Kokteilis
Dzīvo

8 brīnumaini un pat neticami fakti par kaķiem: zinātniski pierādīti0

Foto: Unsplash

Kopš 2004.gada 1.martā tiek atzīmēta Pasaules kaķu diena! Un, starp citu, vai zinājāt, ka tieši kaķi ir vispopulārākie mājdzīvnieki pasaulē? Mēs mīlam savus mājdzīvniekus, stāstām par tiem saviem draugiem, rūpējamies par tiem. Bet, vai mēs zinām par viņiem visu?

Lūk, kādas pārsteidzošas un cilvēkiem neizprotamas lietas “slēpj” sevī kaķi:

1. Kaķu pārsteidzošā anatomija

Kaķa skeletā ir 247 kauli, kas ir par 41 kaulu vairāk nekā cilvēka ķermenī. Liela daļa kaulu daļas atrodas kaķa mugurkaulā un astē. Pateicoties tam, dzīvnieks ir ārkārtīgi lokans un spēj pagriezties par 180 grādiem pat kritiena laikā.

2. Kāpēc viņi vienmēr nokrīt uz ķepām?

Foto: Unsplash

Šeit darbojas vesela sistēma: iekšējās auss regulācija, smadzenes, muskuļi un mugurkauls. Kad kaķis krīt, viņš pagriež galvu, un šķidrums, ar ko ir pildīta iekšējā auss, iedarbojas uz miljons nervu galiņiem. Tā arī informācija nokļūst kaķa smadzenēs, kas dod komandu ķermenim sagriezties tā, lai dzīvnieks piezemētos uz ķepām.

3. Vai kaķi patiešām jūt nāvi?

Zinātnieki jau sen par šo jautājumu diskutē. Robeža starp mistisko un reālo reizēm ir ļoti trausla. Kāds kaķis vārdā Oskars, kas dzīvojis vienā no Amerikas slimnīcām un brīvi pārvietojies pa slimnīcas gaiteņiem, ikreiz devies pagulēt pie tā pacienta, kas pēc dažām stundām miris. Šo sakritību sākotnēji pamanījuši medicīnas centra darbinieki.
Vai patiešām kaķi spēj paredzēt un sajust nāvi? Runā, ka šie dzīvnieki spējot saskatīt cilvēka dvēseli, kas pamet ķermeni.

4. Kaķu acis

Foto: Sergey Zaykov/Shutterstock

Kaķu acis, salīdzinot ar dzīvnieka ķermeni, ir neproporcionāli lielas. To jutība ir septiņas reizes lielāka nekā cilvēka acīm. Visiem zināms fakts, ka kaķis spēj izcili redzēt arī tumsā. Tāpat kaķi spēj redzēt infrasarkano un ultravioleto spektru, ko bez speciāla aprīkojuma nespēj neviens cilvēks.

5. Dzirde

Kaķiem tāpat piemīt arī ļoti spēcīga dzirde un viņi var sadzirdēt pat vibrācijas. Nav izslēgts, ka dzīvnieki var dzirdēt tos procesus, kas notiek cilvēka orgānos, piemēram, sirdsdarbību. Tas daļēji izskaidrotu arī jautājumu par to, vai kaķi jūt nāvi, jo, iespējams, viņi sadzird to, ka cilvēka orgāni sāk darboties palēninātā režīmā.

6. Kaķu spēja ārstēt

Foto: pixabay

Starp citu, arī šim jautājumam pastāv zinātnisks izskaidrojums. “Kaķis ir ļoti jūtīgs pret cilvēka ķermeņa temperatūras izmaiņām, tādējādi dzīvnieks arī spēj noteikt iekaisuma vietas, kas cilvēkam sāp. Šī iemesla dēļ kaķis uz tām apguļas, tās “ārstējot”. Kaķa ķermeņa siltuma iedarbības rezultātā sāpošā vieta bieži vien patiešām pārstāj tik intensīvi sāpēt, kā arī cilvēkam rodas atslābinošs efekts,” – izskaidrojusi ārste – fizioterapeite Evgēnija Halelova.

7. Kāpēc kaķi murrā?

Zinātnieki pagaidām vēl nav atklājuši iemeslu tam, kāpēc kaķi spēj murrāt. Dabā dzīvojošie kaķu dzimtas dzīvnieki tamlīdzīgas skaņas spēj radīt ārkārtīgi reti un arī – tikai, lai sazinātos ar “savējiem”. Piemēram, puma vai tīģeris tādējādi var piesaukt savus mazuļus. Savukārt, kad mazuļi paaugas un spēj par sevi parūpēties paši, dzīvnieki vairs šādas skaņas neizdveš. Zinātnieki pat uzskata, ka šī spēja murrāt savvaļas kaķu dzimtas dzīvniekiem piemīt tikai konkrētos periodos – viens no tiem, kad tiem ir piedzimuši mazuļi. Tad kā to spēj kaķi? Turklāt viņi to dara tik bieži! Viena no versijām ir tāda, ka kaķi kā mājdzīvnieki ir tik ļoti adaptējušies dzīvei kopā ar cilvēku, ka savā ziņā uzskata to par savu “mīluli” un rūpējas par savu saimnieku. Taču konkrētas atbildes uz šo jautājumu zinātniekiem vēl nav.

8. Kaķi un maģija – mīts vai patiesība?

Foto: Unsplash

Pēkšņa kaķa agresija bieži tiek saistīta ar dzīvnieka paaugstinātu emocionalitāti. Patiesībā kaķu ūsas ir tik jutīgas, ka tās var dēvēt par atsevišķu orgānu dzīvnieka ķermenī un daži zinātnieki tās pat sauc par kaķu “trešo aci”. Kaķi ar savām ūsām spēj sajust feromonus un atšķirt dažādus hormonus pēc to smaržas. Šādā veidā kaķis ir ārkārtīgi emocionāli jūtīgs dzīvnieks. Kad saimnieks ir priecīgs, tad dzīvnieks to jūt. Bet patiesībā kaķis reaģē uz laimes hormonu endorfīnu. Patiesībā, kā izrādās, kaķiem ir ļoti ierobežots emocionālais spektrs – daudz ierobežotāks nekā, piemēram, suņiem.
Taču ezotēriķi paliek pie sava – esot neskaitāmas situācijas, kad kaķis sāk izrādīt agresiju, piemēram, šņācot, skatoties tukšā vietā… Tas nozīmējot, ka dzīvnieks ir sajutis negatīvo enerģiju, kas nav redzama cilvēka acīm.

Lai vai kā – vai piemīt kaķiem maģiskas spējas vai nē, tie ir patiešām pārsteidzoši un unikāli dzīvnieki – neticami graciozi, turklāt katram no tiem ir savs raksturs un šarms. Ja jums mājās ir kaķis, tad, visticamāk, šis dzīvnieks ir jūsu ģimenes loceklis. Mīliet un rūpējieties par saviem mājdzīvniekiem!

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Dace un Enriko Pecolli piedāvā: izrādē atdzīvosies “Alises Brīnumzemē” varoņi
14 stundas
SS
Solvita Seikste
Kokteilis
Jaunie un pieredzes bagātie festivālā “Bildes”
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: unikāls tests – cik laba ir tava atmiņa?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
7 stundas