Kokteilis
Baudi

5 spožas Boba Fosa un Gvenas Verdonas uzstāšanās0

Publicitātes foto

Spoža slava, maniakāls radošums, narkotikas, alkohols un neremdināma kāre draudzēties ar daudzsološām dejotājām – tā īsumā var raksturot talantīgā Brodvejas horeogrāfa un režisora Boba Fosa dzīvi.

Iespējams, Foss ir labāk zināms kā astoņus “Oskarus” ieguvušās filmas “Kabarē” režisors, taču kopā ar trešo sievu, lielisko dejotāju Gvenu Verdonu viņi pamatīgi iespaidoja ASV muzikālās izklaides industriju.
Tikai Bobs spēja radīt muzikālus šovus, kas ļāva Gvenai pilnībā demonstrēt viņas talantu. Vienīgi Verdona varēja īstenot unikālās vīzijas, kas tapa Fosa prātā. Taču par saviem panākumiem viņi samaksāja augstu cenu.

Par pāra vētraino kopdzīvi stāsta jaunais seriāls “Foss/Verdona”, kas no 24.maija piektdienās būs skatāms televīzijas kanālā FOX. Tajā būs redzami vairāki Boba un Gvenas ikoniskākie darbi, tāpat skatītāji iepazīs abu dzīvi – mīlestību, ar kuru viņi dalījās, mākslu, ko viņi radīja, un cenu, kuru par to samaksāja.

Noskatieties dažus no Fosa un Verdonas radītajiem muzikālajiem priekšnesumiem. Īpaši tad, ja neko daudz par abiem nezināt.

1. Velna jeņķi (1955)

Šis bija pirmais mūzikls, kad Gvena Verdona strādāja kopā ar savu nākošo vīru Fosu. Gvena, kas tikko bija ieguvusi savu pirmo “Tony” balvu, tika uzskatīta par jauno Brodveja sensāciju. Un, jau brīdī, kad viņa piedalījās atlasē uz Lolas lomu, starp Verdonu un Bobu pašķīda dzirksteles. Seksīgā deja, ko abi izmēģināja jau pirmajā vakarā, ļāva iegūt “Tony” balvu un lika pamatus auglīgai sadarbībai trīsdesmit gadu garumā. Drīz pēc šīs izrādes abi sāka dzīvot kopā, un Verdona kļuva par Fosa horeogrāfijas iemiesojumu.

Video:

2. Sarkanmatis (1959)

Diezin vai šodien būs daudz skatītāju, kuri būs dzirdējuši par vienu no pirmajiem mūzikliem, kuram Foss veidoja horeogrāfiju – “Sarkanmati”. Tas atklāj skatītājiem XIX gs. Londonu un stāsta par mīklainām slepkavībām vaska figūru muzejā. Kad Gvenu uzaicināja piedalīties mūziklā “Sarkanmatis”, viņa uzstāja, ka horeogrāfam jābūt Fosam. Verdona par lomu šajā 1959.gadā tapušajā izrādē ieguva ceturto un pēdējo “Tony” balvu. “Sarkanmatis” pavisam ieguva sešas balvas, bet Verdona un Foss to nosvinēja, apprecoties.

Video:

3. Mīļā Čeritija (1966)

Verdonai jau bija vairāk nekā 40 gadu, kad viņa atveidoja galveno lomu – naivo mūzikhola dejotāju Čeritiju – mūziklā “Mīļā Čeritija”. Dejotāja patiešām ļoti alkst mīlestības, taču viņai neizdodas to piepildīt. Mūzikls ir pārpilns ar lieliskām dejām, ne velti tas ieguva “Tony” balvu par labāko horeogrāfiju. 1969.gadā pēc mūzikla motīviem tapa filma, kuras autors bija Foss, bet kārtējā atjaunota “Mīļās Čeritijas” versija šopavasar ir skatāma Vestendā, Londonā.

Video:

4. Čikāga (1975)

Mūzikla pašā pirmajā, Brodveja versijā, kuras horeogrāfs bija Foss, Verdona izpildīja notiesātās Roksijas Hārtas lomu, bet Velmu Kelliju atveidoja Čita Rivera. Interesanti, ka īpaši Riverai Velmas loma tika padarīta nozīmīgāka, nekā sākotnēji tā bija. Gvenai “Čikāga” bija nozīmīgāks darbs, nekā Bobam, kas bija aizņemts citos projektos. Tādēļ sagatavošanās darbos viņa tika iesaistīta pat daudz vairāk nekā Foss. Arī tādēļ, ka mūzikla tapšanas laikā Bobs piedzīvoja sirdstrieku. Tiesa, kādā brīdī arī Gvenu piemeklēja nelaime. Izrādē viņa saelpojās spalvas, tādēļ nācās pārciest operāciju. Kamēr Verdona atkopās, aptuveni mēnesi viņu aizvietoja Laiza Minelli. Arī šis fakts palielināja mūzikla popularitāti. “Čikāga” divu gadu laikā piedzīvoja 936 izrādes.

Video:

5. Viss šis džezs (1979)

“Viss šis džezs” ir daļēji autobiogrāfiska filma, kuras režisors un scenārija autors ir Bobs Foss. Tās sižets balstās uz patiesiem notikumiem horeogrāfa dzīvē, tostarp piedzīvoto sirdstrieku laikā, kad tapa mūzikls “Čikāga” un filma “Lenijs”. Tajā iekļauti arī priekšnesumi no vairākiem mūzikliem. “Viss šis džezs” ieguva Kannu kinofestivāla galveno balvu un četrus Oskarus. Bet Foss, līdzīgi kā filmas galvenais varonis, nomira septiņus gadus pēc filmas iznākšanas uz ekrāniem, laikā, kad strādāja pie nākamās filmas.

Krāšņais miniseriāls “Foss / Verdona” skatāms kanālā FOX piektdienās, no 24.maija plkst. 23:05.

LA.lv