Kokteilis
Apbrīno

18 gadus vecais Matīss realizē ieceri no ASV: Bauskas Rātslaukumā uzstādījis brīvi pieejamas klavieres0

Foto no Matīsa Kataņenko privātā arhīva

Vēl tikai šī gada pavasarī intervijā portālam kokteilis.lv Matīss Kataņenko atklāja, ka klavieres ir iemācījis spēlēt pašmācības ceļā. Bet lielu atspēriena soli viņa mūzikas izaugsmē devusi grupas Bekars dibināšana. “Beidzot visām zināšanām un prasmēm radās pielietojums, un šis radīja arī vēlmi rakt dziļāk. Ar Bekaru radās iespēja uzlabot ne tikai instrumenta spēlēšanas prasmes, bet arī prasmi uzstāties publikas priekšā, runāt uz skatuves. Tas viss īstenībā nav nemaz tik viegli. Piemēram, uz skatuves notiek kāda ķibele vai kas cits, un tādos brīžos neveiklais klusums nekam neder. Un pateikt īstos vārdus nav nemaz tik viegli. Tāpēc mēģinu lasīt, skatīties, braukt uz koncertiem – mācīties!” stāsta talantīgais jaunietis.

Pagājuši vien trīs mēneši un viņš realizējis skaistu ieceri – tagad Bauskas centrā, Rātslaukumā, ikvienam pilsētniekam un viesim ir iespēja uzspēlēt klavieres.

 

View this post on Instagram

 

I am this much excited ✋🏼 🤩 🤚🏼

A post shared by Matīss Kataņenko (@matisskatanenko) on

Pēdējā laikā arvien biežāk Bausku dēvē par mūzikas festivālu pilsētu un vietu, kur satiekas upes, ceļi un cilvēki. Jauka, skanīga satikšanās vieta nu ir arī pašā pilsētas centrā līdzās Rātsnamam, kur koka paēnā uzstādītas Bauskā pirmās publiskās klavieres. Mūzikas instruments izvietots vecpilsētā, kur valda vēsturiska aura un vasarās pulcējas tūristi, līdzās ir dzimtsarakstu nodaļa, Bauskas tūrisma informācijas centrs un publiskās ēstuves. Pilsētā radīts jauns vides objekts, kas veicina vietas popularitāti un rada muzikālu noskaņu.

Ieceri aizguvis no Ņujorkas dzelzceļa stacijas

Pērn Matīss Kataņenko piedalījās mācībās “Baltic Youth Leadership Programme” Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV). Tālā zeme jaunieti patīkami pārsteidza.

“Man ļoti iepatikās Ņujorkas dzelzceļa stacija, jo tur bija brīvi pieejamas klavieres. Steigas pārņemtie cilvēki ik pa laikam pie tām apsēdās un spēlēja dažādas melodijas, arī es savam priekam un laika īsināšanai uzspēlēju dažus gabalus.

Stacijā valdīja pozitīva noskaņa, šķita, ka cilvēki, klausoties mūziku, smaida vēl vairāk un patiesāk,” stāsta 18 gadu vecais baušķenieks. Šis skats īpaši iespiedās Matīsa atmiņā, un mācību laikā ASV puisis izstrādāja projektu “Public piano installation in Bauska” (“Publisko klavieru izvietošana Bauskā”), kas guva finansiālu atbalstu. Projektā gūtie līdzekļi daļēji sedza ieceres izdevumus – iegādātas klavieres, krēsls, krāsa, mūzikas instrumenta stiprinājumi pie bruģa, kā arī plēve, kas pasargās klavieres no lietus.

 

View this post on Instagram

 

I never thought that I will ever be able to play my ukulele in the middle of Times Square. Officially the BEST summer. #summer2018

A post shared by Matīss Kataņenko (@matisskatanenko) on


Līdzīgi projekti Latvijā realizēti Jūrmalā, Kuldīgā, Liepājā un citviet, kur tuvu pie tūrisma apskates objektiem brīvi pieejamā vietā novietotas klavieres, kuras var spēlēt jebkurš garāmgājējs.

Klavieres pats slīpējis un krāsojis

Projekta realizācijā jaunietis ieguldījis lielu darbu. Iegādātās klavieres rūpīgi slīpētas un nokrāsotas silti sarkanas, lai garāmgājējiem tās labāk pamanāmas. Lai saskaņotu ieceri, jaunietis vairākas reizes devies uz tikšanos ar Bauskas novada domes speciālistiem. Lai klavieres pienācīgi uzstādītu, jaunietis padomu meklēja pie Andra Lankas, kas ar brāli jau ir uzstādījis šādas klavieres arī citviet Latvijā. “Projekta realizācija nebūtu iespējama arī bez draugu un ģimenes atbalsta,” pateicīgs ir Matīss.
Ir paveikts labs darbs, un ikviens interesents Bauskas Rātslaukumā tagad var spēlēt klavieres. “Vienīgais lūgums – ja līst, apsedziet tās ar blakus novietoto plēves pārklāju!” aicina Matīss Kataņenko. Brīvā dabā klavieres būs pieejamas līdz tūrisma sezonas noslēgumam.

Saistītie raksti

 

View this post on Instagram

 

un kā iet Tev? 🌅

A post shared by Matīss Kataņenko (@matisskatanenko) on

Visi interesenti mīļi aicināti uz publisko klavieru svinīgo atklāšanu ceturtdien, 27. jūnijā, pulksten 19:00Īpašajā brīdī kopā ar projekta autoru Matīsu būs arī viņa draugi – piecu dažādu valstu jaunieši. Uz tikšanos Bauskas Rātslaukumā!

Interviju ar Matīsu vari izlasīt šeit.

LA.lv