Kokteilis
Dzīvo

20 dienas tautastērpā tekilas un kakao zemē1


Latvju tautumeitas Madara Grudule un Gunta Siliņa ar puišiem Peru nacionālajos tērpos.
Latvju tautumeitas Madara Grudule un Gunta Siliņa ar puišiem Peru nacionālajos tērpos.
Foto – Madara un Ingrīda Grudules

Autores: Madara un Ingrīda Grudules

Gandrīz vienlaikus ar olimpiādi Rio pagājšvasar Meksikā notika vispasaules folkloras komitejas CIOFF rīkotais festivāls “Folkloriāde 2016”. Latvijas delegāciju pārstāvēja spēcīgākie mūsu valsts folkloras kustības dalībnieki un viens Amerikas latvietis. Kā folkloras kopu “Vērtumnieki” un “Libe” dalībniecēm nest pasaulē mūsu tradicionālo folkloru bija liels gods arī mums. Pirms brauciena notika pāris mēģinājumi, kuros izveidojām vairākas koncertprogrammas atbilstoši festivāla prasībām un apguvām jauno repertuāru. Kopumā Meksikā mums bija vairāk nekā 20 koncertu.

Pēc 36 stundu ilga ceļojuma beidzot esam mūsu pirmajā galamērķī – Meksikas kultūras galvaspilsētā Zakatekā, kur sākas folkloriāde un sastopas vairāk nekā 70 grupu no dažādām valstīm.

Esam norunājuši, ka pēc kāda laiciņa dosimies uz lielveikalu (jāiepazīstas ar nacionālajiem dārgumiem!). Vestibilā mūs gaida pārsteigums — apsargi nostājušies durvīm priekšā un paziņo, ka iziet no viesnīcas ir bīstami un mēs nedrīkstam nekur doties. Bet kurš apturēs latvieti, kas izslāpis pēc tekilas?! Pēc ilgām dažāda līmeņa un decibelu augstuma sarunām mums piešķir apsargu Karlosu, kura pavadībā caur parku ejam uz veikalu. Pie veikala stūra ieraugām pirmos mariači – ielu muzikantus. Preču cenas ir patīkami zemākas, bet tekila – ievērojamāki lētāka nekā Latvijā! Un vēl masveidā iepērkam baltas tamborētas pusgarās zeķītes – pēc skata gluži kā ar latviešu rakstiem.

Zakateka ir tāda paša nosaukuma Meksikas štata galvaspilsēta, kuru UNESCO ņēmusi savā aizsardzībā — krāšņa, sena un ļoti skaista: tās vaibstus veido divstāvu krāsainas ēkas, baznīcas un katedrāles. Plakātveida reklāmas aizliegtas, lai neaizsegtu arhitektūras skaistumus.

Ierodas mariači – muzikanti, kuri ar savu pūšamo instrumentu, bungu un ģitāru skaņām pārspēj sarunu un smieklu radītos trokšņus. Neteiktu, ka spēlē akadēmiski precīzi, bet no sirds gan! Ievērojam interesantu rosību aiz muzikantiem – ap desmit vīru liek galvā dīvainas cepures – maskas, kuras atgādina kukurūzas vāles matiņus. Sākas rituāls, veltīts kukurūzas (maīsa) auglībai. Kukurūza meksikāņiem ir viss: maize, ēdiens, lopbarība utt., tāpēc svarīgi, lai raža būtu laba. Ar tekilu tiek cienāti dalībnieki, muzikanti, kukurūzas rituāla dejotāji un skatītāji. Pašā jautrākajā brīdī publika pamazām tiek novirzīta uz vecpilsētas galveno ielu. Ir jau satumsis, bet viss izgaismots, pat kalnu gali! Skaisti un līksmi sākas neformālais folkloriādes gājiens, ko ielenc cilvēki ielas malās. Arī viņiem tiek no tekilas traukiem. Visi laimīgi un draudzīgi. Kāpēc gan visur un vienmēr tā nevarētu būt? Īsta svētku sajūta.

Gājiens virzās garām galvenajai katedrālei uz laukumu, kur jau nākamajā dienā sāksies folkloriādes koncerti, bet šovakar te izvietoti gari galdi, kas vai lūst no ēdieniem! Īsta fiesta! Dalībniekus cienā ar meksikāņu tapu – plānām apaļām kukurūzas pankūkām, kuras pildītas ar dažādām asām sastāvdaļām. Un atkal mūzika, tekila un dejas.

Nākamajā dienā pēc pusgulētas nakts inaugurācijas pasākums stadionā, festivāla oficiālā atklāšana. Jau laikus piebildīšu, ka mēs bijām ļoti precīzi, bet meksikāņu dzīves stiliņš ir pavisam atšķirīgs. Nīkām pie stadiona vārtiem, gaidījām, sākām burkšķēt. Tas izrādījās pareizs gājiens, mūs no nožogojuma pārveda ceļa otrā pusē, kur notika Meksikas rokeru saiets. Atkal sākās atrakcijas: fotografēšanās pie močiem, tad uz močiem, un tad jau arī daži nekaunīgākie (vai drosmīgākie) uzrausās uz policijas apsardzes automašīnas un fotografējās ar smaidīgo policistu, lepni turot rokās uzrakstu “Letonie”.

Pēc vismaz divu stundu gaidīšanas sākās kaut kāda kustība – piebrauca bruņumašīna, no kuras izkāpa pilsētas mērs ar savām sievietēm (māte, tante, krustmāte, sieva utt.), ar nākamo mašīnu tika atvests CIOFF kustības dibinātājs Meksikā – vecs, smaidīgs onkulītis. Ceremonija beidzot sākās. Stadionā tieši kā olimpiskajās spēlēs tika ieaicināti kolektīvi alfabēta secībā, lai veiktu goda apli. Viss notika skaļu ovāciju pavadībā, demonstrējot procesu uz lielā ekrāna. Muzikālais uzvedums, kurā tika atspoguļota Meksikas vēsture no indiāņu cilšu laikiem līdz spāņu konkistadoru iebrukumam un tālāk līdz pat mūsdienām, bija tiešām ļoti skaists. Šovs beidzās ar ļoti krāšņu uguņošanu.

Pēc sagaidīšanas fiestas nekādas atpūtas vairs nebija. Trīs nedēļu laikā mums bija vien divas brīvas dienas, pārējā laikā – gājieni un parādes, ģenerālmēģinājumi, skaņas pārbaudes, fotografēšanās un koncerti: katru dienu bija jāuzstājas vienu divas reizes gan 15 min, 20 min, 40 min, gan stundu garos sarīkojumos. Visi tika translēti Meksikas un reģionālajā TV, atspoguļoti presē. Koncerti bija ļoti pārpildīti, biļetes, kas maksāja bargu naudu, – izpirktas.

Spilgti tērpi, eksotiski instrumenti, krāšņi cittautu rokdarbi, dejas un dziesmas caurvija visu mūsu ceļojumu. Sadraudzējāmies ar dažādu valstu pārstāvjiem no visas pasaules, tomēr visvairāk atmiņā palikušas grupas no Taiti un Portugāles. Ar to dalībniekiem mitinājāmies kopā vienā Hiltona viesnīcā un aizvadījām vairākas lieliskas baseina ballītes.

Par Meksiku radās ļoti pretrunīgs iespaids: zeme — fantastiski skaista; laikapstākļi prognozējami – karsti; cilvēki – sirsnīgi un reliģiozi, bet tajā pašā laikā visur jūtama izteikta valsts varas klātbūtne, bīstami apstākļi lauku reģionos narkotiku karteļu dēļ. Kad devāmies koncertizbraukumos uz Kaleras un Villanuevas pilsētām, mūs pavadīja divi militārās policijas džipi ar vairākiem bruņotiem policistiem. Mums nodrošināja apsardzi – gan braucot no punkta A uz B, gan koncerta laikā. Kā mums paskaidroja organizatori, mēdzot satrakoties viens narkotiku tirgoņu kartelis pret otru, un tad iet vaļā apšaudes. Mums, paldies Dievam, gan neko tādu nenācās piedzīvot.

Pēc pirmās nedēļas Zakatekā visi folkloriādes dalībnieki devās koncertēt uz dažādiem Meksikas novadiem. Latvijas, Portugāles un Franču Polinēzijas (Taiti) grupas brauca uz Tamaulipas apgabalu. Uzstājāmies gan kongresmeņiem, gan studentiem, gan koncertzālēs, gan vienkārši uz laukumos uzbūvētām skatuvēm.

Folkloriāde noslēdzās ar koncertiem un gājienu Mehiko ielās.

Kad naktī šķērsojām citus štatus uz nākamo festivāla reģionu, braucām sešu autobusu karavānā, festivāla organizatori mūs bija iepriekš brīdinājuši, lai naktī nestājamies. Sajūtas nedaudz šausminošas. Šoferis tomēr stājās, jo, šķērsojot katru štatu, priekšā bija muitas policija. Neraugoties uz to, ka bijām festivāla dalībnieki ar atbilstošām caurlaidēm, vairākkārt arī mūs un mūsu čemodānus pārbaudīja. Tomēr, par spīti stingrajiem drošības pasākumiem, šo to redzējām arī no Meksikas, pat pavisam negaidītas lietas, kaut vai jau minēto Meksikas motociklistu saietu, ziedošu agavju laukus, kaktusu augļus un vietējos zoo. Ar latviešu neatlaidību izcīnījām sev arī dažas ekskursijas. Apskatījām senākās Meksikas sudraba raktuves “Ēdene”, tradicionālo Masku muzeju, seno indiāņu piramīdas, Meksikas kalnu grēdas. Piramīdas, tā vien šķita, tik tiešām apvij maģiska enerģija. Paši izturīgākie mēroja ceļu pa klintīm upurkalnā, kas 40 grādu svelmē bija gana sarežģīts uzdevums. Līdz galam uzkāpu arī es, un gandarījums bija neaprakstāms. Visapkārt pavērās plašs un kalnains apvidus, un apkārt tikai klusums un vējš. Kalnā satikāmies septiņi latvieši un nedaudz meditatīvi sākām dziedāt lauku un saules dziesmas. Un tad notika brīnums – cits pēc cita ap mums sāka virpuļot milzīgi, raibi taureņi. Ko tādu nenākas piedzīvot bieži.

Visemocionālākais tomēr bija kontakts ar meksikāņiem. Sākotnēji pierast bija grūti, jo visi vēlējās nofotografēties ar baltajiem cilvēkiem. Kad kaut kur devāmies tautastērpos, uz ielas tika uzņemtas kopbildes ar intensitāti 10 foto minūtē!!! Nedaudz kaitinoši un nogurdinoši, it īpaši pēc stundu gara koncerta. Tomēr pēc pāris dienām jau apradām un ar prieku fotografējāmies, jau jokojot, ka par vienu foto mums pienākas pieci peso.

Meksikā pavadītās dienas bija trompešu skaņu, dziesmu, bungu rīboņas, smaržu, garšu piesātinātas. Atmiņā paliks arī asie meksikāņu ēdieni (tapas, načos, čičerone, tuna – kaktusu augļi), našķi un dzērieni. Viss tiek jaukts vai pasniegts ar trīs veidu čili. Lai gan organizatori apgalvoja, ka ēdienkarte pielāgota pasaules virtuvei…

Šis pagājušās vasaras piedzīvojums man noteikti mācījis skatīties uz dzīvi ar gaišāku skatu, jo latvieši uz meksikāņu fona tik tiešām izskatās kā ļoti egocentriska un nīgra tauta. Ne reizi meksikāņi nesūdzējās par savu dzīvi vai apstākļiem, arī tad, kad saruna bija par politiku. Viņiem politika ir kaut kas tāls, kas neskar viņu dzīvi, lai gan vidēji mēnesī meksikāņi pelna kādus 60 – 90 eiro. Jāapzinās, ka Latvijā dzīvojam labi, ļoti labi! Te ir daudz iespēju, brīvība, nekas netraucē kaut ko mainīt sevī un savā dzīvē, ja to vēlamies.

 

 

Uzziņa

* Noteikti jāapskata kādas no seno indiāņu Saules un Mēness piramīdām.

* Ja iznāk būt Mehiko, jāizbrauc ar kuģīti pa Meksikas kanālu. Kanālu sistēmas kopējais garums ir 10 000 km, un kādreiz šis bijis galvenais tirdzniecības ceļš ziedu tirgotājiem. Laivas atgādina gondolas, tikai daudz raibākas, un kanāla malas bagātīgi rotā “eņģeļu taures” un citi krāšņumaugi.

* Jārēķinās, ka transporta kustība naktīs uz lielceļiem ir intensīvāka un lēnāka nekā pa dienu. Naktīs lielākoties brauc lielie kravas furgoni, piegādājot preces. Tas palielina arī rindas pie municipalitāšu robežām.

* Suvenīrus lētāk iegādāties pie tūrisma objektiem ārpus pilsētām, nevis pilsētu veikaliņos. Vērts iegādāties arī kādu indiāņu darinātu izstrādājumu.

LA.lv
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TOP 8 modernākās lietas, kam šoruden jābūt tavā skapī
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone raud, bet viņas mamma atklāj šausmīgus faktus par attiecībām ar meitu un mājokļa jautājumu
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aminata: “Mani iedvesmoja mamma, vecmāmiņa, tantes – šie stāsti ir iedvesmojoši!”
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Turīgas pašvaldības, bet netiek galā ar rindām uz bērnudārziem 2
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: “Dinamo” cīnās, taču nespēj no sliedēm nolaist “Lokomotiv”
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
FKTK piemērojusi “PrivatBank” viena miljona eiro sodu
6 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien naktī līdz pat -1 grādam
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Lūdzu, tur ir bērni!”Sniedz sīkākas ziņas par traģēdiju Pārdaugavā
3 stundas