Kokteilis
Dzīvo

6 padomi ceļotājiem: kā izvēlēties ekskursijas ceļojuma laikā un tajās neapjukt0

Publicitātes foto/pixabay.com

Kad ceļojuma galamērķis izvēlēts, var sākties ceļojuma plānošana. Iespēju ir daudz – kultūras un vēstures pieminekļu apmeklēšanas, dabas brīnumu izzināšana, aktīvā atpūta un sportiskas aktivitātes, iepirkšanās, vietējā dzīvesveida iepazīšana. Kā izvēlēties sev piemērotāko, kas jāņem vērā, kā neapjukt lielajā piedāvājumā un ko noteikti pirms ekskursijas pasūtīšanas pajautāt organizatoriem?

Ar saviem ieteikumiem dalās ceļojumu organizatora „Kidy Tour” gide un pārstāve Turcijā Linda Piegava:

Publicitātes foto

Linda, kura aizvadītajā gadā aizvadījusi savu pirmo darba sezonu Turcijā, vadījusi ne mazums ekskursiju. Lai zinātu, ko tūristiem ieteikt un piedāvāt, viņa arī pati savā brīvajā laikā regulāri apmeklē arvien jaunus tūrisma objektus un ekskursijas. Vērojot kūrortvalsts ikdienu un ikdienā pati strādājot ar tūristiem, viņa apkopojusi vairākus vērtīgus ieteikumus, kas noderēs jebkuram tūristam.

1. Kā orientēties plašajā piedāvājumā?

Tūrisma iespējas katrā valstī ir teju nebeidzamas, tāpēc pirms ceļojuma vēlams veikt nelielu izpēti, lai uzzinātu, ko konkrētā valsts piedāvā, un saprastu, ko vēlaties ceļojumā piedzīvot. Ja braucat kopā ar ģimeni vai draugiem, jāizzina arī citu vēlmes un jāvienojas, kā laiku sadalīt tā, lai gandarījums par atvaļinājumu būtu gan laiskoties gribētājam, gan muzeju kaislīgam apmeklētājam. Linda Piegava ceļojumā iesaka izbaudīt to, kas šai valstij unikāls. „Katrai valstij ir vietas un lietas, par ko mēdz sacīt, ka tās ir valsts vizītkarte. Piemēram, jūru un pludmali baudīt var daudzās siltajās zemēs, daudzās var apmeklēt delfinārijus un akvaparkus, taču katrā vietā ir dabas un vēstures objekti, kas unikāli tieši šai vietai. Piemēram, Turcijā es vienmēr iesaku apmeklēt Pamukali – tās ir unikālas no dabiskajiem minerāliem un avotiem veidojušās baltas ūdens baseinu terases, kam piedēvē ārstnieciskas īpašības. Tāpat noteikti jāredz nogrimusī pilsēta Kekova un Demre ar tās augstu kalnos izcirstajām kapenēm. Lai gan, dodoties uz šīm vietām, jāpatērē ilgāks laiks, tas ir kas tāds, ko redzēt var tikai Turcijā,” viņa saka.

2. Noskaidro, kas paredzēts, cik daudz laika tas aizņems un vai paredzēts brīvais laiks?

Foto: Kristaps Ziemelis

Pirms pieteikties uz kādu ekskursiju, vienmēr svarīgi noskaidrot ekskursijas programmu – cik daudz laika aizņems informatīvā daļa, cik paredzēts dažādām aktivitātēm un konkrētu objektu apskatei un cik brīvajam laikam. Daļa tūristu vēlas garu, informatīvu lekciju par katru apskates objektu, citi vairāk laika grib veltīt konkrētās vietas apskatei vai pat to izpētīt vienatnē, atdaloties no grupas. „Jāņem vērā, ka ceļotāju gaume atšķiras – kamēr vieni grib redzēt pēc iespējas vairāk īsākā laikā, citi var sūdzēties, ka ekskursijā nav bijis gana laika apskatei vai brīvā laika iespējas. Ir vietas un situācijas, kur ekskursijās brīvā laika iespēja nav paredzēta, jo iespējas kaut kur doties bez gida pavadības ir ierobežotas drošības apsvērumu dēļ. Varbūt brīvais laiks nav paredzēts strikti saplānota laika dēļ. Svarīga ir arī ekskursijas programma – ir ekskursijas, kuras cilvēkam, kurš jau konkrētajā valstī bijis, neliksies interesantas. Šādu praktisku detaļu noskaidrošana palīdzēs izvēlēties sev piemērotāko ekskursiju,” mudina Linda Piegava.

3. Kas tiek iekļauts ekskursijas cenā?

Ekskursijas vai izbraukuma maksa ne vienmēr ietver visus tēriņus, kas varētu būt nepieciešami. Pirms ekskursiju pasūtiet, vienmēr noskaidrojiet, kādas izmaksas tajā iekļautas un kādas ne. „Mēs saviem tūristiem šādu informāciju vienmēr sniedzam, taču ir dzirdēti visādi gadījumi. Īpaši, ja ekskursija tiek pasūtīta pie vietējiem organizatoriem. Noteikti jautājiet, kādas vēl papildu izmaksas ekskursijā var rasties – ieejas maksa dažādos objektos, dažādas aktivitātes utt. Ja paredzētas pusdienas, noskaidrojiet, ko tās ietver. Dažkārt papildus jāmaksā par dzērieniem,” viņa stāsta.

4. Kas būs jūsu gids un kāda būs ekskursijas valoda?

Foto: Pexels

Ja pasūtat ekskursiju citā valstī, pirms tam vēlams noskaidrot, kas būs jūsu gids – vai tas būs vietējais gids, un kādas ir viņa zināšanas par konkrēto apskates objektu un tā vēsturi. Tāpat vienmēr jānoskaidro, kāda būs ekskursijas valoda. Ja ekskursija tiek vadīta divās valodās vienlaikus, jārēķinās, ka sev saprotamā valodā saņemsiet mazāk informācijas.

5. Kur labāk pasūtīt ekskursiju – tūrfirmā, viesnīcā vai pie vietējiem organizatoriem?

Ekskursijas iespējams pasūtīt gan pie ceļojuma organizatora jau pirms brauciena, gan viesnīcā, jau galamērķi esot. Tāpat savus pakalpojumus ceļotājiem piedāvā vietējie pakalpojumi sniedzēji, kas nereti cenšas konkurēt ar zemākām cenām. „Būtiskākais faktors, pieņemot šādu lēmumu, manuprāt, ir drošība. Ceļojumu organizatori gan pirms brauciena, gan viesnīcās ar savu pārstāvju palīdzību piedāvā ērtības, kvalitatīvu un uzticamu servisu, kā arī drošību. Ja ekskursija kādu neparedzētu iemeslu dēļ tomēr nenotiek, vienmēr tiek atgriezta nauda. Savukārt, pakalpojumu pasūtot pie vietējām firmām, cilvēks atbildību uzņemas pats. Var būt visādas situācijas – apkrāpšana, ekskursiju atcelšana, neatmaksājot naudu. Šādos gadījumos ar visām problēmām jātiek galā paša spēkiem un komunikāciju var apgrūtināt valodas barjera,” saka Piegava.

6. Vai ekskursija paredzēta iesācējiem vai pieredzējušiem ceļotājiem?

Foto: Pixabay

Ja vien ekskursija nav paredzēta ar kuģīti vai autobusu, jārēķinās, ka nāksies staigāt kājām. Pirms ekskursijas vēlams noskaidrot, cik lielus attālumus paredzēts veikt kājām, kāds būs maršruts un pārvietošanās apstākļi. Tas palīdzēs ne vien izvēlēties piemērotāko apģērbu un apavus, bet arī saprast, vai konkrētā ekskursija piemērota jūsu fiziskās sagatavotības līmenim, veselības stāvoklim un tam, lai tajā ņemtu līdzi mazus bērnus.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO: spēkavīrs, fitnesa treneris Raivis Vidzis kļuvis par dēliņa tēti
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Skatītāju iemīļotās filmu un TV seriālu aktrises Anastastijas Zavorotņukas stāvoklis ļoti smags: ārsti vairs nevar cīnīties ar šo vēža formu
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO: TV šova dalībnieks Vitālijs “iespiests stūrī” atzīstas vēl lielākos melos līgaviņām – patiesībā viņš nemaz nav brīvs vīrietis!
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Pašvaldības grib piespiest valdību sarunāties
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Valdības lēmumu dēļ Rīgas dome budžetā zaudēs 116,6 miljonus eiro
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Paziņo datus, cik valsts pārvaldē likvidētas amata vietas un cik ietaupīts
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Tūrisma firmas “Prieks tūre” klienti saņems kompensācijas
47 minūtes
LA
LA.LV
Sports
“Knicks” jaunais talants visvairāk vēlas “iedankot” pāri Porziņģim
56 minūtes