Kokteilis
Dzīvo

6 brīdinošas pazīmes, kas liecina: tu esi emocionāli izdedzis0

Foto: Unsplash

Emocionālā izdegšana – tas ir trauksmes stāvoklis, ko mūsdienu straujajā ritmā un ikdienā izjūt daudzi cilvēki un bieži vien to paši neapzinās. Taču kaitējums, ko nodara šādas sajūtas ilgstoši, var būt ļoti postošas un pat neatgriezeniskas cilvēka veselībai.
Laikā, kad tev ir ilgstošs stresa periods, piemēram, darbā, attiecībās vai dēļ kāda cita notikuma, pastāv liela iespēja, ka tu piedzīvosi emocionālo izdegšanu.

Šīs 6 pazīmes ļaus tev atpazīt šo emocionālo stāvokli:

1. Tev ir slikts garastāvoklis, tu esi viegli aizkaitināms un pesimistiski noskaņots

Emocionālā izdegšana dažādi var ietekmēt tavu psiholoģisko stāvokli. Tas var izraisīt trauksmi vai pat depresiju, bet daži simptomi var izraisīt arī ļoti nopietnas veselības problēmas.
Piemēram, tu vari ciest no miega traucējumiem, vari izjust galvassāpes, justies aizkaitināts un pesimistiski noskaņots.

2. Tu jūties kā “iesaldēts”

Foto: Pexels

Kad tu jūties tā it kā tavas emocijas būtu “iesaldētas”, tā ir droša pazīme tam, ka stress, ko tu izjūti, ietekmē tavu psiholoģisko stāvokli. Emocionālā izdegšana ir kas daudz vairāk nekā vienkārši slikta diena.

3. Tev trūkst motivācijas

Patiesībā izdegšanai ar motivācijas trūkumu ir vistiešākais sakars. Kad tu neizjūti entuziasmu ne darbā, ne attiecībās, ne vaļaspriekos. Tu neizjūti satraukumu ne par savu tagadni, ne nākotni, esi drošs, ka tu esi emocionāli izdedzis.

4. Tu jūties bezpalīdzīgs

Foto: Pixabay

Sajūtas, ka esi bezpalīdzīgā, “iestrēgušā” stāvoklī ir emocionālās izdegšanas viena no galvenajām pazīmēm. Šajā stadijā cilvēks bieži vien sāk šaubīties par saviem spēkiem un spējām, lai risinātu dažādas situācijas. Ir sajūta, ka nemitīgi peldi pret straumi un netiec krastā.

5. Tu jūties iztukšots

Emocionālajai izdegšanai ir vairāki līmeņi. Dažkārt tu vari justies kā krātiņā, bet dažreiz tu vari izjust pat fizisku nogurumu. Par cik šis stāvoklis izraisa nopietnas veselības problēmas, tev ir jāpievērš uzmanībai tam, vai tev nav, piemēram, problēmas ar miegu vai fizisko nogurumu.

6. Tu nespēj koncentrēties

Foto: Unsplash

Tiem cilvēkiem, kas kaut reizi dzīvē ir cietuši no emocionālās izdegšanas, ir labi zināma sajūta, kad tu zini, ka ir jākoncentrējas un jāpadara lietas, ko no tevis gaida citi, taču tu nespēj noturēt uzmanību ilgāk par dažām minūtēm. Patiesībā tā ir ļoti izplatīta problēma. Saskaņā ar dažādiem medicīniskajiem pētījumiem, šis stāvoklis nopietni ietekmē cilvēka kognitīvās spējas, tāpēc visdrīzāk tev ir problēmas koncentrēties, plānot savu laiku vai atcerēties dažādas lietas.

Gadījumā, ja tu atbildēji ar “jā” uz visiem iepriekš nosauktajiem punktiem un tu saproti, ka esi emocionāli izdedzis, tava vienīgā prioritāte ir tava labklājība. Tev ir jāatceras, ka nav nekā svarīgāka par tavu veselību. Primāri tev ir jātiek skaidrība, kas tieši ir izraisījis tevī šo stāvokli, otrkārt, jālūdz palīdzība saviem tuviniekiem un speciālistiem.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nedēļas nogalē “Engure Cafe” pagalmā bezmaksas koncertā uzstāsies “The Sound Poets” un “Laika Suns”
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Katrīne Sauliete: “Brīži, kad sēžu noraudājusies vai rāju bērnus, – tas paliek ārpus mana profila. Sociālajā vidē vajag laimīgus cilvēkus”
Intervija 21 stundas
ZD
Zane Dzene
Kokteilis
VIDEO: īsais kurss Itālijas kino vēsturē
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Cīņa par latviskiem bērnudārziem Rīgā vairs nav bezcerīga?
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas un Slovākijas Tatros dzīvību zaudējuši pieci cilvēki
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atklāj prezidenta Egila Levita padomnieku algas
47 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Zināms, cik no 47 glābējsilītes bērniem atgriezušies savās bioloģiskajās ģimenēs
42 minūtes
LE
LETA
Dabā
Diena gaidāma silta un vējaina
1 stunda