Uzziņa

Iegādājoties jaunus apavus, pirmām kārtām vēlamies, lai tie būtu komfortabli. To bieži vien nodrošina laba amortizācija. Šajā aspektā svarīgs ir pēdas izliekums. Skriešanas apaviem tiek veikti speciāli pēdas testi, kuros pārbauda, vai konkrētajiem apaviem nepieciešams pēdas balsts. Ja veikalos nopērkamie apavi nav komfortabli, ieteicams konsultēties ar ortopēdu un pasūtīt individuālu ortopēdisko ieliktni.

SVARĪGI

Apavi ne tikai regulāri jākopj, bet pirms katras valkāšanas arī kārtīgi jāizžāvē.

Lai sliktos laika apstākļos apavi neradītu neērtas situācijas, piemēram, cilvēks nepaslīdētu uz ledus vai dubļos, ieteicams izvēlēties zoli ar rievotu rakstu dažādos virzienos.

Traumatologs ortopēds Mārcis Radziņš atzīst, ka apavi ietekmē pēdas, ceļu un gūžas locītavu veselību. Jo īpaši tas svarīgi, ja esam iecienījuši garas pastaigas, brīvdienas pavadām aktīvā atpūtā. Ja apavi neelpo, laiž cauri mitrumu un ir nepareizi veidoti, var ciest pēdas. Nereti to nesajūtam uzreiz, bet ilgākā laikā var rasties sāpes locītavās. Aptaujājot populārāko zīmolu apavu ražotājus un pārdevējus, mēģinājām noskaidrot būtiskākos aspektus labu apavu izvēlē.

1. Ar ko atšķiras pavasarim domāto brīvā laika apavu zoles?

Izvēloties apavus, vienlīdz liela nozīme ir pēdai, apavu starpzolei un ārējai zolei. Kvalitatīvu izstrādājumu ražotāji velta vienlīdz lielu uzmanību visām šīm detaļām. Jo specifiskākām aktivitātēm (bezceļa apstākļi, akmeņains reljefs) apavi paredzēti, jo vairāk padomāts par to, lai tie izturētu paredzēto slodzi. Vissvarīgāk, lai būtu maksimāli ērti, neradītu nepatīkamas sajūtas (mitrumu, aukstumu, tajos neiekļūtu gruži) un netraumētu kājas.

Runājot par apavu starpzoli, varētu izcelt kurpēs un zābakos arvien biežāk izmantotās memory foam jeb tā sauktās putas ar atmiņu, kas atceras valkātāja pēdas formu, līdz ar to valkājot sniedz kājām optimālu ērtumu.

2. Kura materiāla apavu virsmai ir vislabākā ūdensnecaurlaidība?

100% ūdensnecaurlaidību nodrošina gumijas zābaki vai zābaki, kuru apakšējā daļa ir no gumijas. Sintētiskajam vai ādas materiālam ūdens necaurlaidība ir ierobežota. Ražotāji ir izstrādājuši dažādus sintētiskos materiālus (membrānas), kas ir īpaši apstrādāti noturībai pret mitrumu. Arvien biežāk apaviem visas šuves ir ūdensnecaurlaidīgas, jo ir papildus aplīmētas ar speciālu līmlenti. Ar impregnējošiem jeb ūdeni atgrūdošiem līdzekļiem iespējams ievērojami uzlabot ūdensizturību. Pirms iegādes ieteicams iepazīties ar katra zīmola apzīmējumiem par mitruma noturību, kuri norādīti uz apaviem vai etiķetes.

Par labu mitruma noturību liecina patentētās tehnoloģijas, piemēram, OutDry™, Omni-Tech™, Waterproof/GORE-TEX®, DriDefense un citas.