Kokteilis
Dzīvo

7 izplatītākie mīti par biznesa sievietēm Latvijā0

Publicitātes foto

Mūsdienu sabiedrībā dzimumu lomu atšķirības sarūk, tomēr Sabiedrības integrācijas fonda veiktā pētījumā atklāts, ka Latvijā joprojām dominē dzimumā balstīti stereotipi par sieviešu lomu gan ģimenē, gan publiskajā jomā. Turklāt, kaut arī vairāk nekā pusei (53%) Latvijas sieviešu ir neīstenotas biznesa idejas un 42% vēlētos būt uzņēmējas, tikai 14% šobrīd ir uzņēmējas vai uzņēmuma īpašnieces, noskaidrots aptaujā.

Lai iedvesmotu sievietes uzsākt savu biznesu un neļautu stereotipiem stāties ceļā, eAkademija.lv sadarbībā ar Talentor Latvia kouču Lauru Vanagu – Mickeviču atspēko mītus par sievietēm biznesā.

1. Sievietes ir pārāk emocionālas biznesa videi

Emocijas ir svarīga informācija, kas cilvēkam palīdz uztvert un reaģēt uz apkārt notiekošo, gan sadzīvē, gan biznesā, turklāt tās piemīt kā sievietēm, tā vīriešiem. L.Vanaga-Mickeviča stāsta: “Uzskats, ka emocijām biznesa vidē nav vietas, pats par sevi ir mīts. Atstāt emocijas aiz biznesa durvīm nav iespējams, jo ikkatram cilvēkam, neatkarīgi no dzimuma, emocijas vienkārši ir. Turklāt tur, kur pastāv emocijas, pastāv arī dzīvība, un biznesā tas nav maznozīmīgi.”

2. Sievietes baidās riskēt

Vēlme riskēt vairāk atkarīga no personības tipa un individuālām īpašībām, ne dzimuma. “Mana pieredze, konsultējot Latvijas sievietes, viennozīmīgi pierāda pretējo – arvien vairāk sieviešu uzdrošinās, riskē un rīkojas, veiksmīgi darbojoties biznesa vidē,” stāsta L.Vanaga-Mickeviča, “strādājot pie grāmatas “Kā gūt panākumus Latvijā”, esmu intervējusi vairākas sievietes, kas ar paveikto viennozīmīgi atspēko šo mītu, kā piemēru varam minēt Olgu Kotovu, vienīgo sievieti no Baltijas, kura uzkāpusi Everestā.”

3. Sievietes nav tik gudras vai izglītotas kā vīrieši

Kaut arī zināšanas ne vienmēr ir sinonīms gudrībai, statistika ir neapstrīdama – pēc Centrālās statistikas pārvaldes 2016. gadā apkopotajiem datiem augstāko izglītību ieguvuši 35% Latvijā dzīvojošo sieviešu un 20,8% vīriešu. “Savukārt, runājot par gudrību kā personības brieduma un apziņas attīstības stadiju, nav nekāda pamata uzskatīt, ka sievietēm un vīriešiem ir atšķirīgas iespējas to sasniegt,” piebilst eksperte.

4. Sievietes ir orientētas uz ģimeni, nevis karjeru

“Atspēkojot mītus, aicinu fokusēties uz atšķirībām starp sievietēm un vīriešiem sociālkulturālā, nevis bioloģiskā aspektā. Kaut gan bioloģiski pastāv krasas atšķirības, kaut vai tikai tādēļ, ka vien sievietes spēj laist pasaulē bērnus, sociālkulturāli dzimumu lomas ir krietni mainījušās,” saka Laura.
Ģimene un bizness neizslēdz viens otru – gan uzņēmējdarbība, gan strādāšana kā darba ņēmējam ir laikietilpīga un prasa iesaistīšanos, tādēļ jebkurā gadījumā runa drīzāk ir par to, kā cilvēks māk sabalansēt darbus un plānot laiku, nevis uz ko ir orientēts.

5. Ja sieviete uzsāk biznesu, tam jābūt sievišķīgam

Šim mītam nav objektīva pamatojuma, jo uzņēmējdarbības vadīšana ietver līdzīgu prasmju un pienākumu loku, neatkarīgi no jomas. “Lai arī kādā būtu uzņēmējdarbības niša, svarīgākais, vai tā būs peļņu nesoša un pašam uzņēmējam interesanta,” saka eksperte. Turklāt Latvijā netrūkst sieviešu, kas darbojas IT un citās par vīrišķīgām uzskatītās nozarēs, bet vīriešu, kas darbojas kulinārijas, apģērba dizaina vai citās nozarēs.

6. Biznesa sievietes ir vientuļas

“Esmu strādājusi ar biznesa sievietēm, kas dzīvo vienas, bet tas nenozīmē, ka viņas ir vientuļas. Gan sievietes, gan vīrieša dzīve var būt piepildīta, arī neesot attiecībās, turklāt darba vide nav galvenais to noteicošais faktors,” pieredzē dalās L.Vanaga-Mickeviča. Šāds mīts varbūt radies, jo ir gan sievietes, gan vīrieši, kam darbs ir kā emociju un ilgu notrulināšanas veids – cilvēki vientulības dēļ slēpjas biznesā, nevis bizness ir iemesls vientulībai. Turklāt mītu atspēko arī fakts, ka vairākas Latvijā zināmas veiksmīgas uzņēmējas lepojas ar kuplu ģimeni.

7. Biznesa sievietes ir vīrišķīgas

Mūsdienās uzņēmēja loma prasa gan “vīrišķību”, gan “sievišķību” – gan rīcību, noteiktību, stingrību, gan rūpes, iejūtību, empātiju, neatkarīgi no bioloģiskā dzimuma. “Mīts varētu būt radies dažādu uzskatu dēļ – citiem šķiet, ka vīrišķīgi ir valkāt bikses, citiem – sievietei strādāt jebkādu darbu. Mūsdienās šie uzskati kļūst arvien nekonkrētāki, tādēļ svarīgākais ikvienam ir spēt līdzsvarot sievišķo un vīrišķo, kas piemīt abu dzimumu pārstāvjiem,“ viņa norāda.

Latvijas uzņēmējas dalās pieredzē:

“Šādi maldīgi priekšstati traucē cilvēkiem tiekties uz mērķi. Arī pati nereti izjūtu skepsi un neuzticību, tāpēc esmu iemācījusies, ka īpaši jāuzsver kompetence un pārliecinoši jāargumentē viedoklis, lai pierādītu, ka arī sieviete vecumā zem 30 ir spējīga strādāt nozarē, kurā nepieciešamas tehniskas zināšanas,” saka Beāte Dronka, uzņēmuma Purpurs zīmola vadītāja.
Savukārt GIGI bloks uzņēmuma īpašniece Ilona Viļuma stāsta: “Kaut gan, strādājot pie darba devēja, izjutu atšķirīgu attieksmi tādēļ, ka esmu sieviete, uzņēmējdarbībā neesmu ar to saskārusies vai vienkārši tādas lietas vairs nepamanu.”
Arī Ilze Garanča, četru bērnu mamma un uzņēmuma Caps! īpašniece nav jutusi atšķirīgu attieksmi no apkārtējiem, tomēr ikvienam uzņēmējam iesaka “pirms lēmumu pieņemšanas konsultēties ar kādu pretējā dzimuma pārstāvi, jo atšķirības vērtību sistēmā tomēr pastāv un ir noderīgi jebkuru jautājumu apsvērt no dažādiem skatu punktiem.”

 

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: pašmāju slavenības, blogeri un žurnālisti ballējas kafijas ballītē
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Zināms, kādas dāvanas Ziemassvētkos saviem bērniem dāvinās princis Viljams un Keita Midltone
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: kāds neparasts vaļasprieks tev patiktu?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Kultūra
Klīstošais holandietis atgriezies mājās. Saruna ar Egilu Siliņu
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Prokuratūra uzrādījusi apsūdzību LKS valdes loceklim par Latvijas okupācijas noliegšanu
2 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Kokteilis
Populārais amerikāņu šovs parodē Levitu
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāj, kāda ir Latvijas Onkoloģijas centra ārstu vidējā alga 2
3 stundas