzticamo mīluli cūksuni Urkšķi iekļūst galvu reibinošos piedzīvojumos, kad viņa cilts ieleju iekāro bronzas laikmeta valdnieks neģēlis, kura dzīvē vienīgais svētums ir… futbols!

Laikā, kad tik daudzi animatori strādā ar datoriem, britu studijā “Aardman Animations” vēl joprojām cieņā ir roku darbs.

Tas, kas savulaik tai pievērsa visas pasaules uzmanību, slavas priekšplānā izvirzot amizanto pārīti Volisu un Gromitu. Pītera Lorda vīzija, ieguvusi taustāmas aprises, pārvērtās par īstu Bristoles veiksmes stāstu un ļāva Nikam Pārkam saņemt četrus Amerikas Kinoakadēmijas “Oskarus”, vēl pāris nominācijas un vietu pasaules animācijas augstākajā sabiedrībā kā Volisa un Gromita, un auniņa Šona radītājam. Jau no bērnības interesējies par zīmēšanu un karjeru sācis kā animators dažādos komercproduktos – arī Pītera Geibriela leģendārajā videoklipā “Sledgehammer” (1986) –, viņš pēdējos 30 gadus veltījis animācijai, priekšroku dodot tik telpiskajam plastilīnam, kas arī kļuvis par ārdmeniešu firmas zīmi. Spītējot roku darba dārdzībai un intervijās ik pa laikam uzsverot, ka šādai izšķērdībai tomēr jāliek punkts, viņi gan turpina mīt jau iemīto taku un veido arvien jaunas filmas, kuru scenāriji tapuši kā oriģinālmateriāli. Protams, ar britu jokiem un pamelnu humoru.

Sensenos laikos, kad cilvēki vēl dzīvoja alās, Daga cilts pieredzēja, kā meteorīts noposta apkārtni, ko viņi pazīst, taču Laimīgās ielejas zemē izrautais caurums milzu diametrā kļuva par viņu jaunajām mājām daudzu gadu garumā. Līdz brīdim, kad nezin no kurienes trušu ķērājiem uzbruka bronzā ietērpti mamuti, kuru vadītāji vēlējās vienu – padzīt Daga cilti no mājām, lai izraktu vēl vairāk bronzas. Un te nu piedzīvojumi var sākties, jo pavisam negaidīti Dags nokļūst pie bronzas laikmeta ļautiņiem, kuru valdnieks ir nešpetns, ekscentrisks un naudaskārs nejaucenis, kura lielākā izklaide ir futbola spēles vērošana. Pēc dažnedažādām peripetijām Dags un Nūts noslēdz darījumu – Daga cilts spēlēs pret Nūta superkomandu “Real Bronzio” un uzvaras gadījumā varēs atgriezties mājās, bet, ja zaudēs, kļūs par melnstrādniekiem raktuvēs. Uz visiem laikiem. Vien jāpiebilst, ka Daga mājas/alas sienas klāj seni zīmējumi un tajos attēlots, kā viņa senči spēlē dīvainu spēli – sper kādu apaļu priekšmetu…

Apspēlējot daudzas britu kultūrai piederīgas situācijas, Niks Pārks atkal ir zirgā, un viņa “Alu cilvēks” ir oriģinālākā no animācijas filmām, kas pēdējos gados vispār nonākusi distribūcijā.

Tās musturā gan ir daži gaišāki laukumi un tā nav 100% nevainojama, taču “Alu cilvēka” spēks slēpjas autorībā, vēstures apspēlēšanā un amizantajos varoņos. Visā, ar ko Pārks savās domās un gaitās dzīvoja kopš 2010. gada, kad ķērās klāt “Alu cilvēka” radīšanai, ko apdāvināja ar brīnišķīgiem citātiem no kino vēstures, gaumīgiem jokiem, kolorītiem varoņiem un sportu, bet lielākā izklaidētāja lomu piešķirot mīlīgam trusītim, kuram izdevās aizbēgt no apēšanas.

Filmas treileris:

“Alu cilvēks”/”Early Man”
* Lielbritānija, 2018
* Režisors: Niks Pārks
* Oriģinālvalodā balsis ieskaņojuši Edijs Redmeins, Toms Hidlstons, Meisija Viljamsa, Timotijs Spols; filma dublēta
latviešu un krievu valodā
* No 23. februāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TOP 5 seriāli lietainai dienai: pārsteigs ne tikai ar sižetu, bet arī kvalitāti
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: Latvijas skaistie zirgi pulcējas Inčukalnā
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: kas tevi sagaida jau tuvākajā nākotnē?
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Vai reāli mazināt īpašuma nodokli un kas būs nodokļa maksātāji?
3 stundas
LE
LETA/BNS
Ekonomika
“Omniva” brīdina par viltus kampaņu klientu datu izkrāpšanai
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Vēl skaidro, kurš bija pie stūres: Līvānu pusē smaga avārija
5 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Uzņēmējs Peilāns: Andra Rāviņa attieksme ir tāda it kā mēs dzīvotu Minskā vai kādā “Jelgavstānā”
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV jūnijā kļuvis par 3. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
59 minūtes