Latvijas uzņēmuma, vertikālo vēja tuneļu ražotāja “Aerodium” komanda Holivudas filmas “Neiespējamā misija: sekas” (“Mission Impossible: Fallout”) vajadzībām uzbūvējusi lielāko vēja tuneli pasaulē un apmācījusi filmas galvenās lomas tēlotāju, aktieri Tomu Krūzu.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Ivars Beitāns informēja, ka klients – filmu studija “Warner Brothers” – uzrunājis “Aerodium” 2016. gada rudenī. Aktieris Toms Krūzs savā jaunajā filmā vēlējies skatītājus pārsteigt ar kaut ko līdz šim nebijušu. “Sākumā viņi izmēģināja lidošanu normāla izmēra tunelī. Tomam tas patika, bet viņš jautāja, vai varam viņam uzbūvēt kaut ko lielāku. Vārds pa vārdam – un nonācām līdz idejai, ka speciāli šim projektam jābūvē pasaulē lielākais vēja tunelis,” pastāstīja I. Beitāns. Speciāli filmas vajadzībām “Aerodium” radījis patlaban pasaulē lielāko vēja tuneli. Tajā uzņemtas filmas lidošanas ainas.

Pēc I. Beitāna teiktā, normālos darba apstākļos šāda projekta radīšanai būtu nepieciešams vismaz gads, taču studija piedāvājusi vai nu radīt to piecu mēnešu laikā, vai arī neuzņemties šo projektu vispār. Kā norādīja “Aerodium”, šāda mēroga filmas uzņemšana izmaksā aptuveni 500 000 ASV dolāru (432 000 eiro) dienā, tāpēc arī līgumā paredzētās soda sankcijas bijušas iespaidīgas. “Pieņēmām šo izaicinājumu, un mūsu komandai to izdevās paveikt laikā. Tunelis ir perfekts, un lidot tajā ir tīrā bauda. Šī ir jauna lappuse vēja tuneļu industrijā un ļoti nozīmīgs panākums “Aerodium” komandai,” sacīja I. Beitāns.

Vēja tunelim ir 6,5×3,5 metru liela lidošanas zona, tajā vienlaikus var brīvi lidot septiņi cilvēki. Kā norāda uzņēmuma pārstāvji, vēja tunelī lidot var arī horizontāli, kas ir jauna, unikāla pieredze un rada vistuvākās sajūtas izpletņ­lēkšanai. Iekārta ir četrstāvu mājas augstumā, un tās darbināšanai nepieciešama 3200 kilovatu jauda, ar tādu pietiktu 200 privātmājām.

Lai arī lidošanas ainu filmēšana aizņēmusi tikai trīs dienas, treniņi tām “Warner Brothers” studijā Londonā ilga gandrīz gadu.

Toma Krūza galvenais lidošanas treneris bija “Aerodium” speciālists Ēriks Osmanis. “Treniņu plānošana bija izaicinošs uzdevums, lai tie būtu maksimāli efektīvi un pēc iespējas īsāki Toma aizņemtā grafika dēļ. Katra minūte bija svarīga, un mēs to nevarējām izniekot. Toms ir cilvēks, kurš daudz un smagi strādā pie tā, lai kaut ko sasniegtu. Lidošanu viņš apguva ātri, tādēļ bijām spējīgi horeogrāfijā ielikt sarežģītākus lidošanas manevrus un trikus,” stāstīja Ēriks Osmanis.

Kā norāda uzņēmuma pārstāvji, viņu līdzdalība filmas veidošanā bijusi konfidenciāla.

“Aerodium” radītie vēja tuneļi izmantoti vairāk nekā 40 pasaules valstīs, tajā skaitā ASV, Kanādā, Ķīnā, Argentīnā, Spānijā, Itālijā, Indonēzijā, Marokā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Apvienotajā Karalistē un citur. “Aerodium” klientu vidū ir tādi pasaules zīmoli kā “Disneyland”, “Warner Brothers”, “Red Bull”, “Mercedes Benz”, “Guinness World Records”, “Superman Returns” un citi. Kopš 2016. gada uzņēmums attīsta savu franšīzu tīklu, kas darbojas ASV, Ķīnā, Bahreinā, Slovēnijā, Ēģiptē un citur.

2012. gadā “Aerodium” vēja tunelī Latvijā savas filmas “Dieva bruņas 3. Misija Zodiaks” ainas filmēja arī filmzvaigzne Džekijs Čans.

Filmas treileris: